Крайнодясна партия беше забранена в Чехия, защото дейността й е расистка и застрашава демокрацията.
Това е първото подобно съдебно решение след падането на комунизма през 1989 г., отбелязва АФП.
Върховният административен съд в Бърно забрани Работническата партия, тъй като тя доказано си сътрудничи с неонацисти и се стреми към налагане на тоталитаризъм.
Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.
Молбата за рестриктивната мярка беше подадена от правителството.
Партията не е парламентарно представена, но през последните години беше обвинявана, че стои зад атаките срещу граждани от ромски произход.
Нейни привърженици хвърляха коктейли "Молотов" и камъни срещу полицаи от частите за борба с безредиците, които им попречиха да демонстрират в ромски квартал в град Литвинов през ноември 2008 г.
АФП отбелязва, че напоследък неонацистките демонстрации в различни области на Чехия са се увеличили, а законодателството в страната по отношение свободата на словото и събранията е либерално.
Първата жалба срещу Работническата партия беше депозирана още в края на 2008 г. от правителството на премиера Мирек Тополанек. Експерти обаче заявиха, че е непълна и Върховният административен съд я отхвърли няколко месеца по-късно.
С идването на власт на Ян Фишер борбата срещу екстремизма беше превърната в един от основните приоритети на кабинета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!