Има голяма връзка между часовете, прекарани в ровене из интернет, и депресията, твърдят британски психолози.
Те обаче не могат с категоричност да кажат кое от двете е първопричината.
Учените изследвали 1319 души на възраст от 16 до 51 години. Основният въпрос към всички бил колко време прекарват в интернет и за какво го използват.
Оказало се, че малка част от интервюираните са развили непреодолим интернет навик и са заменили естественото общуване лице в лице с общуване лице в монитор.
Техните приятелства се случват в социални мрежи и чат програми, което неминуемо оказва влияние върху психическото им здраве. Там се случват и сексуалният им живот, и забавлението.
1,2% от хората били диагностицирани като пристрастени към интернет. По-задълбочен разговор с тях показал, че мнозинството са с разклатена психика.
Д-р Катрина Морисън отбелязва, че интернет играе все по-голяма роля в живота на съвременните хора, но това явление има и тъмна страна.
"Докато много от нас го използват, за да плащат сметките си, да пазаруват, да общуват с приятели на другия край на света, малка част от хората не успяват да осъществяват контрол върху самите себе си по отношение на времето, което прекарват в Мрежата. Това пречи на всекидневните им дейности", отбелязва тя.
Психолозите твърдят, че пристрастените към интернет са по-потиснати от онези, които не водят виртуален живот, а нивата са пет и повече пъти по-високи.
Д-р Вон Бел от Кралския колеж в Лондон коментира, че тяхното изследване установява връзката между интернет и депресивните състояние, но не може да докаже кое от тях е първото - потиснатите хора търсят утеха в Мрежата или интернет причинява тяхната потиснатост.
Това тепърва ще бъде изследвано.
Бел допълва, че резултатите не са изненадващи, защото и предишни анализи са доказали подобна връзка, но все пак се пита защо някои хора предпочитат интернет като бягство от незадоволителния си живот, а други се насочват към телевизията, книгите или безразборното харчене на пари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!