Ср ртността сред родилките е намаляла драстично през последните десетилетия - от около половин милион през 1980 г. до по-малко от 350 хил. през 2008 г., сочи нов доклад под егидата на Световната здравна организация.
В България също се наблюдава тенденция на спад. Въпреки че между 1980 и 2000 г. нивата са били почти еднакви (средно 36 случая на 100 хил.), през 2008 г. има значително намаление (28).
Въпреки забележителния спад в глобален план от над 35% за последните 30 години, който се очаква да продължи, проблемът все още остава съществен.
Макар в развиващи се страни като Китай, Индия, Бразилия и Египет напредъкът да е впечатляващ, в богати държави като САЩ се наблюдава изненадващо увеличение на смъртните случаи.
Сред американските родилки в момента те са с по-голяма честота от много други западни страни - четири пъти повече от Италия и три - от Австралия. За съжаление
същата тенденция се забелязва и в други западни страни,
като Канада и Норвегия. Поне частично тя се дължи на промени в начина, по който се докладват и регистрират тези случаи.
Докладът (виж го *pdf формат) на Партньорството за здравеопазване на майките, новородените и децата (PMNCH) е изготвен за днешната среща в ООН между висши представители на различни страни и експерти по здравеопазване на майките и децата.
Форумът ще разгледа усилията, които предстои да се положат за по-съществено снижаване на смъртността при родилките и децата в ранна възраст в развиващите се страни до 2015 г.
Става дума за две от осемте набелязани през 2000 г. от ООН Цели на хилядолетието, които засягат 68 държави - повечето в Африка.
Макар според статистика само 23 страни да се доближават до изпълнението на заложените цели - намаление от 75% между 1990 и 2015 г., експертите са "изненадани" и обнадеждени от резултатите в страни като Еквадор, Боливия, Китай и др.
Според изследователите спънки за напредъка в тази област създават най-вече бедността и продължаващата епидемия на СПИН в световен план.
С ХИВ е свързан почти
един на всеки пет смъртни случая на
родилки
(61 400 за 2008 г.). Затова и страните, в традиционно
са най-засегнати от болестта, изпитват
най-големи трудности с редуцирането на
майчината смъртност.
Около
80% от всички случаи на смърт при раждащи
или наскоро родили жени са концентрирани
в 21 страни, като над половината са в шест
от тях - Индия, Пакистан, Нигерия,
Афганистан, Етиопия и Демократична
република Конго.
В
осем бедни държави се наблюдава нарастване
на тази смъртност на годишна база за
последните две десетилетия, вкл.
Афганистан и Зимбабве.
Бедността
обаче е само една от многото причини за
все още високата майчина и детска
смъртност. Много от тях почти не
съществуват в развития свят - инфекции,
усложнения при раждане, преждевременно
раждане и липса на елементарни грижи в
първия месец след раждането.
Майчината смъртност е основен измерител на здравния статус и благосъстоянието на една нация и нейните жени.
В 135 държави равнището на детска смъртност също е под 40
на 1000 раждания, или най-малкото достатъчно ниско, за да покрие 3/4 от набелязаното в Целите на хилядолетието снижение, сочат данни на УНИЦЕФ.
В 39 страни обаче не е постигнат нужният напредък, а в 18 се наблюдава регрес в това отношение.
Това е многостранен проблем, който може да се реши със съчетание от съвсем прости мерки, изтъква директорката на PMNCH д-р Флавия Бустрео. Според нея годишният недостиг на средства за постигане на тази цел възлиза на 16 млрд. долара.
В повечето случаи леталният изход може да бъде избегнат с програми за грижи за родилките и новородените, както и с по-добра хигиена при раждането и след него.
Пълното постигане на Целите на хилядолетието би запазило живота на 1 млн. жени и на 4,5 млн. новородени до 2015 г.
Силен спад на смъртността сред родилките
Въпреки че у нас между 1980 и 2000 г. нивата са били почти еднакви, през 2008 г. има значително намаление
14 април 2010, 16:17
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!