В Гърция продължават и тази седмица стачните действия в публичния сектор, в образованието, общинската администрация и осигурителните фондове срещу планираните масови съкращения и прехвърляне на служители от държавния сектор, изисквани от международните кредитори на страната.
48-часова стачка от вчера започнаха преподавателите от средните училища, служителите в осигурителните фондове и общинската администрация.
За днес Федерацията на държавните служители АДЕДИ е обявила 48-часова стачка, в която ще участват и учителите. За три часа от 10 до 13 ч. ще спрат работа и журналистите.
В протеста ще се включат данъчните инспектори и пилотите. В нова петдневна стачка излизат и работещите в университетите.
Протестите идват след договореност на правителството с международните кредитори в "схема за мобилност" да бъдат включени до края на септември 12 500 държавни служители, а до края на годината - общо 25 000.
В продължение на осем месеца тези хора ще получават 75 процента от заплатите си, а ако не бъдат прехвърлени на друга работа, ще бъдат уволнени.
Предстоящите съкращения на държавни служители са болезнена тема в Гърция, където безработицата вече достигна рекордните 28 процента.
Сред младите хора положението е още по-тревожно - 58,8% от гърците на възраст от 15 до 24 години са безработни. Броят на работещите в момента е около 3,6 милиона, а нетрудоспособните са над 1,4 милиона.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, цитиран от Радио Атина, че е рано да се прецени дали Гърция ще има нужда от трети спасителен пакет финансова помощ.
В отговор на питане на евродепутат от гръцката опозиционна партия СИРИЗА, Марио Драги каза, че втората спасителна програма за Гърция е в ход и че от европейска страна ще продължи участието във финансирането на страната до края на 2014 г., а участието на Международния валутен фонд (МВФ) ще продължи до началото на 2016 г.
Той добави, че решението за трети спасителен пакет за Гърция ще зависи и от размера за достъпа на страната до пазарите в края на 2014 г., което сега е трудно да се прецени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!