К анадският премиер Марк Карни обяви, че съществуват "алтернативи" на американския изтребител F-35, докато страната му се подготвя за нов мандат на фона на влошени отношения с Вашингтон. Мненията по този въпрос обаче са разделени, пише Newsweek.
В светлината на спада в отношенията между САЩ и Канада, правителството в Отава преразгледа планираната си покупка на F-35 през март. Въпреки че Министерството на отбраната е потвърдило, че не отмени сделката за десетки изтребители, произведени от Lockheed Martin, страната сега е изправена пред важна дилема: да продължи ли да инвестира милиарди долари и да подготвя военновъздушните си сили да приемат F-35 или да потърси други опции.
Изтеглянето на Канада от ангажиментите свързани с F-35 би бил сложен и скъп процес, според експерти. В същото време обаче, съществуват опасения, че именно дискусиите около F-35 могат да отдалечат Канада от американските сили в дългосрочен план, особено с нарастващото темпо на програми за ново поколение изтребители, ръководени от Европа.
Канадското правителство обяви в началото на 2023 г., че е подписало договор на стойност 19 милиарда канадски долара (приблизително 13,7 милиарда американски долара) за закупуване на 88 F-35. Това споразумение представлява най-голямата инвестиция във въздушните сили на Канада от три десетилетия
„Канада е уверена, че F-35 е най-добрият изтребител за страната ни на най-добрата цена за канадците“, посочи правителството.
Въпреки това, ситуацията се усложни след завръщането на президента Доналд Тръмп във Вашингтон, което предизвика колективни опасения сред съюзниците от НАТО. Тръмп многократно е описвал Канада като "51-вият щат", което е предизвиквало недоволство от страна на Отава. Съществуват също така и опасения, че САЩ могат да упражняват контрол над F-35, закупени от други държави.
Канадците са загрижени, че американците могат да ограничат достъпа до софтуерни надстройки или разузнавателни данни, което би могло да повлияе на оперативната способност на изтребителите. Освен това, наблюдавайки зависимостта на Украйна от САЩ, много канадци се питат какво означава това за тяхната собствена сигурност и национални интереси.
Реториката на Тръмп и събития като срещата с украинския президент Володимир Зеленски предизвикаха нови съмнения относно стойността на споразумението с НАТО и ролята на Канада в Северноамериканското командване за аерокосмическа отбрана (NORAD).
Няма реални алтернативи от пето поколение за западните военни, освен F-35, твърдят експертите. Въпреки че съществуват изтребители от четвърто поколение, като Eurofighter Typhoon и френския Rafale, всички иновации и напредък в историята на военната авиация в момента се съсредоточават около F-35. Според генерал-лейтенант Иван Блондин, пенсиониран командир на канадските военновъздушни сили, "няма по-добър военен вариант".
Канада планира да получи първите си доставки на F-35 през следващата година, но ще трябва значително да инвестира в изграждането на необходимата инфраструктура. Възникват и важни въпроси – какви ще бъдат последствията за Канада, ако реши да се оттегли от сделката, включително трудности в сътрудничеството със съюзниците и гнева на Тръмп.
Съществува спешна нужда Канада да подмени стареещия си флот CF-18, който не може да чака, твърдят експертите. Според Джъстин Бронк от Royal United Services Institute, "канадските изтребители отчаяно се нуждаят от подмяна повече от десетилетие".
Освен всичко, различни европейски програми за изтребители от шесто поколение стават все по-актуални. САЩ работят по новата си инициатива за въздушно господство, докато Великобритания, Италия и Япония сътрудничат по Global Combat Air Program (GCAP).
Колко много Канада може да участва в бъдещи инициативи за развитие на изтребители от шесто поколение остава отворен въпрос. Изчисленията на Канада около F-35 са малко по-различни от тези на другите нации и каква роля ще играе в глобалната федерация на отбраната е неясно.
В заключение, Канада стои на кръстопът: да продължава ли да инвестиция в F-35 или да търси нови възможности и какво означава това за бъдещето на страната в сферата на сигурността и отбраната. Времето ще покаже дали изискванията за нови авиатори ще бъдат изпълнени с днешния отказ от инвестиции и какви последствия ще последват от това.