З а първи път от Азиатската криза през 1998 г. насам китайското правителство национализира банка.
Междубанковите лихвени проценти скочиха, след като финансовият регулатор на Китай обяви, че от понеделник ще поеме контрола над „Баошанг Банк” за една година поради „сериозни” кредитни рискове, съобщава „Блумбърг” (Bloomberg)
„Баошанг”, някога сочена като модел за финансиране на регионалните икономики, е един от многото китайски кредитори, които натрупаха рискови кредити, заобикаляйки държавните ограничения.
Банката бе част от инвестиционен конгломерат, воден от финансиста Сяо Джианхуа, който се разследва от властите.
Инвестиционната компания на провинция Шънджън се опита да закупи значителен дял в „Баошанг” миналата година, след което местните власти осъзнаха, че финансовото положение на кредитната институция е несигурно. Сделката обаче не получи одобрението на регулаторите и така се стигна до налагането на държавен контрол над банката.
Сяо изчезна в началото на 2017 г. Не се знае дали е бил задържан или се укрива от властите.
Основана през 1998 г., Баошанг има повече от 8000 служители и отчете обща стойност на актовите от 576 милиарда юана (83 милиарда долара) в края на септември 2017 г.
Все пак финансовите експерти не очакват проблемите на една или няколко от малките регионални банки да създадат системен проблем за Китай.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!