Част от бюлетините, подадени на произведения този месец референдум за независимост на Южен Судан, ще бъдат "поставени под карантина", предаде Асошиейтед прес, като се позова на представител на избирателната комисия.
Причината е прекалено големият брой отчетени гласоподаватели.
В някои райони
избирателната активност е надхвърлила 100%
Бюлетините, подадени в онези секции, където активността е над 105%, ще бъдат "поставени под карантина", уточни цитираният източник.
В същото време той даде да се разбере, че "тенденцията е ясна", като имаше предвид, че Югът е гласувал за отцепване от Судан.
Според преброените до момента бюлетини 98,8% от южняците са казали "да" на независимостта на произведения между 9 и 15 януари референдум.
Президентски и парламентарни избори бяха проведени вчера в Централноафриканската република (ЦАР) - богата на природни ресурси, но с бедно население страна, която е своеобразен шампион по държавни преврати на континента.
Изборният ден премина спокойно, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес. Право на глас имаха над 1,8 млн. души при население от близо 4,5 млн. души.
Очаква се гласоподавателите да преизберат президента
Франсоа Бозизе, който взе властта с преврат преди осем години
Сред четиримата му опоненти е Анж-Феликс Патас, когото Бозизе свали от власт през 2003 г.
Очаква се предварителните пълни резултати да бъдат обявени след осем дни. Ако никой кандидат не получи мнозинство, е предвиден балотаж за 20 март.
Не са много обаче онези, които се съмняват, че 65-годишният Бозизе ще спечели още на първия тур, отбелязват агенциите.
За негов най-сериозен съперник е смятан 52-годишният опозиционен лидер Мартин Зигеле - бивш премиер при управлението на Патас.
Изборите трябваше да бъдат проведени още миналата година
Те бяха отложени на няколко пъти, тъй като опозиционни лидери се оплакаха, че подготовката не е на достатъчно високо равнище.
Малцина вярват, че изборите ще донесат кой знае каква промяна на това "забравено място" в сърцето на Африка, посочва Асошиейтед прес.
Крайно бедна държава, Централноафриканската република преживя пет държавни преврата, откакто придоби независимост от Франция преди половин век.
Страната е едва на 159-о място от общо 169 в индекса на ООН за човешкото развитие през 2010 г., като само половината от населението е грамотно.
Въпреки че ЦАР е богата на природни ресурси - злато, диаманти, уран и дървен материал, прояденото от корупция правителство на Франсоа Бозизе изпитва непрекъснат недостиг на средства.
Властта на президента е ограничена предимно до столицата Банги,
докато провинцията, където цари истинска анархия, е поделена между престъпници и бунтовници.
И без това тежкото положение на Централноафриканската република е влошавано още повече от близостта с раздирани от конфликти държави.
ЦАР граничи на североизток с размирната суданска област Дарфур, като бунтовници и бежанци пресичат слабо охраняваната граница в двете посоки.
Източен съсед на страната е Уганда.
Местните бунтовници от прословутата "Божия армия за съпротива" също се възползват от слабостта на ЦАР, като не само намират убежище там, но и нападат и отвличат цивилни при почти пълна безнаказаност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!