Кризата в Румъния се задълбочава с часове, след като днес министърът на администрацията и вътрешните работи Йоан Рус обяви, че подава оставка.
Този министър се оказа в центъра на полемика по повод провалилия се референдум за отстраняване на президента Траян Бъсеску.
"Представих оставката си в името на честта си", заяви Рус, който е член на управляващата коалиция Социал-либерален съюз. Той заяви, че върху него е упражняван "недопустим" натиск от страна на политици от всички сили, включително и от средите на управляващите.
Временно отстраненият президент Траян Бъсеску вече няколко пъти заявява, че и да иска, не може да подаде оставка, защото е отстранен. "Трябва да заемам поста, за да подам оставка. Аз съм отстранен като президент. Не мога да подам оставка като отстранен президент", каза Бъсеску на пресконференция.
Той обяви, че пътува из страната и ще държи речи. "За мен времето вече няма цена. За мен няма значение кога Конституционният съд ще вземе решение или какви са причините съдът да отложи решението си", каза той и добави, че поддържа постоянен контакт с колегите си демократи в ЕС.
Каза също, че за него връщането в президентския дворец вече не е най-важното. "За здравето на Румъния, за здравето на демокрацията в Румъния от съществено значение е състоялият се референдум да бъде детайлно анализиран от гледна точка на легитимността", каза Бъсеску.
Той остро критикува временния президент Крин Антонеску, премиера Виктор Понта и министъра Йоан Рус и каза, че те са виновни за това Румъния да изгуби всяка надежда да влезе в шенгенското пространство.
"За мене връщането в президентския дворец вече не е приоритет и затова не ме интересуват дори сроковете на Конституционния съд. За мене най-важното сега е разбиването на мрежите, които се занимават с нагласяването на изборните процеси и търсенето на отговорност от онези, които първо организираха референдума, а после не признаха неговите резултати", каза Бъсеску.
Румънският Конституционен съд реши да отложи за 12 септември всяко едно решение във връзка с референдума на 29 юли, а сега прави уговорка, че може да се произнесе и по-рано.
Самият Бъсеску вече обяви, че е "оцелял след опита за преврат" и обеща помирение с правителството на левия Виктор Понта. Понта обаче няма голямо желание за съвместно съжителство. За неговия управляващ Социал-либерален съюз единственият начин за излизане от кризата е Бъсеску да си тръгне.
Според управляващите населението на Румъния било намаляло с почти три милиона души и това трябва да бъде взето под внимание, когато се решава валидността на референдума. Те се позовават на преброяване през пролетта, което обаче тогава бойкотираха и определиха като незаконно.
Агенцията по преброяването казва, че данните все още се обработват и финалният резултат ще бъде обявен през септември т.г.
Многобройните маневри на коалицията с цел да се отърве от Бъсеску обезпокоиха държавите - членки на Европейския съюз. Доклад, публикуван на 18 юли от Европейската комисия, хвърли съмнение дали румънското правителство въобще "разбира" върховенството на закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!