„Ако до средата на месец март продължи емигрантският наплив от 1500-2000 души на ден това ще означава, че Турция не е успяла да изпълни обещанията си и ще се наложи да защитаваме границите на Европа по друг начин”, обяви чешкият държавен секретар по европейските въпроси Томаш Пруза.
Вишеградската четворка - Унгария, Словакия, Чехия и Полша - обеща помощ на България и Македония за затваряне на границите им с Гърция, ако миграционният поток не намалее.
Междувременно стана ясно, че ако Австрия засили контрола и намали броя на емигрантите това ще предизика ефекта на доминото, тогава същото ще направи и Словения, а след това и Хърватия, Сърбия и Македония.
„Никой в Европа няма да затваря границите си, а ще увеличи контрола и трябва да видим какво означава това. Ако Австрия увеличи контрола и намали броя на допусканите емигранти, тогава същото ще направи Словения, а след това Хърватия, Сърбия и Македония”, каза в Брюксел хърватският премиер Тихомир Орешкович.
Хърватски полицаи вече са изпратени за охраната на македонско-гръцката граница.
„Мога само да потвърдя, че говорихме много по този въпрос”, коментира Орешкович след срещата в Брюксел, в която участваха още и президентите на Македония и Сърбия, както и премиерът на Словения, председателят на ЕК Жан Клод Юнкер, председателят на Европейския съвет Доналд Туск, еврокомисар Йоханес Хан и колежката му с ресор външна политика Федерика Могерини.
Също така словенското правителство предложи изпращането на военни части по границите за допълнителна охрана срещу емигрантската вълна.
В понеделник се очаква парламентът в Любляна на извънредно заседание да гласува законодателните промени.
Вътрешният министър Весна Гйеркеш Жнидар съобщи, че страната увеличава контрола по границите си с Хърватия и в бъдеще ще бъдат допускани само хората, които формално изпълняват условията за влизане на територията на Словения.
„Влизането в ЕС трябва да бъде разрешено само на онези, които имат право на международна защита. Словения ще приема толкова бежанци колкото определи Австрия”, подчерта Жнидар.
Австрийският канцлер Вернер Файман пък обяви, че Република Македония не може да бъде външна граница на Европейския съюз. Файман също така очаква Германия да последва примера на Австрия по въпроса за спиране на бежанската вълна.
„Македония, Сърбия, Хърватия и Словения са изправени пред изпитание, защото Гърция не е в състояние за охранява външните граници, Но Република Македония, която не е член на ЕС, не може да бъде външна граница на съюза”, каза Вернер Файман пред в. „Курир”. Той смята, че в близко време Германия ще промени политиката си спрямо бежанците по австрийския модел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!