Р уският президент Владимир Путин покани Украйна да участва в „директни преговори“ на 15 май, часове след като европейските лидери призоваха Москва да се съгласи на 30-дневно прекратяване на огъня, съобщава Би Би Си (BBC). В рядко телевизионно обръщение от Кремъл късно вечерта Путин заяви, че Русия се стреми към „сериозни преговори“, насочени към „придвижване към траен, силен мир“.
По-рано в събота британският премиер сър Кийр Стармър пътува до Киев с колеги от Франция, Германия и Полша, за да окаже натиск върху Русия да се ангажира с безусловно прекратяване на огъня, считано от понеделник.
French President Emmanuel Macron, German Chancellor Friedrich Merz, British Prime Minister Keir Starmer, and Polish Prime Minister Donald Tusk took a stroll through Kyiv with Ukrainian President Volodymyr Zelensky after giving Moscow a thirty day ceasefire deal ultimatum pic.twitter.com/aLeBzFTK4Y
— The New Region (@thenewregion) May 10, 2025
По-късно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва „ще трябва да обмисли това“, но предупреди, че „опитът да ни се оказва натиск е напълно безполезен“.
В собственото си изявление
Путин каза, че „не може да изключи“ възможността преговорите да доведат до споразумение между Русия и Украйна за „ново примирие“.
Руският лидер заяви, че предложените преговори трябва да се проведат в турския град Истанбул, както са се провеждали и преди, и че ще разговаря с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в неделя, за да обсъди подробностите.
Putin:
— Mehmet Ardıç 🇹🇷 (@MehmetArdic_) May 11, 2025
▪️ Cumhurbaşkanı Erdoğan, barış görüşmeleri için büyük çaba sarf etti.
▪️ Kendisinden, bu görüşmelerin yeniden başlamasına olanak sağlamasını rica ediyorum. pic.twitter.com/WMDYMMJ77F
Киев не е отговорил на поканата.
В събота украинската столица беше домакин на сър Кий Стармър, френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Фридрих Мерц и полския премиер Доналд Туск, които са част от „коалицията на желаещите „– група държави, ангажирани с подкрепата на Украйна. Заедно с украинския президент Володимир Зеленски те участваха в съвместна пресконференция.
Лидерите предупредиха, че ще бъдат наложени „нови и мащабни“ санкции на руския енергиен и банков сектор, ако Путин не се съгласи на безусловното 30-дневно прекратяване на огъня „във въздуха, в морето и на сушата“.
Zelensky, Merz, Macron, Starmer and Tusk jointly honor Ukraine’s fallen soldiers at Maidan Square in Kyiv
— Visegrád 24 (@visegrad24) May 10, 2025
🇺🇦🇩🇪🇫🇷🇬🇧🇵🇱 pic.twitter.com/qopJVWeRR2
Те също така заявиха, че са обсъдили предложението с Доналд Тръмп. По-късно Стармър заяви пред BBC, че президентът на САЩ е бил „абсолютно ясен“, че предложението им за незабавно прекратяване на огъня е „изискване, което трябва да бъде изпълнено“.
След срещата Зеленски благодари на събралите се лидери, че „стоят до“ Украйна. „Днес ще се съсредоточим върху това как да изградим и гарантираме реална и трайна сигурност“, каза той.
В отговор на предложението, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви: „Това е ново развитие. Но
опитите да ни се оказва натиск са напълно безполезни“.
Руските държавни медии също го цитираха, че изявленията от Европа са „по принцип конфронтационни по природа, а не целят опит за съживяване на нашите отношения“.
Москва вече заяви, че преди да обмисли прекратяване на огъня, Западът първо трябва да спре военната си помощ за Украйна. По-късно Путин направи свое собствено изявление, като видеозапис показва журналисти, събрани в зала в Кремъл.
„Това би била първата стъпка към дългосрочен, траен мир, а не пролог към още въоръжени действия, след като украинските въоръжени сили получат ново въоръжение и личен състав, след трескаво копаене на окопи и установяване на нови командни пунктове“, каза той.
„Кой има нужда от такъв мир?“
Путин също обвини Украйна, че многократно не е отговорила на множество предложения за прекратяване на огъня от Москва, включително 30-дневно спиране на атаките срещу енергийната инфраструктура и великденското примирие от миналия месец.
Друго прекратяване на огъня, за което Путин сигнализира, беше това, което той разпореди през април, за да съвпадне с честванията за Втората световна война. То приключи в събота в полунощ местно време. Киев отхвърли едностранното тридневно прекратяване на огъня, наричайки го „театрално представление“. Вместо това Зеленски повтори призивите за по-дълго примирие от поне 30 дни.
Въпреки че се наблюдаваше намаляване на боевете, всяка страна обвини другата в нарушения. В четвъртък – същия ден, в който предполагаемото прекратяване на огъня влезе в сила – Украйна обвини Русия в повече от 730 нарушения и заяви, че реагира „адекватно“.
Руското министерство на отбраната настоя, че примирието се спазва, преди да обвини Украйна в 488 нарушения.
„Въпреки всичко,
ние предлагаме на властите в Киев да възобновят преговорите... да възобновят преките разговори и подчертавам, без никакви предварителни условия“,
каза Путин в събота.
Последните директни преговори между Москва и Киев се проведоха през 2022 г., годината, в която Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна.