3
Са асителният тунел достигна до блокираните на повече от
600 метра под земята чилийски миньори.Предстои спасителите да укрепят стените на тунела с метални обръчи, за да може в него безопасно да се спусне специална капсула, с която да бъдат извадени 33-мата миньори.
Спасяването им по всяка вероятност ще започне в сряда, съобщи министърът на минната промишленост Лауренсе Голборне.
По-рано бе съобщено, че изваждането ще започне от 3 до 10 дни след пробиването на тунела.
Преди това обаче екип от инженери трябва да прецени каква част от тунела трябва да се укрепи с метални скоби.
Спасителите подскочиха от радост, когато сондата проби последния пласт земна маса и достигна галерията, в която се намират миньорите.
Роднини на работниците се изкачиха на хълма над мината и развяха чилийски знамена.
Някои от тях пред последните няколко нощи бяха организирали бдения със свещи, молейки се за спасението на близките си. Срутването в мината за сребро и мед в пустинята Атакама стана на 5 август.
Когато миньорите бяха открити, цели 17 дни след злополуката, живи като по чудо, Чили ликуваше. Веднага започна планиране на спасителната операция.
Първо бе пробит тесен тунел с ширината на грейпфрут, през който спускаха на работниците високоенергийни гелове, вода и храна.
След 65 дни, прекарани под земята, миньорите поставиха световен рекорд за най-дълго оцеляване в затрупана галерия.
Те са в забележително добро здраве, въпреки че някои от тях са получили кожни инфекции. Правителството осигури екип от експерти от НАСА, които поддържат миньорите в добра физическа и психическа форма по време на продължителната спасителна операция.
Всеки от мъжете е загубил средно по 10 килограма от теглото си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!