У шната кал съдържа важна информация за живота и излагането на замърсяване на китовете, предаде ДПА, позовавайки се на резултатите от американско изследване.
Целта на авторите му от университета "Бейлър" е била чрез анализ на секрета да изготвят химически профил, даващ информация за стресовия хормон кортизол, половия хормон тестостерон, живака и устойчивите органични замърсители, на които е бил изложен морският бозайник през живота си.
Подобно на годишните пръстени при дърветата, ушната кал се натрупва при китовете на пластове - около два на година, които представляват хронологичен архив на химикалите.
От мъжки син кит с дължина 21,2 метра, изхвърлен на брега на Санта Барбара, Калифорния, през 2007 г., учените са извлекли, разделили на части и анализирали 25,4-сантиметрова "тапа" от ушна кал.
Направеният анализ е показал, че в момента на смъртта си китът е бил около 12-годишен.
Според тестостеронния му профил екземплярът е достигнал полова зрялост на около 10-годишна възраст.
Концентрацията на стресовия хормон кортизол е достигнала пика си непосредствено сред мощен прилив на тестостерон.
Учените обясняват, че това се е случило в резултат на съревнование в период на размножаване или на формиране на социални връзки по време на половата зрялост. Концентрацията на пестициди и индустриални химикали е била най-висока през първите шест месеца от живота на кита.
Това навежда учените на мисълта, че значителна част от тях са предадени от майката на малкото в периода на износване и кърмене.
Учените обясняват, че изготвянето на химически профил чрез анализ на ушната кал на китовете фундаментално ще промени начина, по който се изследва човешкото влияние върху тези "екологични стражи" и техните екосистеми
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!