Уникалният праисторически глинен олтар с положени в него глави на елени е изложен в зала "Археология" на Регионалния исторически музей във Враца за Деня на народните будители.
Олтарът, датиран от преди 8 хил. години, бе открит миналата година при разкопки на раннонеолитното селище в местността "Валога" край село Оходен.
Глиненият олтар бе открит на два метра от намерения през 2010 г. за първи път скелет на праисторически мъж, положен в земята с гробни дарове.
След едногодишно проучване на находката е установено, че сакралното съоръжение с ритуално положени дарове - главите на елени, е без аналог в Европа и в Близкия Изток, каза днес археологът Георги Ганецовски.
Единственият паралел е олтар, който е направен около 400 години по-късно, намерен край френския град Тулуза, уточни той.
На няколко метра от мястото, на което е открит олтарът е друго култово съоръжение на 8 хил. години, наречено от арехолозите "Храм на Слънцето".
Археолози от Враца обясняват, че праисторическите хора са принасяли като дар за плодородие ловните си трофеи.
Георги Ганецовски предполага, че еленовите рога са жертвоприношение към природата за по-голямо плодородие.
Реставрацията на олтара и положените в него еленови черепи с рога е извършена от доц. Георги Мавров, а оформянето на експозицията е дело на художника Ивайло Рацов.
За Деня на будителите музеят във Враца отвори врати за безплатни посещения на всички свои експозиции, включително и в Етнографския музей "Св. Софроний Врачански".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!