Враждебно настроени сили се стремят да изтласкат Русия от световната арена
Путин по време на телевизионното предаване   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Враждебно настроени към Русия сили на Запад, които ме сравняват с Кадафи, се стремят да изтласкат федерацията от световната арена. Това заяви днес руският премиер Владимир Путин, който отговаря на въпроси от граждани в пряк телевизионен ефир, съобщи ИТАР-ТАСС.

"Чух тези изказвания.

Всъщност там не се говори за мен. Говори се за Русия -

някои искат да отместят Русия, за да не им се пречка, да не им пречи да господстват над земното кълбо", коментира Путин.

"Все още има страх от нашия ядрен потенциал, затова (Русия) е толкова силен дразнител. Освен това водим независима външна политика. Което естествено пречи някому", добави руският премиер и подчерта, че

на Запад Русия има "повече приятели, отколкото врагове".

По повод думите на Джон Маккейн, който го сравни с Муамар Кадафи, Путин припомни, че американският сенатор е участвал във войната на САЩ с Виетнам. "Според мен, ръцете му са доста оцапани с кръвта на мирни граждани и много му харесва. Той не може да живее без тези ужасни сцени, като разправата с Кадафи, когато на екраните в цял свят бе показано как го убиват", предположи руският държавник.

"Това да не би да е демокрация?" - възмутено коментира той убийството на Кадафи без съд и следствие.

Руският министър-председател припомни, че Маккейн е бил пленник във Виетнам "и е лежал не просто в затвора, а в яма, и е лежал няколко години".

"На всеки ще му се разхлопа дъската - затова няма нищо особено тук",

констатира Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Силният човек в Русия обвини специалните сили на САЩ, че са замесени в смъртта на Кадафи, предаде АФП. "Безпилотни летателни апарати, по-специално американски, атакуваха колоната на Кадафи, а после, чрез специалните сили, които не би трябвало да са там, извикаха по радиото така наречената опозиция и бойците, които го ликвидираха без съд и следствие", заяви Путин, цитиран от АФП.

Говорителят на Пентагона Джон Кърби веднага определи като "смешни" обвиненията срещу САЩ, предаде АФП.

Путин заяви, че САЩ се стремят да господстват над останалите страни и че светът е уморен да приема заповеди от Вашингтон, предаде Ройтерс. "Понякога ми се струва, че Америка не се нуждае от съюзници, а от васали", посочи той. Русия би искала да бъде съюзник на САЩ, но "хората се умориха от диктата на една държава", допълни той.

Относно резултатите от парламентарните избори в страната, които бяха в полза на управляващата партия на Путин "Единна Русия", но предизвикаха невиждани протести в цялата страна, министър-председателят коментира, че

"отразяват реалното разположение на силите в страната".

Изборите на 4 декември бяха спечелени от "Единна Русия" с малко под 50 на сто от гласовете.

Според Путин, няма нищо чудно, че партията е изгубила част от позициите си в предишния парламент, където имаше конституционно мнозинство. Федерацията "мина през много труден кризисен период", "мнозина изгубиха работата си" и "затова опозицията естествено далеч по-лесно отпреди набира в редиците си хора, недоволни от днешното положение", заяви премиерът.

"Но все пак това, че "Единна Русия" запази водещите си позиции, е много добър показател", добави партийният лидер.

Путин предложи на руската

ЦИК да монтира уеб камери във всички избирателни секции

по време на президентските избори през март догодина, в които ще участва като кандидат за висшия пост, предаде ИТАР-ТАСС.

"Имаме 90 хил. такива секции. Нека страната вижда какво става край всяка конкретна урна. Опозицията трябва да получи възможност да контролира в пълен обем онова, което става в избирателните секции и това е напълно възможно да стане чрез уеб камери", заяви той.

Що се отнася до протестите на опозицията, която твърди, че изборните резултати са фалшифицирани, Путин каза, че "е доволен от факта, че активни младежи вземат участие в митинги, за да изразят своята позиция".

"Ако това е резултат от путинския режим, това е добре, мен това ме радва", заяви той.

Освен това Путин заяви, че

"цветните революции" са създадена в чужбина схема за дестабилизиране на обществото.

"Това е отработена схема. Мисля, че не е създадена от само себе си. Спомняме си "оранжевата революция" в Украйна. Между другото някои наши опозиционни лидери бяха в Украйна, където работеха официално като съветници на тогавашния президент Виктор Юшченко. Те по естествен път привнасят тези методи и на руска почва", каза Путин.

Той подчерта, че Русия няма да позволи да бъде въвлечена в схема за дестабилизиране на обществото.

"Протести може да има, но само в рамките на закона. Несъгласие с това, което прави властта, също, защото властта далеч невинаги се държи правилно и отговаря на предизвикателствата на времето. Често хората се сблъскват с несправедливост и на това също трябва да бъде реагирано. Но няма да позволим да бъдем въвлечени в схеми за дестабилизиране на обществото", каза той.

Премиерът заяви и че първоначално е взел белите лентички, които участниците в протестите са превърнали в свой символ, за контрацептиви. "Когато ги видях по телевизията, че някои хора се бяха закичили на гърдите с бели лентички, реших, че те пропагандират борбата със СПИН – обясни той. - Няма лошо, нека се борят за здравословен живот".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България плаща, осъдена за побой над британски гражданин в София

България плаща, осъдена за побой над британски гражданин в София

България Преди 6 часа

ЕСПЧ намира, че властите изобщо не са разследвали възможните расистки подбуди

СДВР разкри склад с 50 000 вейпа в София

СДВР разкри склад с 50 000 вейпа в София

България Преди 7 часа

Наемател на помещението е строител и собственик на голяма верига фитнеси

Радев обсъди поддръжката на българските МиГ-29

Радев обсъди поддръжката на българските МиГ-29

България Преди 8 часа

От полската компания заявиха пълна готовност да продължат да оказват необходимото съдействие

Пороен дъжд и буря удариха Стара Загора

Пороен дъжд и буря удариха Стара Загора

България Преди 9 часа

Има най-малко осем паднали дървета на различни места в града

Огромен пожар край Солун, издадоха предупреждение към гражданите

Огромен пожар край Солун, издадоха предупреждение към гражданите

Свят Преди 9 часа

Властите посъветваха жителите да останат в домовете си, да затворят вратите и прозорците

Радев се срещна с германската Федерална асоциация за външна търговия

Радев се срещна с германската Федерална асоциация за външна търговия

България Преди 10 часа

Премиерът подчерта по време на разговора, че България е в процес на дълбока трансформация

Хе

Човек е с тежки изгаряния след пожара край АМ „Струма“

България Преди 10 часа

За него е организиран транспорт с въздушна линейка

Цените на билетите за Световното се сринаха след отпадането на САЩ и Роналдо

Цените на билетите за Световното се сринаха след отпадането на САЩ и Роналдо

Любопитно Преди 10 часа

Причината е елиминирането на домакините и Португалия

МЗ обяви, че ще подкрепи „Диагноза България“

МЗ обяви, че ще подкрепи „Диагноза България“

България Преди 11 часа

Катя Ивкова: Прозрачността е в основата на доверието в здравната система

Над 5000 починали заради жегите в Германия

Над 5000 починали заради жегите в Германия

Свят Преди 12 часа

Тези данни се вписват в мрачната картина в цяла Европа

Четиригодишно момиче почина, ухапано от куче в Германия

Четиригодишно момиче почина, ухапано от куче в Германия

Свят Преди 12 часа

Срещу 32-годишната майка и 30-годишен семеен приятел е образувано разследване

Демерджиев с коментари за Стоянов, Пеевски, Атанасова и Мавродиев

Демерджиев с коментари за Стоянов, Пеевски, Атанасова и Мавродиев

България Преди 12 часа

Демерджиев: Ще изясним абсолютно всички обстоятелства

Ивайло Мирчев с остра критика към правителството: Гоним немски инвеститори

Ивайло Мирчев с остра критика към правителството: Гоним немски инвеститори

България Преди 13 часа

Мирчев: Няма никаква логика да гоним един от най-големите световни оръжейни немски производители от България

<p>Бунт срещу детски филм за Левски с изкуствен интелект</p>

Може ли изкуственият интелект да ни научи на история? Бунт срещу детски филм за Левски

България Преди 13 часа

Едните виждат лесен начин за привличане на детското внимание, а другите – пълна липса на творческа мисъл и обида към паметта на Апостола

Цифровото евро мина важна крачка в Европарламента

Цифровото евро мина важна крачка в Европарламента

Парите ни Преди 13 часа

Евродепутатите дадоха мандат за преговори със Съвета, а ЕЦБ гледа към евентуален старт през 2029 г.

Илияна Йотова: Надежда Захариева остана вярна на словото

Илияна Йотова: Надежда Захариева остана вярна на словото

България Преди 13 часа

Държавният глава определя Захариева като голям талант, отдаден културен деец и активен общественик