Премиерът на Гвинея-Бисау Карлуш Гомеш Жуниор е бил арестуван от военни, които са го отвели в частната му резиденция.
"Премиерът сега е в частната си резиденция, където прие група офицери. Съседните улици са под контрола на военните, които го арестуваха", съобщи анонимен военен, участвал в задържането на премиера.
Той добави, че войници спират подкрепящи премиера демонстранти, които се опитват да стигнат до резиденцията му.
Заместник-началникът на Генералния щаб на Гвинея-Бисау ген. Антонио Инджаи заплаши да убие премиера, ако симпатизантите му не се разпръснат.
Участниците във военния преврат смятат да съдят Жуниор и началника на генералния щаб Замору Индуту.
Президентът Малам Бакаи Саня заяви, че
положението в страната е "спокойно след известен смут сред военните"
"Положението е спокойно, няма проблеми. Имаше известно объркване. Имаше смут сред военните, който се разрасна и стигна до правителството, но положението е спокойно", заяви президентът пред португалското радио "Антена 1".
Според държавния глава премиерът си е у дома, а началникът на генералния щаб е задържан във военновъздушната база Бисаланка близо до столицата Бисау.
"Поисках да бъде изпратен човек при него, за да се разбере как е. Ще се постараем да успокоим положението и да решим съществуващия проблем", добави президентът.
Военните пък заявиха, че акцията им е "чисто военен проблем" и увериха, че армията остава подчинена на гражданските власти.
Въоръжените сили на Гвинея-Бисау държат да информират националното и международното обществено мнение, че
случилите се събития са чисто военен проблем,
който не засяга действащата гражданска власт, каза Инджаи, който обяви, че е поел ръководството на въоръжените сили.
"Армията потвърждава подчинението си на политическата власт. Военните институции остават и ще останат подчинени на нея", се посочва още в изявлението.
Същевременно генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова ръководителите на Гвинея-Бисау да "решат различията си по мирен път" и да "запазят конституционния ред", предаде Франс прес.
Той подчерта "необходимостта да не се излага на риск напредъкът на страната в усилията за укрепване на мира" в страната.
САЩ също настояха за завръщане към конституционния ред.
Говорителят на Държавния департамент Филип Кроули определи
положението в Гвинея-Бисау като "много сложно"
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън също осъди "неприемливото нарушаване на конституционния ред".
Европейският съюз призовава за пълно зачитане на основните демократични норми, посочи Аштън в изявление.
Правителството на Португалия следи с безпокойство положението в Гвинея-Бисау, съобщи правителственият говорител Педру Силва Перейра.
"За пореден път сме изправени пред ситуация на вътрешни размирици. Това е повод за безпокойство заради наличието на португалска общност, но най-вече защото ще е добре Гвинея-Бисау да намери пътя към политическата стабилност и правовата държава", заяви Перейра след заседание на португалското правителство.
Страната, бивша португалска колония, е обхваната от политическа нестабилност и е преживяла няколко преврата откакто придоби независимост през 1974 г., отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!