Покривалото на Кааба - година труд и половин тон коприна
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е дна от основните теми, свързани с мюсюлманското поклонение хадж – чиято кулминация е на 31 август – е Кааба. Постройката, служеща за отправна точка за всяка молитва на мюсюлманите, често е наричана Ал Байт ал Харам или Свещената къща и заема основно място в исляма.

Кааба е свещена и преди това, а Черният камък, съхраняващ се във вътрешността на постройката, винаги е бил в източната част на Кааба. В исляма, по време на поклонението хадж и умра, поклонниците обикалят седем пъти около Кааба в ритуал, наречен тауаф, разказва Руслан Трад за Vesti.bg от Мека, Саудитска Арабия. 

По време на поклонението, поклонниците докосват Кааба и по-специално покривалото на сградата. С близо 2 милиона души по време на сезона за хадж и общо 7 милиона поклонници през цялата година, черното покривало трябва да се изработва от първокачествени материали, за да издържи на тежките атмосферни условия. Това прави задачата за изработката на покривалото от първостепенна значимост, а фабриките, участващи в процеса на изработка придобиват особено престижно име.

Кисуа, както се казва черното покривало на Кааба, е изпъстрено с цитати от Корана и е един от най-разпознаваемите религиозни символи. Дори онези, които не са запознати с исляма и неговите свещени места, могат да назоват името на Кааба и знаят, че сградата в центъра на най-свещената джамия Ал Масжид ал Харам в Мека, е покрита с черни платове.

Изработването на кисуа е въпрос на престиж в историята.

Историята твърди, че за първи път Кааба е била покрита по време на управлението на клана Джурхум, когато мястото го посещава владетелят на Химяр (в днешен Йемен), Туба. Кааба и покриването ѝ са символи още от преди времето на исляма и Пророка Мухаммад, като щом завладяват Мека през 630 година, мюсюлманите продължават традицията.

По времето халифите, дошли след Пророка, е било въпрос на чест да съхраняваш и изработваш кисуа. Например, халиф Муаия нареждал кисуа да бъде изработвана два пъти в годината. Абасидският халиф Ал Насир въвежда практиката, която е и до днес, да се изработва веднъж годишно. Невинаги кисуа е била в черен цвят – по времето на Пророка тя е била в бяло, при халиф Ал Маамун в червено и бяло, а при Ал Насир в зелено, преди да бъде решено да се изработва в черен цвят.

От времето на династията на Аюбидите, основната част на кисуа се изработва в Египет с материали от Судан, Индия, Сирия и Ирак. Съществувала е отделна длъжност – амир ал хадж – която включва и транспортацията на кисуа от Египет до Мека веднъж годишно. Традицията продължава до 1927 година, когато покривалото започва да се изработва предимно в Саудитска Арабия. Фабриката, която се намира в близост до Мека, е отворена преди 65 години, като дотогава платовете се вкарват през Сирия.

Изработването на кисуа включва няколко етапа.

Покривалото на Кааба се изработва от 47 парчета плат, всяко по 98 на 14 метра дълго. Общо 670 кг коприна са нужни за изработката, а под него има памучно покритие. Кисуа е съставена от четири части – за всяка стена на Кааба – и се налага постепенно, докато се свалят старите парчета.

Коприната се внася от Италия и се обработва в специални машини на 95 градуса. След това, материята се измива със студена и топла сапунена вода, за да се премахнат ненужните влакна и по този начин се постига специфична мекота. След това, коприната се потапя в специален разтвор за двадесет и два часа на различна температура, започваща от 30 градуса и стига до 90. Накрая, материята се измива с топла и студена вода, тъй като при обработката се използват периодично различни химикали.

В следващите етапи коприната се обработва през машини, за да се наложат кораничните цитати през отделните парчета плат. Накрая, преди да се провери издръжливостта на продукта, който ще бъде изложен на времето цяла година, се избродират ръчно цитати от Корана от сребърни и златни нишки, които правят вида на кисуа този, който знаем. Работата отнема месеци – от 8 до 10 месеца - за да постигне търсеният ефект, като хората, занимаващи се с това, имат години опит. Само една грешка и цялото парче плат трябва да се преправя наново.

Процесът се повтаря всяка година, за да може всеки сезон на поклонение хадж да бъде посрещнат с ново покривало кисуа.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Свят Преди 1 час

Вицепрезидентът на САЩ не даде подробности, но след срещата в Аляска Тръмп обяви "голям напредък по отношение на Русия"

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Свят Преди 2 часа

„Имаме нужда от мир“, каза украинският президент на американския пратеник, докато му връчваше медала

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Свят Преди 3 часа

Инцидентът е станал в Централния детски магазин – известен на поколения руснаци именно като „Детски мир“

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

България Преди 4 часа

Колата излязла от пътното платно и се преобърнала

Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Свят Преди 4 часа

Украйна отбелязва на 24 август Деня на независимостта, който е и национален празник на страната

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

България Преди 4 часа

Почти през цялото време плувецът е бил с хипотермия

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Свят Преди 4 часа

В украинската столица се проведоха официални тържества по повод Деня на независимостта – датата, на която през 1991 г. страната обяви независимостта си от Съветския съюз

Георг Георгиев

Георг Георгиев поздрави украинците за Деня на независимостта

България Преди 5 часа

"Поздравявам нашите приятели от Украйна с отбелязването на 34-ия Ден на независимостта", написа външният ни министър

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Свят Преди 5 часа

Руските сили са завзели населеното място Филия

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал в събота

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Свят Преди 6 часа

След свалянето на дългогодишния владетел Башар Асад през декември, новите власти в Сирия разпуснаха парламента

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Свят Преди 6 часа

Президентът Зеленски поздрави украинските граждани

Мицотакис: Подкрепата за Украйна е в съответствие с националния ни интерес

Мицотакис: Подкрепата за Украйна е в съответствие с националния ни интерес

Свят Преди 6 часа

Той заяви, че това е в съответствие с националния интерес на Гърция

,

Химикали горят в завод в САЩ

Свят Преди 7 часа

Евакуираните не могат да се върнат по домовете си

Палестински телевизионен оператор е убит в северната част на ивицата Газа

Палестински телевизионен оператор е убит в северната част на ивицата Газа

Свят Преди 8 часа

Израелската армия засега не е коментира инцидента

Борисов: Надявам се президентът скоро да реши за ръководствата на МВР и ДАНС

Борисов: Надявам се президентът скоро да реши за ръководствата на МВР и ДАНС

България Преди 8 часа

Това заяви пред журналисти в Добрич лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов