На днешния ден - 9 декември
Източник: netinfo

На днешния ден през 1885 г. представителите на България и Сърбия приключват преговорите за мир помежду си, с което се слага край на Сръбско-българската война.

Едиственият член на подписания по-късно договор в Букурещ постановява възстановяването на мир между двете държави. Границите остават непроменени, въпреки успехите на българите. Единственото, което печели България от войната е признаването на Съединението.

Войната избухва два месеца след като то е обявено. Причината за това е несъгласието на Сърбия с териториалните промени на Балканския полуостров. Войските в западната ни съседка са мобилизирани почти веднага. България е уведомена официално за това. Сръбските власти съобщават, че ще признаят съединението само при условие им бъде преотстъпена територията около Видин, Трън и Радомир. Българските власти отхвърлят това искане.

На 27 септември сръбските войски се опитват да преминат границата между двете държави при Трън, но биват отблъснати. Месец по-късно този опит е повторен.

На 2 ноември 1885 година Сърбия официално обявява война на България под претекст, че български войски са нападнали пограничните й райони. Първият сблъсък на двете войски става при Цариброд.

Всички странични наблюдатели залагат на бърза и лесна победа на сърбите. Причината за това е скорошното освобождение на България и липсата на добре обучени военни кадри. На практика, младата балканска държава няма никаква подкрепа. Всички съседни държави са й обърнали гръб заради съединението, а и Русия се изтегля от територията й, отново в резултат от събитията от 6 септември.

Първоначално военната подготовка на сърбите дава своето отражение. В първите дни на конфликта българските войски претърпяват значителни поражения.

Дните от 5 до 7 ноември са решаващи за изхода от войната. Това са дните, в който се води битката при Сливница. Въпреки численото превъзходство на сърбите (25 хил. към 11 хил.) на 7 ноември българите минават в настъпление. Отрядът на капитан Коста Паница навлиза в Сърбия, след като разгормява противниковата войска при Ропот и Комщица.

До 16 ноември се водят боеве по всички флангове, като превес има българската. На 12 ноември Русия и Великите сили изпращат нота на България за започване на мирни преговори, но тя бива отхвърлена от княз Александър I.

Военните действия приключват след обсадата на Видин. На 15 ноември българите излизат от крепостта и подкрепени от населението на гр. Калафат успяват да отблъснат вражеската армия.

На 16 ноември, под натиска на Австро-Унгария, започват мирните преговори. Великите сили се намесват, за да предотвратят пълния разгром на сръбската войска.

Други по-важни събития:
1793 г. - Излиза първият брой на "Америкън Минерва (American Minerva)". Това е първият ежедневник издаван в Ню Йорк Сити. Негов собственик е Ноа Уебстър
1884 г. - В Чикаго Левант Ричардсън патентова ролковите кънки.
1960 г. - Излъчена е в ефир премиерата на най-дългия британски сапунен сериал "Коронейшън стрийт". Сериалът има излъчени 7000 серии.
1927 г. - Подписано е спогодбата Моллов - Кафандарис за размяна на население между България и Гърция.
1931 г. - Испания е провъзгласена за република.

Днес празнуваме:
ООН - Международен ден за борба с корупцията
Християнство - Зачатие на Света Анна
Руска православна църква – Есенен Юриев ден
В Швеция и Финландия – Денят на Ана
В Северни Мариански острови - Ден на конституцията
В Танзания - Ден на независимостта

На днешния ден са родени:
1608 г. - Джон Милтън, британски поет и писател
1938 г. - Никола Котков, български футболист
1942 г. - Стефан Данаилов, български актьор и политик

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 25 минути

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 30 минути

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 1 час

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Свят Преди 2 часа

Трима млади мъже на възраст между 15 и 20 години бяха убити на 29 април във фризьорски салон

Принцеса Шарлот

Тя е „тайното оръжие на кралското семейство“

Любопитно Преди 2 часа

Ето кой е „шефът в семейството“ на принц Уилям и принцеса Катрин

<p>&ldquo;Лошите хора си го заслужават&rdquo; - Вярвате ли в кармата?</p>

“Лошите хора си го заслужават”: Проучване установява, че повечето вярващи в кармата мислят така

Любопитно Преди 2 часа

Концепцията за карма произхожда от азиатските религиозни традиции като индуизма и будизма

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 2 часа

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 2 часа

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

<p>Как срещата със Зеленски във Ватикана промени възгледите на Тръмп</p>

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

Свят Преди 3 часа

Украинският президент определи 15-минутния разговор като „най-добрия“, който е имал досега с държавния глава на САЩ

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

България Преди 3 часа

Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

България Преди 3 часа

Те са хвърляли пиратки, различни по вид вещи, камъни и хранителни продукти

<p>Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ</p>

Дончев: Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ

България Преди 4 часа

ГЕРБ-СДС ще търси подкрепа шефът на ДАНС Пламен Тончев да бъде назначен за председател на Комисията по досиетата

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Свят Преди 4 часа

Увеличаващата се антибиотична резистентност прави по-трудна борбата с бактериалните инфекции

<p>Заради влошено здравословно състояние:&nbsp;Вучич прекъсна посещението си в САЩ</p>

Вучич прекъсна посещението си в САЩ заради влошено здравословно състояние

Свят Преди 4 часа

Сръбският президент се е почувствал зле и след консултация с медицинско лице е решил да се прибере в Сърбия

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

Любопитно Преди 5 часа

В тази статия ви представяме 5 неочевидни признака, че спешно се нуждаете от почивка