Р уският президент Владимир Путин посрещна сръбския си колега Александър Вучич в Кремъл. Това се случи по време на гала вечеря, дадена от Путин в чест на ръководителите на чуждестранните делегации, дошли в Москва, за да отбележат „Деня на победата“ на 9 май.
Президентът Вучич публикува в Инстаграм и подробности от краткия разговор, който проведе с Путин.
„Путин просто каза: „Пристигнахте!“. Аз отговорих: „Благодаря за гостоприемството и празниците“, написа Вучич и добави видео от посрещането му в Кремъл.
По-рано днес сръбският награди в Москва руският патриарх Кирил за изключителните му постижения в развитието на приятелските отношения и сътрудничеството между Сърбия и Русия.
„Срив“ на летищата в Москва заради украински дронове
Вучич заяви снощи след пристигането си, че Сърбия няма да пострада от посещението му в Москва и разговорите с руския лидер Владимир Путин и е готов да приеме всякакви „наказания“ от Европейския съюз, предаде сръбската телевизия РТС.
„Тук съм, за да се боря за моя народ и моята страна. Изобщо не ме интересува какво мисли или казва някой друг по света. Бях избран от сръбския народ, бях избран от гражданите на Сърбия. Не съм избран в Рига, Талин, Вилнюс или където и да е другаде. Дадох обещание на президента Путин, но никога не съм лъгал за посещението си тук“, каза Вучич пред журналисти на РТС на Червения площад, добавяйки, че е обявил открито пред европейците плановете си да дойде в Москва на 9 май.
Самолетът на сръбския президент, с който той пътува до Москва, е прелетял през България, Турция и Азербайджан, тъй като Латвия и Литва преди това отказаха да му позволят да прелети над тяхна територия, припомни РТС.
Вучич е блокиран от балтийските държави
Вучич заяви, че е горд да присъства на парада по случай 80-годишнината от победата над фашизма като президент на Сърбия.
Вучич също така предупреди студентите, които протестират в Сърбия и настояват за свикване на предсрочни парламентарни избори, да се подготвят. Той заяви, че няма да им се наложи да чакат дълго, но че изборите ще се проведат, когато той ги свика, въпреки че е наричан от протестиращите: „некомпетентна институция“.
Днес обаче Европейският парламент (ЕП) изрази съжаление, че Сърбия не е постигнала напредък при отварянето на преговорните глави с ЕС. ЕП призова Сърбия да приведе външната си политика в съответствие с тази на ЕС, като се съобрази със санкциите срещу Русия. ЕП също така заяви, че Белград трябва да проведе разследвания във връзка с причините за трагедията, при която 16 души загинаха на 1 ноември в Нови Сад.
"Не е постигнат цялостен напредък или е постигнат ограничен такъв в изпълнението на критериите за членство в ЕС по преговорните глави, с конкретни недостатъци в критични области като върховенството на закона, свободата на медиите, реформата на публичната администрация и привеждането в съответствие с политиките на ЕС, и по-специално с външната политика на ЕС", пише в резолюцията на ЕП.
Резолюцията подчерта, че геополитическото положение на Сърбия ѝ позволява да влияе върху стабилността на други държави от региона. Във връзка с това ЕП осъжда "опитите на Сърбия да установи сфера на влияние, подкопаваща суверенитета на съседните държави".
"Не е постигнат значителен напредък по глава 31, тъй като моделът на Сърбия на привеждане в съответствие с позициите на външната политика на ЕС до голяма степен остава непроменен главно поради близките отношения на Сърбия с Русия", се посочва в резолюцията.
Там обаче се отбелязва и "продажбата на боеприпаси на стойност 800 милиона евро за Украйна в рамките на взаимноизгодно споразумение".
Резолюцията на ЕП "изразява съжаление относно продължаващите близки отношения на Сърбия с Русия, което поражда загриженост относно сръбската стратегическа ориентация".
Документът подчертава, че напредъкът на Сърбия по пътя към ЕС зависи от съобразяването със санкциите срещу Русия и прилагане на реформите, свързани с основните човешки и политически права.
Резолюцията също така призова да бъдат разследвани твърденията, че срещу студентския протест на 15 март в Белград е използвано звуково оръжие.