Р елигията е по-малко важна за европейците, отколкото за хората в Африка, Латинска Америка или САЩ, сочи проучване.
В същото време сондажът, проведен от института "Пю", отчита големи разлики между отделните държави в Европа.
Най-религиозни на континента са румънците. 55% от участниците в анкетата от Румъния са се самоопределили като силно религиозни.
На другия полюс са естонците (едва 7%), чехите и датчаните (по 8%). Само 12% от германците се самоопределят като силно религиозни. Делът на тези хора достига 27% в Италия.
България е на 18 място в проучването, обхванало 34 държави в Европа. 18% от анкетираните българи са се определили като силно религиозни. 30% са убедени, че Бог съществува.
European nations ranked by share of adults who are highly religious
— Pew Research Center (@pewresearch) December 6, 2018
1 🇷🇴 Romania 55%
2 🇦🇲 Armenia 51%
3 🇬🇪 Georgia 50%
4 🇬🇷 Greece 49%
5 🇲🇩 Moldova 47%
6 🇧🇦 Bosnia 46%
7 🇭🇷 Croatia 44%
8 🇵🇱 Poland 40%
9 🇵🇹 Portugal 37%
10 🇷🇸 Serbia 32% https://t.co/YKMO4XQtUg
Германците се оказват най-големите скептици що се отнася до съществуването на Бог - едва 10 % от тях са "напълно сигурни" в съществуването му. На обратния полюс са арменците - цели 79% от тях вярват, че Бог съществува - както и жителите на Босна (73%).
Най-много ходят на църква поляците. 61% от участниците в анкетата от Полша казват, че присъстват на църковна служба поне веднъж месечно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!