Папандреу подава оставка
Георгиос Папандреу   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Гръцкият министър-председател Георгиос Папандреу подава оставка.

Той обяви това в телевизионно обръщение към гръцкия народ преди предстоящата среща с президента Каролос Папуляс.

Папандреу не посочи името на приемника си.

Гърция ще приложи европейския антикризисен план и в страната ще бъде съставено правителство въпреки различията, заяви още той.

Ще направим всичко възможно, за да останем в еврозоната, заяви още гръцкият министър-председател.

Папандреу обясни, че подава оставка, за да даде възможност за създаване на ново коалиционно правителство. Той каза още, че е

постигнато споразумение за формирането на новия кабинет.

Срещата на гръцките политически лидери тази вечер с президента, след която се очакваше да бъде съобщено името на новия премиер, беше отложена за 10 ч. утре, съобщи източник от президентството.

Срещата беше отложена след като досегашният премиер и лидерът на основната опозиционна сила Андонис Самарас започнаха разговори с президента на страната Каролос Папуляс за нов коалиционен кабинет, който да спаси Гърция от банкрут.

Гръцката агенция АНА-МПА предаде по-рано, че вероятно след тази среща ще стане публично известно името на новия министър-председател, който ще оглави преходното правителство.

Лидерът на дясната гръцка партия Народен православен сбор (ЛАОС) Георгиос Карадзаферис напусна по-рано президентския дворец, като обвини лидера на управляващата партия ПАСОК Георгиос Папандреу и председателя на главната опозиционна партия Нова демокрация Андонис Самарас в политически игри.

Карадзаферис пристигнал на свикания от президента Каролос Папуляс съвет на лидерите на политическите партии, но останал там само няколко минути, а после излязъл при журналистите и възмутено заявил, че в такива критични моменти се водят тактически игри между Папандреу и Самарас, в които се въвлича и президентът Папуляс. След това лидерът на ЛАОС си отишъл.

Минути преди обръщението на досегашния гръцки премиер Ройтерс съобщи, че лидерите на гръцките партии са се съгласили председателят на парламента Филипос Пецалникос да оглави новото коалиционно правителство.

Агенцията се позова на източници от двете големи партии в страната.

"Постигнахме съгласие за Пецалникос, но нещата могат да се променят, след като премиерът се срещне с президента", е съобщил източник, запознат с разговорите между управляващите социалисти и консервативната опозиционна Нова демокрация.

Министър-председателят Георгиос Папандреу и опозиционният лидер Андонис Самарас водят преговори за следващия премиер на страната от миналата неделя.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 3 минути

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 38 минути

Всички задържани са от парижкия регион

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Свят Преди 2 часа

Путин беше посрещнат от президента на Киргизстан Садир Жапаров

<p>Британците смятат, че Тръмп е пречка за мира в Украйна</p>

Британците смятат, че Доналд Тръмп е пречка за мира в Украйна

Свят Преди 2 часа

Половината от участвалите в проучване на More in Common смятат, че Тръмп възпрепятства мирните усилия, срещу 21 процента, които вярват, че той ги подпомага

<p>Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение</p>

"Може да изглежда като спасение, но не е": Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение

Свят Преди 2 часа

Американски служител заяви, че Украйна се е съгласила на сделка за прекратяване на войната с Русия

<p>&quot;Когато му казаха, че няма да бъде нито цар, нито президент, той реши да се върне като министър-председател&quot;&nbsp;</p>

„Симеон винаги знае кога да удари по масата“ - биографът на царя Рамон Перес Маура пред „Телеграфно подкастът“

България Преди 2 часа

Рамон Перес Маура е един от най-авторитетните журналисти в Испания, автор на политическата биография на Симеон Сакскобургготски „Възможният цар“

Три компании проявят интерес към активите на "Лукойл" в Румъния

Три компании проявят интерес към активите на "Лукойл" в Румъния

Свят Преди 2 часа

"Лукойл" има 320 бензиностанции в Румъния, оператор е на третата по големина петролна рафинерия и има права за офшорни проучвания в блок в Черно море

<p>Делото за смъртта на Пламен Пенев започна в Стара Загора</p>

Старт на делото за смъртта на 58-годишен мъж след полицейско преследване в Стара Загора

Свят Преди 3 часа

Срещу подсъдимия Живко Стойчев са повдигнати обвинения, че на 30 декември 2023 г. е причинил по непредпазливост смъртта на Пламен Пенев

Първи коментар от Киев за мирното предложение

Първи коментар от Киев за мирното предложение

Свят Преди 3 часа

Киев заявява, че подкрепя основните параметри на мирното споразумение, но подчертава, че предстоят допълнителни уточнения

Директна елиминация определя съдбата на капитаните в “Игри на волята”

Директна елиминация определя съдбата на капитаните в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Ръждавичка и Радостина излизат на Арената за решаващ лидерски дуел

30 години по-късно: Историята зад интервюто, което промени живота на Даяна

30 години по-късно: Историята зад интервюто, което промени живота на Даяна

Любопитно Преди 3 часа

Анди Уеб разказва как съдбовното интервю на покойната принцеса Даяна промени хода на историята

CNN: Украйна приема мирния план с Русия

CNN: Украйна приема мирния план с Русия

Свят Преди 3 часа

Изявлението от САЩ изглеждаше по-категорично от публично заявената позиция на украинските служители

<p>ЕП прие историческа програма за отбрана на ЕС</p>

ЕС отпуска 1.5 млрд. евро за укрепване на отбраната и Украйна

Свят Преди 3 часа

Български предприятия от отбранителния сектор потенциално могат да участват в бъдещи съвместни проекти в рамките на програмата

Украйна удари руски стратегически цели с дронове

Украйна удари руски стратегически цели с дронове

Свят Преди 3 часа

На територията на всяка от атакуваните цели са наблюдавани множество експлозии и значителни пожари

Лавров: Европа пропиля шанса за Украйна, Макрон само мечтае

Лавров: Европа пропиля шанса за Украйна, Макрон само мечтае

Свят Преди 3 часа

Лавров добави, че Русия приветства първоначалната версия на американския план за Украйна и очаква редактираната версия

Градушка връхлетя Австралия, бурята остави десетки хиляди без електричество

Градушка връхлетя Австралия, бурята остави десетки хиляди без електричество

Свят Преди 3 часа

Австралийското бюро по метеорология съобщи, че в Бризбейн през нощта са били регистрирани градушки с размер до 14 см