Почина наследникът на австроунгарския император
Ото Хабсбург-Лотринген (1012-2011) - фотография от юни 2007 г. в дома му в Пьокинг в Германия   
Източник: EПА/БГНЕС
Нл ледникът на последния император на Австро-Унгария - Ото Хабсбург-Лотринген, е починал на 98-годишна възраст в Пьокинг, на езерото Щарнберг, в Бавария.

Погребението ще е на 16 юли във Виена.

Ото Хабсбург-Лотринген е роден на 20 ноември 1912 г. в замъка Вартхолц в Долна Австрия и пълното му име е

Франц Йозеф Ото Роберт Мария Антон Карл Максимилиан Хайнрих Сикстус Ксафер Феликс Ренатус Лудвиг Гаетан Пиус Игнациус.

Известен е като великия херцог Ото фон Хабсбург - глава на династията на Хабсбургите.

Той е трябвало да наследи баща си Карл Първи, който бил за кратко на престола на Австро-Унгарската империя след смъртта на император Франц-Йосиф през 1916 г.

Карл Първи починал през 1922 г., но империята се разпаднала преди това - през 1918 г. и Ото Хабсбург бил обречен на дълги години изгнание.

Бил е на остров Мадейра, в Страната на баските, в Белгия, където учил в университета в Лувен, в Люксембург, във Франция, в Португалия, а после и в САЩ.

Ото Хабсбург изгради кариера като писател и политик. В Германия той стана член на баварския Християнсоциален съюз (ХСС), след като получи германско гражданство през 1978 г., но запази и австрийския и унгарския си паспорт.

Беше полиглот - говореше немски, унгарски, испански, английски, френски и хърватски - и заклет привърженик на европейската идея. От 1979 г. до 1999 г. беше член на Европейския парламент, а накрая - и негов доайен. Беше начело и на Международния паневропейски съюз.

През 1989 г., преди падането на Берлинската стена, Ото Хабсбург, като убеден антикомунист, застава в основата на инициативата "Паневропейски пикник" на австро-унгарската граница, която позволи на 600 източногерманци от тогавашната ГДР да преминат на запад.

Това беше първи случай, при който държава от тогавашния Варшавски договор отвори границата си и с основание се смята за

началото на края на комунизма.

След 1989 г. Ото Хабсбург става пламенен поддръжник на идеята за разширяването на ЕС към страните от Източна Европа.

От 50-те години на миналия век Ото Хабсбург живееше в Бавария. Получи разрешение да стъпи отново в родната си Австрия едва през 1966 г. след петгодишни спорове по върховете на властта в страната.

Наследникът на Австро-Унгарската империя падна по стълбище в дома си в Пьокинг и беше с разклатено здраве. То още повече се влоши след смъртта през 2010 г. на съпругата му принцеса Регина фон Заксен-Майнинген, от която има 7 деца, 22 внуци и 2 правнуци.

Сега начело на династията на Хабсбургите застава най-големият брат на Ото - Карл, който живее в Австрия.

Дуалистичната Австроунгарска империя възниква през 1867 г. в резултат на реформи в съществуващата от 14-и век Австрийска империя и е насилствено и безпринципно разкъсана през 1918 г. от Антантата - победителите в Първата световна война.

Австро-Унгария е била втората по големина държава в Европа след Руската империя и трета по население след Руската и Германската империя.

В нея са влизали територии от днешните Австрия, Унгария, Румъния, Италия, Германия, Чехия, Словакия, Хърватия, Сърбия, Босна и Херцеговина, Полша, Украйна, Русия. Населението е било 50 млн. през 1914 г.

Името на наследниците на династията на Хабсбургите се свързваше с България, тъй като аристократ Карл фон Хабсбург-Лотринген с партньор в България Христо Грозев, през 2009 г. купи, като представител на австрийската медийна компания "Стевия Камюникейшънс", 50% от акциите на Телевизия "Европа".

През март тази година името на Карл фон Хабсбург беше замесено и при продажбата на вестниците "Труд" и "24 часа", но когато избухна скандалът между Любомир Павлов, Огнян Донев и Христо Грозев, австриецът незабавно и дискретно се оттегли.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>САЩ настояват за мащабно &quot;рестартиране&quot; на НАТО</p>

САЩ настояват за мащабно "рестартиране" на НАТО, включително прекратяване на мисията в Ирак

Свят Преди 4 минути

Натискът от страна на Вашингтон, който също така иска да намали мироопазващата операция в Косово, вътрешно е станал известен като "връщане към фабричните настройки", съобщиха четирима дипломати

<p>Макрон призна, че е допускал &quot;големи грешки&quot;</p>

Макрон призна, че е допускал "големи грешки", защото е бил "прекалено самоуверен"

Свят Преди 34 минути

​Френският президент обаче не посочи конкретни примери

Снимката е илюстративна

Алпинист ставил приятелката си да замръзне до смърт в Алпите, отива на съд

Свят Преди 38 минути

Може ли по-опитният катерач да бъде виновен за смъртта на партньора си? Процесът в Австрия разнищва защо 36-годишният Томас е потърсил помощ едва 7 часа след началото на бурята, оставяйки Керстин сама на крачки от смъртта при -20°C

Ново развитие за отвличането и жилището с дрога в София

Ново развитие за отвличането и жилището с дрога в София

България Преди 1 час

Съдът сподели доводите на прокурора, че са налице достатъчно доказателства

<p>Какво знаем за американските военни самолети на летището в София</p>

Какво представляват самолетите C‑17, C‑130 и Boeing 747 - основни факти за трите типа въздушни платформи

Свят Преди 2 часа

Транспортните и товарни самолети, често използвани в военни и граждански операции, имат различни предназначения и характеристики

Войната в Украйна: Как Русия използва преговорите като част от военните действия

Войната в Украйна: Как Русия използва преговорите като част от военните действия

Свят Преди 2 часа

Москва майсторски използва преговорите в Женева като част от военните действия и просто се придържа към отдавна формулираните си искания

Туск: Напуснете Иран незабавно!

Туск: Напуснете Иран незабавно!

Свят Преди 2 часа

В рамките на часове евакуацията може да не е възможна

Първи изгонен от Hell’s Kitchen тази вечер

Първи изгонен от Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Сините и Червените се впускат в хлъзгаво предизвикателство

„Бих запазила повече дрехи“: Кейт Хъдсън разкри какво би променила в кариерата си

„Бих запазила повече дрехи“: Кейт Хъдсън разкри какво би променила в кариерата си

Любопитно Преди 2 часа

След втората си номинация за „Оскар“ Кейт Хъдсън прави равносметка на кариерата си, споделя какво би променила, размишлява за успехите и грешките си и разкрива защо изборите ѝ я доведоха до нов етап в Холивуд

<p>Крал Чарлз III с първи коментар след ареста на брат си - бившия&nbsp;принц Андрю</p>

Крал Чарлз III за ареста на брат си - бившия принц Андрю: Законът трябва да си свърши работата

Свят Преди 2 часа

Кралица Камилa посети събитие в Уестминстър, въпреки че тази сутрин бе обявен арестът на нейния зет

Борисов се разграничи от кабинета „Гюров“, призна само за един министър

Борисов се разграничи от кабинета „Гюров“, призна само за един министър

България Преди 2 часа

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че партията няма общо със „сглобяването“ на новия служебен кабинет, с изключение на военния министър. Той разкритикува избора на Стоил Цицелков за отговорник по изборите и прехвърли отговорността към Илияна Йотова

Желязков освободи всичките си заместник-министри

Желязков освободи всичките си заместник-министри

България Преди 2 часа

Това е станало преди встъпването в правомощия на новото служебно правителство

Осем скиори са открити мъртви след лавина в Калифорния

Осем скиори са открити мъртви след лавина в Калифорния

Свят Преди 2 часа

Трагедия в Калифорния: Осем скиори загинаха, а един остава в неизвестност след опустошителна лавина в района на езерото Тахо. Спасителните екипи се борят с „ужасяващи“ условия и нов снеговалеж, за да извадят телата на жертвите при Касъл Пийк