С пускаемият апарат на кораба "Союз ТМА-09М" с трима космонавти от екипажа на Международната космическа станция (МКС) и факела на Игрите в Сочи, се приземи днес в планирания район в степта на Казахстан, предаде ИТАР-ТАСС.
Агенцията цитира Центъра за управление на полетите край Москва. Руснакът Фьодор Юрчихин, италианецът Лука Пармитано и американката Карън Найбърг се завърнаха от мисия на МКС, продължила 166 дни.
С тях на Земята се завърна и факелът с олимпийския огън, който за пръв път в историята на Игрите стигна и до Космоса.
В събота той бе изнесен в космическото пространство от двама руски космонавти - Олег Котов и Сергей Рязански.
Необичайният етап от щафетата с олимпийския огън за олимпиадата в Зимната олимпиада в Сочи догодина се предаваше пряко от руската телевизия.
Европейската спътникова лаборатория "ГОСЕ" GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) се разпадна и изгоря в земната атмосфера, но
няма данни за нанесени щети при падането на части от него на Земята, съобщи Европейската космическа агенция.
"Около 3 часа българско време в понеделник "ГОСЕ" влезе в атмосферата. Както се предполагаше спътникът се разпадна в горните слоеве, няма съобщения за причинени щети", съобщи Европейската космическа агенция (ЕКА).
Разработеният от специалисти от ЕКА научен спътник бе предназначен за изработване на гравитационна карта на Земята. Той изпълни задачите си, дори регистрира в орбита вълни от едно от най-силните земетресения на Земята през 2011 г.
Спътниковата лаборатория уточни и параметрите на основните океански течения. От 17 март 2009 г., когато бе изведен в орбита от северния полигон "Плесецк" с руска ракета-носител "Рокот", доскоро спътникът изпълняваше програмата си.
Поради неочаквано изчерпване на енергийните му запаси той престана да функционира и намали височината на орбитата си, след което изгоря в атмосферата. Въпреки спекулациите в много медии за катастрофални последици, учените не очакваха да създаде проблеми на земната повърхност.