Последният съветски ръководител Михаил Горбачов изрази днес недоволство от развитието на Русия в последните 20 години.
Той разкритикува монопола на управляващата партия и липсата на свободни избори.
"Не съм доволен, има връщане назад", заяви Горбачов.
Бащата на перестройката и носител на Нобелова награда за мир даде пресконференция за политическата ситуация в Русия 20 години след опита за преврат на 19 август 1991 г. на твърдолинейните комунисти срещу него, който доведе до разпадането на Съветския съюз.
"Ние имаме най-висока смъртност заедно с африканските страни.
Имаме 96% бедни, ако използваме критериите, прилагани в страни като Австрия, и два пъти по-малко хора, които получават диплома за висше образование в сравнение с времето след Втората световна война", отбеляза Горбачов.
Той каза, че подкрепя бившия президент и настоящ премиер Владимир Путин, въпреки някои авторитарни тенденции, но разкритикува партията му "Единна Русия", която по неговите думи е лошо копие на комунистическата партия от съветската епоха.
"Трябва да се откажем от монопола и да не повтаряме СССР в най-лошия му вариант", подчерта Горбачов.
Русия трябва да върне преките избори на губернатори
и изборите с едномандатни избирателни окръзи, забранени по време на президентското управление на Путин, настоя Горбачов.
"Нужни са честни избори: избори с едномандатни избирателни окръзи, избори на губернатори", допълни Горбачов и изтъкна, че хората трябва да имат чувството, че нещо зависи от тях.
Той разкритикува като ненужно създаването с благословията на Путин на Общоруския народен фронт - група от обществени организации, професионални сдружения и съюзи.
Създаването на фронта се смяташе за опит на Путин да затвърди подкрепата си преди парламентарните избори през декември и президентските избори през март, напомня АП.
Горбачов избегна личните критики към премиера и заяви, че той заслужава признание за стабилизирането на страната след икономическата криза и хаоса на първото постсъветско десетилетие.
Същевременно Горбачов остро разкритикува управленската система, създадена от Путин, и подчерта, че изборните манипулации са тласнали страната назад.
Горбачов се надява на икономическо обединение на постсъветското пространство,
В интервю за агенция ИТАРР-ТАСС, публикувано днес, бившият съветски лидер каза, че възлага надежда на Митническия съюз, който е предвидено да започне да функционира на 1 януари догодина.
В същото време Горбачов подчерта, че съюзът, в който засега влизат Русия, Беларус и Казахстан, ще е непълен без Украйна.
На тези четири държави се пада 80% от потенциала на Съветския съюз, отбеляза той.
"Да, много хора съжаляват за разпадането на СССР, но не, неговото възстановяване е невъзможно: съюзът не удовлетворяваше влизащите в състава му републики. Аз отдавна се обявявам за създаване на единно икономическо пространство - не държавно образувание, а обединение на държави, институция като Европейския съюз", каза Горбачов.
Горбачов коментира и че беларуският президент Александър
Лукашенко подготвя шестгодишния си син за свой приемник.
Александър Лукашенко води своя син Коля за ръката, подготвя наследник, без да крие, все едно Беларус е кралство, заяви Горбачов.
Лукашенко е на власт от 20 години, необходими са промени в страната, допълни Горбачов и разкритикува репресиите след президентските избори през 2010 г.
"Лукашенко се държи като слон в стъкларски магазин, нещо му е станало, прекалено уверен е в себе си", изтъкна Горбачов, който познава Лукашенко от времето, когато е бил шеф на совхоз, а след това депутат. 56-годишният Лукашенко често се появява в публичното пространство със сина си, който е от извънбрачна връзка.
Пред журналистите Горбачов призна, че
на 19 август 1991 г. не е разбрал веднага, че това е началото на края на СССР.
Още повече че опитът за преврат бе направен в навечерието на насроченото за 20 август подписване на Съюзния договор.
Горбачов обаче бил сигурен, че превратаджиите не са имали шансове за успех, тъй като народът вече е разбирал за какво става въпрос, а военните отказали да се подчиняват на техните заповеди.
Той изрази съжаление, че е закъснял с реформирането на Комунистическата партия на Съветския съюз (КПСС), макар че въпросът за нова партийна програма вече е бил обсъждан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!