Американският противоракетен щит в Румъния няма да включва радари и военноморски системи, а само наземни прехващачи, които ще бъдат оперативни от 2015 г. уточни румънското външно министерство.
Разходите за инсталацията им и подготовката на местоположението ще бъдат поети от САЩ.
Според най-новите изследвания
по въпроса на сигурността
зоната на Югоизточна Европа е една от най-уязвимите
от заплахите на ракетите със среден и малък обсег, посочва още министерството и отбелязва, че нивото на националната сигурност няма да бъде засегнато негативно, а напротив - значително ще се повиши.
Това е първата официална реакция след съобщението на президента Траян Бъсеску от 4 февруари, че Румъния ще приеме на своя територия прехващачи на балистични ракети, разположени в рамките на новия проект за американски противоракетен щит.
В съобщението на министерството се посочва още, че не е необходим национален референдум за разполагането на противоракетната система, тъй като според румънското законодателство е достатъчно само решение на парламента.
Консултации между румънската и американската страна вероятно ще се състоят през втората половина на март. Местоположението на прехващачите все още не е известно.
Споразумението между САЩ и Румъния обаче предизвика остра реакция в Русия.
"Разработката и
разполагането на система за противоракетна отбрана на САЩ е
насочено срещу
Руската федерация",
заяви началникът на Генералния щаб на руските въоръжени сили Николай Макаров в ефира на руския телевизионен канал "24 часа", цитиран от АФП и Ройтерс.
"Въпреки изявленията на американски правителствени представители, че този противоракетен щит ще гарантира нашата безопасност, това не е истина - допълни Макаров. - Следователно е ясно, че нашата позиция по този въпрос е много негативна".
Според него планираният от САЩ противоракетен щит трябва да бъде включен в руско-американските разговори за сключване на договор, който да замени изтеклия на 5 декември миналата година Договор СТАРТ 1 за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия, предаде АП.
Москва и Вашингтон се надяваха да подпишат новия договор до края на миналата година, припомня агенцията.
Противоракетният щит в Европа
не е насочен срещу Русия, а срещу Иран,
веднага контрира говорителят на Държавния департамент Филип Кроули, цитиран от АФП.
"Продължаваме да обсъждаме начини да сътрудничим с Русия в противоракетната отбрана", повтори Кроули вече заявяваната позиция на САЩ.
Планираният за разполагане в няколко страни от Централна и Източна Европа американски противоракетен щит отдавна е спорна тема в отношенията между САЩ и Русия.
През септември 2009 г. правителството на Барак Обама преразгледа проекта и го замени със система за прехващане на ракети с малък и среден обсег.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!