Сондите, търсещи живот на Марс, всъщност са го унищожавали?
Сондата "Викинг" на Марс.   
Източник: NASA.gov
Все повече учени започват да се съмняват, че търсенето на живот на Марс е ставало по грешния начин.

Космическите сонди, като близнаците "Викинг" 1 и 2 (Viking) и "Феникс" (Phoenix), може без да искат да са унищожили самите органични вещества, които са търсели в почвата на Червената планета, буквално "изпичайки" ги на висока температура по време на химичния анализ.

Това се предполага в доклад на група американски учени, изнесен на конференция в Хюстън по проблемите на изучаването на Луната и планетите и цитиран от сп. "Ню Сайънтист".

Програмата "Викинг" на НАСА бе първата за изпращане на космически апарати на Марс. Те бяха изстреляни през 1975 и 1976 г. с цел подробно изучаване на Червената планета.

Надеждите на много хора за съществуване на живот на Марс обаче се сринаха, след като близнаците не успяха да открият на повърхността на планетата даже незначителни количества органични молекули. Последва 20 години затишие, тъй като САЩ не изпратиха допълнителни мисии.

Резултатите, получени от "викингите", вкараха учените в задънена улица. Даже ако на Марс никога не е имало живот, астероидите и кометите, паднали върху неговата повърхност, е трябвало да оставят на планетата някакво количество органични молекули - макар и не резултат на живот.

Някои учени смятаха, че органиката на повърхността е била разрушена от естествено срещащи се, силно активни химически вещества, като въглероден прекис.

През 2008 г. сондата "Феникс", която не намери следи от живот на Марс, откри в марсианската почва химикали, които я "скриват" - перхлорати.

При ниска температура те са относително безвредни, но при нагряване до стотина градуса по Целзий, отделят кислород, поради което всичко "запалимо" около тях изгаря. Именно по тази причина перхлоратите се използват за изтласкването на ракетите.

И "Феникс", и "Викингите" са търсели органични молекули, нагрявайки пробите от почвата до такава температура, за да могат след това да анализират състава на получения газ.

Авторите на доклада, Дъглас Минг от центъра "Джонсън" на НАСА и неговите колеги, са провели експеримент. Те нагрели перхлорати и органични вещества до високи температури и в резултат в образците не са останали никакви следи от органична материя.

Според учените това доказва, че марсианските сонди, опитвайки се да открият органични молекули в пробите, в действителност са ги унищожили.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест в София: Близки на жертва от катастрофа с АТВ искат арест за 19-годишния извършител

Протест в София: Близки на жертва от катастрофа с АТВ искат арест за 19-годишния извършител

България Преди 17 минути

"Имаме информация, че баща му – Рангел Солаков, е дал голяма сума пари, за да освободят сина му"

<p>Половин София остава без топла вода за 9 дни другия месец</p>

Половин София остава без топла вода за 9 дни другия месец

България Преди 42 минути

Проверете дали вашият квартал е сред засегнатите

САЩ и Европа обсъждат гаранции за сигурността на Украйна след войната

САЩ и Европа обсъждат гаранции за сигурността на Украйна след войната

Свят Преди 44 минути

Една от обсъжданите идеи е в Украйна да бъдат изпратени европейски сили под ръководството на САЩ

Безопасни ли са водните атракциони у нас и за какво да внимаваме

Безопасни ли са водните атракциони у нас и за какво да внимаваме

България Преди 44 минути

Тези въпроси станаха особено актуални след трагичния инцидент с 8-годишния Иван, който загина в Несебър

Задържаха българка в Гърция за оставено куче в кола

Задържаха българка в Гърция за оставено куче в кола

Свят Преди 47 минути

Случаят е станал по обяд вчера в крайбрежното селище Неа Врасна в Северна Гърция

САЩ може да помогнат на Украйна по въздух, заяви Тръмп

САЩ може да помогнат на Украйна по въздух, заяви Тръмп

Свят Преди 1 час

Тръмп не даде повече подробности

<p>Разкриха причината за смъртта на&nbsp;звездата от &bdquo;Лило и Стич&ldquo; Дейвид Бел</p>

Аутопсията на звездата от „Лило и Стич“ Дейвид Бел разкри множество заболявания

Свят Преди 1 час

Бел е страдал от редица сериозни заболявания преди трагичната си кончина на 12 юни на 46-годишна възраст

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп никога не е воювал, но се нарече „военен герой“

Свят Преди 1 час

Забележката на президента може също да засегне чувствителен отклик у важен избирател за всички американски политици: военните ветерани

<p>Как законът оставя вратички за системните нарушители на пътя?</p>

Шофиране без книжка, нарушения без последици: Как законът оставя вратички за системните нарушители на пътя

България Преди 1 час

„Държавата повече се интересува да събира глоби и да пълни бюджета, отколкото да санкционира реалните нарушители“, заяви адвокат Илия Тодоров

Нетаняху: Ще приемем примирие само при тези условия

Нетаняху: Ще приемем примирие само при тези условия

Свят Преди 1 час

Израел иска освобождаването на всички 50 заложници, държани от "Хамас", на фона на новото предложение за спиране на огъня в Газа

<p>Мир&nbsp;под въпрос: Кремъл не бърза със среща Путин-Зеленски</p>

Мир под въпрос: Кремъл не бърза със среща Путин-Зеленски

Свят Преди 1 час

Между двамата лидери има „огромна вражда“

800 лева глоба плати шофьорът, хванат с 218 км/ч по АМ „Тракия”

800 лева глоба плати шофьорът, хванат с 218 км/ч по АМ „Тракия”

България Преди 1 час

В сливенския участък на пътя при акция през почивните дни са засечени над 200 нарушения на скоростта

От Барби до мумии: Какво колекционират холивудските звезди

От Барби до мумии: Какво колекционират холивудските звезди

Любопитно Преди 2 часа

Когато си помислите за лукса на холивудските звезди, си представяте Бентлита, диаманти и дизайнерски интериори, но далеч не е така

Белият дом вече има официален TikTok акаунт

Белият дом вече има официален TikTok акаунт

Свят Преди 2 часа

Тръмп има слабост към тази социална мрежа, която по думите му е помогнала за набирането на подкрепа сред младите избиратели в хода на предизборната му кампания