Румънският парламент одобри правителството на Виктор Понта
Източник: ЕПА/БГНЕС

Р умънският премиер Виктор Понта очаквано спечели днес вот на доверие в парламента за новия състав и структура на третото си по ред правителство, предадоха Аджерпрес и Ройтерс.

Лидерът на Социалдемократическата партия си осигури нов мандат за продължаване на подкрепените от Международния валутен фонд реформи, насочени към увеличаване на икономическия растеж във втората най-бедна членка на ЕС, отбелязва Ройтерс.

Решението за промяна на структурата и политическия състав на правителството бе одобрено на съвместно заседание на двете камари на парламента с 346 гласа "за" и 191 "против".

Промените се наложиха, след като Национално-либералната партия напусна управляващата коалиция заради политически разногласия със съюзниците си, включително по въпроса за формата на участие в изборите за Европейски парламент.

Излизането на либералите от коалицията предизвика тревога за способността на Румъния да спази ангажиментите си съгласно стендбай споразумение с МВФ на стойност 4 млрд. евро, което предвижда справяне със загубите на губещи държавни предприятия в година на избори, отбелязва Ройтерс.

Виктор Понта си осигури безпроблемно одобрение на състава на новото правителство, след като партията Демократичен съюз на унгарците в Румъния прие да влезе в правителството с двама министри, един вицепремиер и 14 държавни секретари, а парламентарната група на националните малцинства обяви, че ще подкрепи новия кабинет, посочва информационният сайт "Зиаре".

След като получи одобрението на мнозинството народни представители, Понта заяви, че иска новото правителство да заработи още от утре, съобщава Аджерпрес.

Понта сега е изправен пред нова заплаха от своя стар политически противник президента Траян Бъсеску, който постави под въпрос конституционното право на Понта да състави нов кабинет и заплаши да се обърне към съда, отбелязва Ройтерс.

Това може да удължи периода на политическа нестабилност, която наред с колебанията на нововъзникващите пазари след решението на Федералния резерв на САЩ да намали изкупуването на държавни облигации и продължаващите вълнения в Украйна, оказва натиск върху румънските активи, посочва агенцията.

Леята - една от най-стабилните валути в региона, загуби около 1,1 процента от стойността си от 6 февруари - деня, в който министърът на финансите от Национално-либералната партия подаде оставка, припомня Ройтерс.

"Стабилността е от ключово значение за това, което трябва да направим", заяви премиерът Виктор Понта в парламента.

"Румъния трябва да остане атрактивна страна за инвеститорите".

По-рано днес лидерът на либералите Крин Антонеску подаде оставка от поста председател на Сената и призова Понта също да подаде оставка, тъй като сформираният основно от тях Социал-либерален съюз вече не съществува, предаде Аджерпрес.

Миналия месец социалдемократите на Понта създадоха Социалдемократически съюз с формацията Национален съюз за прогрес на Румъния и Консервативната партия за съвместно участие в изборите за Европейски парламент на 25 май. Това бе и една от причините за раздялата с либералите.

– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Феномените постигнаха поредна победа на Арената в Дивия север

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Свят Преди 1 час

Тя е майка на една от 16-те жертви на трагедията в сръбския град, станала миналата година

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

Свят Преди 3 часа

От септември досега от Националното тол управление са изпратили към МВР сигнали за над 42 000 нарушения

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

България Преди 5 часа

Ситуацията пред Съдебната палата е спокойна, а протестът протича мирно

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Любопитно Преди 5 часа

Обитателите на най-обсъжданата къща в България остават без храна, завивки и топла вода

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Кои ще са първите номинирани воини тази седмица?

Педофили ловуват деца онлайн в България

Педофили ловуват деца онлайн в България

България Преди 6 часа

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов настоява за законодателни промени

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 6 часа

Той е в неизвестност от 10 ноември

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

България Преди 6 часа

По-рано служители на лечебното заведение излязоха на протест

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 6 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 6 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Свят Преди 7 часа

Епстийн твърди, че Тръмп е прекарал значително време с една от жертвите му

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Любопитно Преди 7 часа

Геомагнитните бури възникват, когато бури на Слънцето предизвикват смущения в магнитното поле на Земята

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 8 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Свят Преди 8 часа

Зеленски: Сега е много трудно за всички в Украйна