Откриха средновековно гробище под университета в Кеймбридж
Източник: Thinkstock/Guliver

П овече от 1000 човешки останки, датиращи от Средновековието, бяха открити в гробище на територията на университета в Кеймбридж, съобщи на сайта си учебното заведение.

Сред тях има поне 400 пълни скелета, сочат данните от изследване, публикувано в журнал за археологията (Archaeological Journal) и цитирано от „Ей Би Си нюз“.

Болничното гробище било открито при разкопки под стария Богословски факултет в Сейнт Джонс Колидж.

То е намерено по време на ремонта на викторианската сграда преди три години, но подробности за откритието бяха разкрити едва сега.

Според изследователите скелетите датират от периода XIII-XV в. Гробището е било точно срещу средновековната болница Свети Йоан Богослов, която е основана през 1195 г. и в нея са лекували бедните хора.

Снимките от разкопките разкриват стотици скелети, които са перфектно подредени в погребални редове – подобно на нашите съвременни гробища. Учените твърдят, че липсата на ковчези и погребални предмети подкрепя теорията, че гробището е било за бедни хора.

Няма доказателства, че става въпрос за Черната смърт, казват специалистите.

Черната смърт е опустошителна епидемия, преминала през по-голямата част от Европа между 1347 и 1351. Според традиционното схващане при нея измира около една трета от населението, но някои нови изследвания оценяват жертвите на около половината жители. Въпреки че въпросът е спорен, преобладава мнението, че причина за Черната смърт е бубонната чума – болест, предизвиквала няколко пандемии в хода на историята.

По телата в средновековното гробище на територията на университета в Кеймбридж не се виждат следи от сериозни медицински проблеми, от които хората да са страдали.

Това може да означава, че главната роля на тази болница е била духовна и физическа грижа за бедните и болните – място, където може би не са приемани ранени хора и такива в по-тежко клинично състояние.

Крейг Цесфорд – специалист от катедрата по археология и антропология в университета в Кеймбридж, заяви, че това е една от най-големите находки по рода си в Обединеното кралство.

На интервю за работа: - Пиете ли? - О, не, въобще не мога да понасям миризмата на алкохол! - Изглежда не сте готови да работите…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна съобщи за поразена при руски удари критична инфраструктура в Запорожие

Украйна съобщи за поразена при руски удари критична инфраструктура в Запорожие

Свят Преди 19 минути

За атаки с дронове и ракети се съобщава още в Житомир, Черкаси и столицата Киев

Кличко ще получи германска награда за човешки права

Кличко ще получи германска награда за човешки права

Свят Преди 2 часа

Церемонията ще се проведе във Франкфурт

<p>Русия модернизира ядрения си арсенал, за какво се готви</p>

Русия модернизира ядрения си арсенал, за какво се готви

Свят Преди 3 часа

Изтичане на секретна документация показва и как изглеждат руските ядрени съоръжения отвътре

Ваня Червенкова: В този свят най-много ни пречат зависимостите

Ваня Червенкова: В този свят най-много ни пречат зависимостите

Любопитно Преди 3 часа

В новия епизод на подкаста „Храмът на историите” на стола пред Мон Дьо сяда Ваня Червенкова - бизнесдамата, която „отказва да мълчи”

<p>Свръхмасивна черна дупка изстрелва газови &bdquo;куршуми&ldquo;&nbsp;</p>

Свръхмасивна черна дупка изстрелва газови „куршуми“ - невиждано досега

Любопитно Преди 4 часа

Екипът твърди, че енергията, която се носи от „куршумите“ на вятъра, е много по-голяма от очакваното

Протести в 32 града в Сърбия, блокади в Белград

Протести в 32 града в Сърбия, блокади в Белград

Свят Преди 5 часа

В сръбската столица в събота имаше демонстрация с искане за предсрочни парламентарни избори

Отбелязваме Международния ден на детето

Отбелязваме Международния ден на детето

Любопитно Преди 5 часа

Празникът се чества за първи път през 1950 г.

Магнитна буря удря Земята

Магнитна буря удря Земята

Любопитно Преди 6 часа

Причина за смущението е мощно изхвърляне на материал от короната на слънцето, наблюдавано в последния ден на май

Почитаме паметта на светец, покровител на всички, които търсят истината

Почитаме паметта на светец, покровител на всички, които търсят истината

Любопитно Преди 6 часа

Днес отбелязваме и седмата неделя след Пасха на светите отци от Първия вселенски събор

Белият дом оттегля номинацията на Джаред Айзъкман за шеф на НАСА

Белият дом оттегля номинацията на Джаред Айзъкман за шеф на НАСА

Свят Преди 6 часа

Тръмп скоро ще обяви нов кандидат

Втори тур на президентските избори в Полша

Втори тур на президентските избори в Полша

Свят Преди 6 часа

Резултатът ще определи дали страната ще затвърди проевропейската си позиция или ще се обърне към национализъм в стила на Тръмп

Кафето ви може дори да не се нуждае от кофеин, за да ви събуди

Кафето ви може дори да не се нуждае от кофеин, за да ви събуди

Любопитно Преди 6 часа

Каква е причината четете в следващите редове

<p>Френският художник от XVIII век, превърнал автопортрета в комедия (СНИМКИ)</p>

Жозеф Дюкрю: Френският художник от XVIII век, превърнал автопортрета в комедия

Любопитно Преди 7 часа

За разлика от скованите, формални портрети, типични за неговото време, творчеството на Дюкрю се откроява с преувеличени мимики и игриви жестове

<p>Атмосферата на Марс изчезва пред очите ни &ndash; учени разкриват как</p>

Учени за първи път заснеха как атмосферата на Марс буквално изчезва в Космоса

Любопитно Преди 7 часа

Според изследователите това е важна част от пъзела как Марс е загубил както атмосферата, така и водата си