Азербайджан не оставя нищо на случайността в опита си да превърне тазгодишния певчески конкурс "Евровизия" във витрина на богатата на петрол централноазиатска страна.
Политици от опозицията се надяват, че светлините на прожекторите няма да паднат само върху бляскавата сцена, но и върху техните разкази за суровите политически репресии на правителството в Баку.
Кристалната зала, построена от германска компания на брега на Каспийско море, в която ще се проведе конкурсът през втората половина на май, е предназначена да демонстрира стремежите за напредък в бившата съветска република с преобладаващо мюсюлманско население.
Азербайджанските власти виждат в конкурса възможност да извадят на показ богатото културно наследство на страната.
Те искат също да се представят като отворени към света, толерантни и гостоприемни, твърди Али Гасанов, един от главните идеолози на кръга около президента Илхам Алиев.
Азербайджан има намерение да стане богата страна
като държавите от Персийския залив и отворена към света като Запада, казва Гасанов, който ръководи отдела за социална политика към президенството през последните 18 години.
Гасанов осъди едностранчивите според него информации в западните медии относно жестоките нападения над журналисти, репресиите над опозицията и нарушенията на човешките права, и твърди, че ако е имало подобни случаи, те са били изолирани.
Според Гасанов никой не е бил хвърлен в затвора само заради политическите му възгледи. Всеки затворник в Азербайджан е нарушил законите и затова е попаднал в затвора. Той също припомни, че президентът Алиев неколкократно е помилвал затворници.
Разбира се, има много неща за вършене, но ние постигаме напредък с всеки изминал ден, признава представителят на режима.
Опозиционните лидери Иса Гамбар и Али Каримли обаче рисуват
коренно различна картина
Те обвиняват Алиев, който през 2003 г. наследи баща си Гейдар Алиев, бивш генерал от КГБ, че днес управлява страната така, сякаш е негово лично имение.
Тук има главно имитация на демокрация, казва Гамбар, лидер на "Партията на равенството" и бивш председател на парламента. "Младите и образовани хора напускат страната масово, за да търсят по-добър живот другаде".
Един от основните проблеми според членовете на опозицията е корупцията във финансовата система и Кристалната зала е типичен пример за това. Съобщената цена на залата е над 100 млн. евро, но действителните цифри са строго пазена тайна.
Някои оценки сочат, че финансирането на целия конкурс "Евровизия" е погълнало 500 млн. евро - повече от когато и да е било преди. Критици отбелязват, че по-добра употреба на парите би била за ремонт на остарялата водопреносна система.
Но по-притеснителна за опозицията е корупцията в политическата система на страната. Гамбар обвинява Алиев, че е затвърдил властта си чрез фалшифицирани избори, а лидерът на партията "Народен фронт" Каримли посочва като пример репресията.
"Онези, които са на власт, искат да покажат на Запада
(преди конкурса "Евровизия"), че са били извършени промени, но в действителност те са незначителни. Всъщност, Азербайджан има много сериозни проблеми с човешките права. Тук има политически затворници", казва Гамбар.
"На партиите не се позволява да организират свободни митинги. Изборите не са свободни и честни. Опозиционните лидери нямат достъп до телевизионно време.
Разрешаването на протестна демонстрация на 20 км от центъра на града не е проява на демокрация", добавя Каримли, който е уверен, че Алиев ще се кандидатира за трети път на изборите догодина.
"Има страхове от нова репресивна вълна след конкурса Евровизия. Тази вълна вече е видима - журналисти бяха бити."
Каримли призовава европейските политици да бъдат по-критични и да разобличават онези, които лобират в полза на сегашното азербейджанско правителството на Запад.
Тоя вярва, че волята на народа да покаже несъгласието си
и използването на интернет за мобилизиране на опозицията са мощни фактори за промяна, и не губи надежда, че в Азербейджан могат да бъдат постигнати мирни промени.
Ние не планираме революция и не искаме нищо подобно да се случи в Азербайджан, казва още Каримли, но предупреждава, че ако всички други варианти се изчерпат, народът може и да направи тази стъпка.
Властите не виждат в масовата мобилизация и в гражданското неподчинение намерение да се последва примерът на мюсюлманските опозиционери от арабския свят.
Както отбеляза вестникът на управляващата партия, "Нов Азербайджан", спомените за хаоса, последвал разпадането на СССР, са все още пресни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!