Руската Държавна дума (Duma.gov) прие днес закон, който позволява на Федералната служба за сигурност (ФСБ) да предприема действия срещу граждани, които подозира в престъпления, но няма доказателства за това.
Предложеният от президента Дмитрий Медведев закон бе одобрен с 354 гласа, главно от управляващата партия "Единна Русия".
Против гласуваха 96 членове на 450-местната долна камара, предимно комунистите и членовете на "Справедлива Русия".
Съгласно новите си правомощия службата, наследничка на КГБ, може да извиква граждани на "предупредителни разговори" с цел да предотврати извършването на престъпни деяния "срещу сигурността на страната".
Поддръжниците казват, че новата законова мярка е срещу тероризма и екстремизма.
Но юристи, правозащитници и представители на опозицията силно критикуват закона, като твърдят, че управляващите се опитват да върнат страната към авторитарно управление от съветски тип и "Биг Брадър".
В обнародвано днес отворено писмо до Съвета на федерацията - горната камара на парламента, неправителствени организации заявиха, че той ще нанесе удар по правата на личността и представлява крачка назад към абсолютната власт на тайните служби в контрола над мирните граждани.
Съветът на федерацията трябва също да одобри закона, преди той да бъде подписан от федералния президент и да влезе в сила.
По време на посещението си в Русия германският канцлер Ангела Меркел предупреди, че новият руски закон напомня за изпитанията, на които източногерманците са били подложени от източногерманската комунистическа тайни полиция ЩАЗИ.
На пресконференция след руско-германския форум в Екатеринбург руският президент Дмитрий Медведев защити закона, като настоя, че всяка страна има правото да запълни празнините в законодателството си, включително по отношение на разузнавателните служби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!