20 години от преврата, който ликвидира СССР
Протестиращи опитват да спрат танк по време на пуча от 19 август 1991 г.   
Източник: Василий Корнеев, ЕПА/БГНЕС
Преди 20 години в Москва бе извършен неуспешен опит за държавен преврат (19 - 22 август 1991).

Президентът на СССР Михаил Горбачов бе изолиран в кримската му резиденция "Форос".

Рано сутринта на 19 август 1991 г. вицепрезидентът на СССР Генадий Янаев издаде указ за отстраняване от длъжност на Горбачов поради "невъзможността да изпълнява служебните си задължения по здравословни причини" и за въвеждането на извънредно положение в някои райони на страната за срок от 6 месеца.

Създаден бе Държавен комитет за извънредното положение (ДКИП). Същия ден в 6.05 ч. Янаев обяви, че поема функциите на президент на СССР.

В 9 ч. няколко колони танкове тръгнаха към центъра на Москва.

В 11.46 ч. президентът на Русия Борис Елцин определи създаването на ДКИП като опит за държавен преврат.

На 22 август 1991 г. Михаил Горбачов се завърна в столицата.

На 14 април 1993 г. започна процес срещу извършителите на преврата. На 23 февруари 1994 г. те бяха амнистирани с решение на Държавната дума на Русия.

Двайсет години след преврат, при който твърдолинейни комунисти направиха последен отчаян опит да спасят Съветския съюз, Русия продължава да върви по дългия и неравен път към демокрацията, пише днес кореспондентът на Ройтерс в Москва Тимъти Херитидж.

Той припомня, че съветският лидер Михаил Горбачов беше арестуван в неговата дача в Сочи на 19 август 1991 г., но пучът се провали два дни по-късно след предвождана от руския президент Борис Елцин обществена съпротива и ускори разпадането на Съветския съюз няколко месеца по-късно.

Краят на съветската империя вдъхнови мечти за по-добър живот, които за много руснаци се изпълниха поне отчасти, но не за всички.

Политиката отново е доминирана от един човек

- Владимир Путин - при система, която малцина смятат за панацея.

Мнозина от тези, които стояха три дни пред сградата на руския парламент, рискувайки живота си, за да я защитят от танковете на армията, се надяваха на повече.

"Това изглеждаше като ново начало. Усещахме, че можем да направим нещо", каза Милена Орлова, която тогава е била студентка, а сега е изкуствовед. Тя е била сред хилядите хора, които защитаваха бялата сграда на парламента в Москва през август 1991 г.

"Някои от мечтите ни се осъществиха. Вече можем да пътуваме в чужбина, някои от приятелите ми се справят много добре, а хората на изкуството вкусиха свободата. Но демокрацията изостана. Мислех, че досега ще сме отишли по-далеч", заяви Орлова.

Социологическите проучвания предполагат, че има разделение в мнението за преврата и рухването на Съветския съюз. Някои руснаци, предимно по-възрастни хора, продължават да копнеят за предсказуемостта и стабилността на комунистическите времена и годишнината не се отбелязва възторжено.

Малцина си спомнят имената на превратаджиите, а представата за значението на пуча е смътна, но според историците неговият провал е показал, че руснаците най-накрая са спрели да се страхуват от партията и нейните силови структури, на които се крепеше съветската система.

"Това беше

последният гвоздей в ковчега на Съветския съюз",

каза Антон Федяшин, историк със специалност Русия в Американския университет във Вашингтон.

"Като погледнем назад, това беше един от най-изумителните примери за исторически събития, чийто резултат е точно обратният на този, който са искали да постигнат организаторите. Това беше исторически катализатор за края на Съветския съюз", заяви той.

Много историци и политически анализатори разделят последвалите 20 години на два периода - хаотичното управление на Елцин до 1999 г. и по-стабилната ера на Путин след това. Те са на различни мнения за това доколко успешен е преходът, но до голяма степен са съгласни, че обикновените руснаци все още усещат, че имат малко влияние върху управлението на страната.

"В Русия продължава да има просто имитация на демокрация. Хората усещат, че няма значение за кого ще гласуват, че ако Путин си отиде, ще дойде някой друг същият като него. Те са се примирили с това, защото смятат, че руската държава е такава от векове и няма да се промени", каза Олга Крищановская, която ръководи Центъра за елитите в Института по социология към Руската академия на науките.

При реформите на Елцин - т.нар. "шокова терапия" - съветските авоари и суровини бяха разпродадени на неколцина бизнесмени, които по-късно станаха известни като олигарси. Те трупаха богатства и политическо влияние, докато обикновените хора се бореха да свържат двата края.

Медиите получиха невиждана свобода и се появиха нови политически партии, но

корупцията се разпространи широко, а върховенството на закона рухна.

Елцин страдаше от сърдечни проблеми и се носеха слухове, че прекалява с алкохола, а репутацията му на либерал беше подкопана от войната, която той започна в отцепническата република Чечения.

"Трудно е 90-те години на 20 век да се нарекат успешен преход, особено в сравнение с това, което се случваше в Централна Европа, където много страни се приспособиха по-добре към демокрацията", каза Федяшин.

Елцин подаде оставка в последния ден на 1999 г. и предаде президентския пост на предпочитания си наследник Путин, който после беше избран през март 2000 г. Бившият шпионин от КГБ продължава да е водещият политик в Русия, въпреки че се отдръпна настрани в полза на своето протеже Дмитрий Медведев и стана министър-председател през 2008 г., тъй като конституцията не му даваше право на трети последователен мандат.

Негови поддръжници казват, че Путин е донесъл икономическа и политическа стабилност, засилил е държавата, в която е царувал хаос, и под негово ръководство са се увеличили доходите на хората. Те подчертават, че руската икономика е успяла да устои на финансовата криза през 2008 г.

Но критиците му твърдят, че Путин е бил късметлия, защото през първите години на президентството му е имало икономически разцвет, който се е дължал не толкова на неговата политика, колкото на покачването на световните цени на енергийните ресурси. Според тях той се противопоставя на икономическите реформи и изгражда авторитарна политическа система, която има малко прилики с демокрацията.

"Ние можем да обвиняваме и Елцин, и Путин за това, че не са използвали по-добре своите възможности. Елцин имаше огромна подкрепа за осъществяване на нещата, а Путин беше облагодетелстван от внезапния разцвет в Русия, от който той можеше да се възползва по-добре.

За мнозина големите очаквания се превърнаха в голямо разочарование",

каза политическият анализатор в Московския център "Карнеги" Николай Петров.

Какво следва? Политически анализатори казват, че пътят на Русия към демокрацията при всички положения е щял да бъде дълъг и труден и че нейните постижения не бива да се подценяват. Те казват също, че тя не би трябвало непременно да бъде мерена с аршина на западния тип демокрация.

"Русия на Елцин проявяваше склонност да имитира западни модели, докато

Русия на Путин и Медведев се опитва да изгради собствен модел",

писаха в есе анализаторите Иван Кръстев, Марк Ленард и Андрю Уилсън.

Все още не е ясно какъв точно е или ще бъде този модел. Кремъл говори за "суверенна демокрация", която допуска господството на една партия, и сега навсякъде се върти думата "модернизация".

Почти всички биха се съгласили, че модернизирането на руската икономика с цел да се намали силната й зависимост от енергийния износ, както и на нейната политика е жизнено важно. Не е ясно обаче кой ще поведе тази модернизация след предстоящите през март президентски избори.

Някои бизнесмени се страхуват, че Путин се превръща в символ на застой и че това не вещае добро за Русия. Но анализатори и критици на системата казват, че натискът за промяна се засилва и се появяват все повече признаци на недоволство.

Някогашният съратник на Елцин Генадий Бурбулис казва, че има опасност Руската федерация да сподели съдбата на Съветския съюз, ако реформите не се извършат по-скоро и ако не се вложат повече средства в скърцащата инфраструктура на Русия.

"Заплахата е огромна, ако този режим не успее да се трансформира. Заплахата в крайна сметка е разпадане на Русия", заяви Бурбулис.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СЗО стяга редиците срещу нова криза, но без САЩ в строя

СЗО стяга редиците срещу нова криза, но без САЩ в строя

Свят Преди 3 минути

Официалното приемане на договора е насрочено за вторник

<p>Израел ще допусне &quot;базов минимум&quot; храна в Газа</p>

Израел ще допусне "базов минимум" храна в Газа след 10 седмици пълна блокада

Свят Преди 12 минути

По време на блокадата не бяха допуснати храна, гориво или лекарства в територията

Какво трябва да знаем за рака на простатата: Симптоми, рискове и лечение

Какво трябва да знаем за рака на простатата: Симптоми, рискове и лечение

Свят Преди 1 час

Ракът на простатата е един от най-често срещаните видове рак при мъжете и представлява злокачествен растеж на клетки в простатната жлеза

Почитаме свещеномъчениците, загинали за Христовата вяра при император Юлиан

Почитаме свещеномъчениците, загинали за Христовата вяра при император Юлиан

Любопитно Преди 1 час

Както апостолите имали свои верни помощници, така и епископ Патрикий имал край себе си трима усърдни сътрудници

ФБР разкри самоличността на бомбения атентатор от Палм Спрингс

ФБР разкри самоличността на бомбения атентатор от Палм Спрингс

Свят Преди 1 час

Досега извършителят не е попадал в полезрението на ФБР.

<p>Джо Байдън е диагностициран с рак</p>

Джо Байдън е диагностициран с "агресивна" форма на рак на простатата

Свят Преди 2 часа

"Ракът изглежда чувствителен към хормонална терапия, което позволява ефективно лечение"

<p>Румъния каза &quot;да&quot; на Запада:&nbsp;Никушор Дан спечели&nbsp;ключовите президентски избори в Румъния</p>

Никушор Дан спечели ключовите президентски избори в Румъния

Свят Преди 2 часа

Високата избирателна активност изигра важна роля в напрегнатия вот

<p>Ще приеме ли Кремъл примирие по мярка &quot;Тръмп&quot;?</p>

Разговори на "Даунинг стрийт": Ще приеме ли Кремъл примирие по мярка "Тръмп"

Свят Преди 2 часа

Русия се опасява, че Украйна би използвала спирането на сраженията, за да прегрупира и превъоръжи войските си

"Стига!" изкрещя Португалия – крайната десница на ръба на властта

"Стига!" изкрещя Португалия – крайната десница на ръба на властта

Свят Преди 3 часа

След обявяването на резултатите от вота лидерът на Социалистическата партия Педро Нуно Сантош заяви, че се оттегля от поста си

София остава блокирана: Шести ден без наземен градски транспорт

София остава блокирана: Шести ден без наземен градски транспорт

България Преди 3 часа

Терзиев кани протестиращите на преговори в Столичната община в 8:00 ч. тази сутрин

Розмари Куган – британската астронавтка, която се подготвя да стъпи на Луната

Розмари Куган – британската астронавтка, която се подготвя да стъпи на Луната

Любопитно Преди 3 часа

Британска астронавтка е на път да премине през най-трудното си предизвикателство - да прецени дали е готова за излизане в открития Космос

.

Първите видими зелени полярни сияния, наблюдавани на Марс

Любопитно Преди 3 часа

Астрономите съобщават за ново невероятно наблюдение

Новият враг на Тръмп: фармацевтичните компании

Новият враг на Тръмп: фармацевтичните компании

Свят Преди 3 часа

Доналд Тръмп набеляза новия си враг

След серия отвличания: Крипто са проследими

След серия отвличания: Крипто са проследими

Технологии Преди 3 часа

Франция въвежда и специални мерки за защита

Меган Маркъл: Усмивка за публиката, но каква е истинската ѝ страна?

Меган Маркъл: Усмивка за публиката, но каква е истинската ѝ страна?

Любопитно Преди 3 часа

Дали сладкият имидж на Меган е само игра?

Нова книга представя мрачна картина за здравето на Джо Байдън

Нова книга представя мрачна картина за здравето на Джо Байдън

Свят Преди 3 часа

Какво е било здравословното състояние на Джо Байдън в края на мандата му като президент на САЩ