П о време на Първата световна война Румъния изпраща в Москва над 90 тона злато - в очакване на мирните времена. Но съкровището и до днес си остава в Русия. Сега ЕС иска да помогне на Румъния да си върне златото. Това посочва Ксения Полска за Deutsche Welle.

Вече повече от сто години Русия дължи на Румъния над 90 тона злато. Букурещ многократно се опитва да си върне златото, но винаги удря на камък. На 14 март Европарламентът обаче прие резолюция, която ясно поставя на целия Европейски съюз задачата да бъде върнато "румънското национално богатство".

Това са не само въпросните 91,5 тона злато от резерва на румънската Национална банка. Не, тук влизат още колекции от кралски скъпоценности и сбирка от редки монети, плюс други културни и исторически ценности: държавни архиви, безценни исторически ръкописи, картини, редки книги и колекции от фондовете на държавни учреждения и частни притежания. Всичко това събирано в продължение на повече от пет века!

Медведев: Румънците не са нация, няма да им върнем златото

Как обаче всичко това е попаднало в Русия?

Това е история, която няма прецедент в света. По време на Първата световна война Румъния предава тези съкровища за съхранение в Царска Русия - предава ги на единствения си съюзник, с когото има обща граница.

Сега Европарламентът иска да възстанови справедливостта и призовава Русия да върне на Румъния въпросните богатства. В своята резолюция евродепутатите говорят за "безпрецедентен международен случай на незаконно присвояване на златен резерв и обекти на културно наследство". Руската федерация е правоприемник на СССР, който пък е продължил международноправната субектност на Царска Русия, поради което днешна Москва е длъжна да върне активите, принадлежащи на Румъния, установяват европейските депутати.

ЕП: Русия да върне 91,5 тона злато на Румъния

Как се случило всичко преди повече от 100 години?

През август 1916 година Румъния встъпва във войната, присъединявайки се към Антантата - Франция, Великобритания и Русия. След първите победи обаче положението на Румъния постепенно се влошава, защото страната води война на два фронта: срещу Германия и Австро-Унгария на северозапад и срещу България, Османската империя и Германия на юг, по протежение на Дунава. Към края на 1916 година Румъния се оттегля в Молдова, част от която тогава принадлежи към румънската територия. В този момент две трети от цялата територия на страната, включително и Букурещ, вече са окупирани, а всички централни румънски учреждения се преместват в източната част на страната, в град Яш. И понеже е заплашена от пълна окупация, Румъния се вижда принудена да изпрати съкровищата си в Москва. Освен общата граница, двете държави са свързани и по монархическо-роднинска линия: румънската кралица Мария е братовчедка на руския император Николай Втори.

На два етапа през 1916 и 1917 година румънското национално богатство е превозено с над 40 жп-вагона до Москва - в очакване на мирните времена. Представителите на румънското и руското правителство подписват протокол, в който се казва, че богатството принадлежи на румънската Национална банка, а за съхраняването му гарантира правителството на Руската империя. Съставен е и пълен опис, подписан и подпечатан от двете страни.

Само че на власт съвсем скоро идват болшевиките. Те арестуват румънския посланик и конфискуват съкровищата на Националната банка на Румъния заедно с културно-историческите ценности. По съветско време, през 1935 и 1956 година, част от тях са върнати на Румъния, но съществената част и целият златен резерв остават в Москва - независимо от всички подписани документи.

През 2003 година двете държави учредяват съвместна румънско-руска комисия по двустранните отношения, включително и по въпроса за румънското национално богатство. Комисията успява да се събере само пет пъти, за последно през 2019 година. В подписаните протоколи Русия признава както основателността на румънския иск, така и истинността на документите, техния статут на международен договор, с който румънското национално богатство е било предадено на съхранение в Москва.

Руският "мир" предвижда ликвидирането на Украйна

Как ЕС иска да помогне на Румъния

Сега Европейският съюз е готов да помогне на Румъния да си върне националното богатство, макар че от Брюксел предупреждават, че между ЕС и Русия в момента не съществува необходимото равнище на доверие, за да се очаква някакъв значим резултат. Заради нападателната война на Русия срещу Украйна в момента механизмите за сътрудничество са замразени, но въпреки това ЕС е готов да се заеме с проблема, когато това е възможно.

А Румъния очаква от Москва и лихвите, които са извлечени от богатството в хода на всичките тези години. "СССР, а после и Русия са се ползвали и продължават да се ползват от тези ценности, независимо дали са материални или духовни. Интересно е дали изобщо някой се изненадва от жестокостите на Москва? Какво по-добро доказателство от факта, че независимо от политическите режими в Русия тяхното поведение никога не се променя?" - емоционално възкликна по време на дебатите в Европарламента румънската депутатка Рована Плумб.

Няколко депутати заявиха, че най-добрият начин да се възстанови румънското национално богатство е като се конфискуват руски активи, замразени на територията на ЕС.

* Вижте и това видео от архива ни: Румъния привика руски дипломат след намерена част от дрон

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦРУ прекратява публикуването на справочника World Factbook

ЦРУ прекратява публикуването на справочника World Factbook

Свят Преди 12 минути

Справочникът е пуснат за първи път през 1962 г.

Убийството край "Петрохан": Проверяват сдружение "Национална агенция за контрол на защитените територии"

Убийството край "Петрохан": Проверяват сдружение "Национална агенция за контрол на защитените територии"

България Преди 29 минути

Разпореждането е на министъра на вътрешните работи в оставка Даниел Митов

Смразяващият феномен „Цар плъх“ - истина или легенда

Смразяващият феномен „Цар плъх“ - истина или легенда

Любопитно Преди 42 минути

Просто казано, „цар плъх“ се отнася до група плъхове, чиито опашки са се заплели, създавайки ефективно един гигантски супер-плъх

Финландия предупреждава САЩ да не споменават "Член 5" за Украйна

Финландия предупреждава САЩ да не споменават "Член 5" за Украйна

Свят Преди 50 минути

Някои страни от НАТО се притесняват, че използването на каквато и да е версия на термина "Член 5" за защита на Украйна може да отслаби отбранителната й способност

Отиде си легендата на българската психиатрия д-р Тодор Толев

Отиде си легендата на българската психиатрия д-р Тодор Толев

България Преди 56 минути

България загуби един от най-авторитетните си гласове в медицината. На 75-годишна възраст си отиде д-р Тодор Толев – дългогодишен директор на Държавната психиатрична болница „Д-р Георги Кисьов“ в Раднево и човекът, на чието мнение се доверяваха поколения лекари и журналисти

Арести, глоби и пробация: Тъмното минало на някои от най-големите звезди

Арести, глоби и пробация: Тъмното минало на някои от най-големите звезди

Любопитно Преди 1 час

Ето кои известни личности за кратко са имали проблеми със закона, преди да постигнат световна слава, и как се развива животът им след това

<p>България е загубила близо 105 000 работни места в производството за четири години</p>

КНСБ: България е загубила близо 105 000 работни места в производството за четири години

България Преди 1 час

Това е близо 15 на сто от работната сила в индустрията

,

По време на полувремето на Супербоул: Бед Бъни ще пее само на испански

Любопитно Преди 1 час

Пуерториканската суперзвезда се превърна в един от най-стриймваните изпълнители в света

Три сестри отнеха живота си, след като им забраниха да играят игра на телефон

Три сестри отнеха живота си, след като им забраниха да играят игра на телефон

Свят Преди 1 час

Децата, идентифицирани като Вишика (16 г.), Прачи (14 г.) и Паки (12 г.) били разстроени, че родителите им им спрели достъпа до пристрастяващата игра, че оставили осем страници дълго предсмъртно писмо

Напрежение в Каварна: Ще останат ли децата без достъп до медицинска помощ

Напрежение в Каварна: Ще останат ли децата без достъп до медицинска помощ

България Преди 1 час

Родители настояват за възстановяване на единствения педиатричния кабинет в града

,

„Децата просто искат да ме докоснат": Нов филм за Майкъл Джексън разкрива неизлъчвани аудиозаписи

Любопитно Преди 1 час

Документалният филм, излъчен по британския „Канал 4”, се основава на интервюта и непоказвани досега кадри, както и на аудиозаписи на певеца, които никога не са били чувани

Ветеринарен техник е уволнен и осъден за спасяване на куче

Ветеринарен техник е уволнен и осъден за спасяване на куче

Свят Преди 1 час

Дейсън Гарнър, майка на 2-годишен син, казва, че сега е изправена пред съдебни такси и адвокатски хонорари, след като току-що се е върнала на работа от майчинство

Кървав скандал в Казанлък: Жена намушка мъжа, с когото живее

Кървав скандал в Казанлък: Жена намушка мъжа, с когото живее

България Преди 2 часа

29-годишна жена е задържана в Казанлък, след като рани с нож младия си партньор при тежък битов скандал. 22-годишният мъж е настанен в болница с прободна рана, а полицията изяснява причините, довели до кървавата развръзка на улицата