Продават най-стария "Форд" в света
Източник: RMAuctions.com

Най-старият запазен "Форд" ще бъде предложен на търг, организиран от аукционната къща RM Auctions. Екземплярът, "Модел А", датира от 1903 г., когато компанията на Хенри Форд е само на месец.

В средата на юли 1903 г. "Форд Мотър Къмпани" започва да продава своите коли от този модел.

Обявеният на търг автомобил разполага с 2-цилиндров двигател, който развива мощност от 8 к.с. Трансмисията е двустепенна.

През последните 109 г. колата е имала само петима собственици. Тя идва в отлично състояние и със сериозно документирана история.

Наддаването е насрочено за 11 октомври, а очакваната цена е между 300 и 500 хил. долара.

За последно автомобилът е бил продаден през 2007 г. за 693 хил. долара.

Тогава става част от огромната колекция на хюстънския адвокат Джон Маккуин. Той обаче загива в автомобилен инцидент през 2009 г., а на следващата година този "Форд" е обявен отново за продажба, която така и не се състоя, тъй като наддаването за нея не мина очакваната граница от 600 хил. долара.

През 1903 г. колата е купена нова за 850 долара. Първият й собственик е предприемачът от Хърбърт МакНари. Автомобилът остава собственост на семейството му близо 50 години.

После е купена за 400 долара от някой си Хари Бърд от Айова, който възстановил първоначалния й блясък в специализиран сервиз.

По това време чрез справка в архивите на "Форд" е установено, че това е третата продадена кола в историята на компанията. Не е могло обаче да бъде доказано коя от тези три, освен продадена, е била и произведена първа.

Във всеки случай сега за останалите два екземпляра не се знае нищо и се предполага, че вече не съществуват, което превръща автомобила с номер на рама 30 в единствения претендент за трона на най-стария "Форд".

През 1961 г. историческият екземпляр е продаден в Швейцария и остава в Европа доста дълго време. После е купен от неизвестен колекционер, а през 2007 г. се появява отново на търг в САЩ.

От RM Auctions подчертават, че колата се движи безупречно, дори през 2003 г., когато е имала 100-годишен юбилей, е участвала в автомобилното ретро състезание от Лондон до Брайтън. 

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

България Преди 35 минути

Промените в движението и маршрутите на градския транспорт ще важат от 04:30 ч. на 11 октомври до приключване на маратона на 12 октомври

Как да търсим още по-ефективно в Google

Как да търсим още по-ефективно в Google

Технологии Преди 1 час

Няколко семпли съвета могат да направят голяма разлика

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 10 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

,

Около 200 000 души са се завърнали в северната част на Ивицата Газа

Свят Преди 10 часа

Това стана, след като на 10 октомври влезе в сила примирието между Израел и терористичната групировка Хамас

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 10 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

,

Силен взрив във военен завод за експлозиви в Тенеси

Свят Преди 11 часа

Взривната вълна е била почувствана на километри

.

Великобритания, Франция и Германия искат да възобновят преговорите за ядрената програма на Иран

Свят Преди 11 часа

Европейските сили посочиха, че активирането на механизма за възстановяване на санкциите е „правилна стъпка“

,

Германия издирва българин за сексуално насилие над дете

България Преди 12 часа

Мъжът е избягал в чужбина след присъдата

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 12 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 12 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 12 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 13 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 13 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 13 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 13 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 13 часа

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон