Кой има шансове на изборите в Турция?
Мъж минава покрай предизборен плакат на ПСР   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Партията на справедливостта и развитието (ПСР), която управлява Турция вече близо десетилетие, е най-вероятният победител в предстоящите парламентарни избори на 12 юни (неделя), ако се съди по социологическите проучвания.

Наследявайки поредица от слаби коалиционни правителства, неуспяващи да изкарат до края на мандата си, днес ПСР с гордост сочи икономическите резултати, постигнати след 2002 г.

Под управлението на Реджеп Тайип Ердоган Турция осъществи мащабни икономически реформи, които я превърнаха в

една от най-бързо развиващите се икономики в света.

Инвестициите в страната се увеличиха неколкократно, а завареният дълг към Международния валутен фонд, който подкрепи страната при тежка икономическа криза през 2001 г., беше намален от 23,5 млрд. долара на пет млрд.

Наред с това Турция засили значително икономическите си отношения със своите съседи, договори зона за свободна търговия между нея, Сирия, Йордания и Ливан, премахна двустранно визите с редица държави, давайки мощен стимул на търговските контакти.

Всичко това се реализира на фона на активна външна политика, превърнала страната във фактор с регионално и дори световно значение.

Предизборен плакат на управляващата ПСР, който предизвика недоволство сред опозицията и дори стигна до съда, илюстрира променената тежест на Турция през последните 10 години.

Плакатът показва две снимки: на едната предшественикът на Ердоган - премиерът Бюлент Еджевит разговаря с тогавашния американски президент Бил Клинтън. Отношението на държавния глава на САЩ изглежда "неглиже" - той е полуседнал на ръба на креслото си, а до него Еджевит стои изправен на известна дистанция. На втората фотография сегашните турски премиер и американски президент Реджеп Тайип Ердоган и Барак Обама са доближили глави, очевидно ангажирани в разговор, а Ердоган сочи с показалец. Посланието на снимките е ясно и без надписа отдолу, който гласи: "За 10 години подобрихме имиджа на Турция".

В предизборните си речи турският премиер

заложи на колосалните инфраструктурни проекти,

които новото правителство ще реализира, ако социологическите проучвания, отреждащи на ПСР подкрепа между 40 и 50%, се окажат верни и партията на Ердоган спечели изборите.

Сред "щурите" проекти на премиера, както добиха популярност в Турция, са построяването на канал, свързващ Черно с Мраморно море, с цел да се облекчи натовареният морски трафик през Босфора, изграждането на два нови града в Истанбул, за да бъдат избегнати опасностите от евентуално земетресение, и създаването на втори град в Анкара, който да осигури повече пространство за жителите на столицата.

Развитието обаче е само едната страна на монетата. Противниците на управляващата партия подозират правителството, че

несправедливо е изпратило в затвора много от критиците и враговете си

въз основа на обвинения за подготвян преврат.

ПСР настоява, че разследването срещу ултранационалистическата мрежа "Ергенекон", за която се подозира, че е целяла да предизвика хаос и да провокира военна намеса срещу правителството, укрепва демокрацията в Турция.

Според критиците обаче повдигането на обвинения срещу неколкостотин души, сред които военни, журналисти, политици и учени, цели да сплаши опонентите на кабинета и да заглуши гласа на опозицията. Те твърдят, че голяма част от доказателствата са скалъпени. И макар управляващите да уверяват, че никой журналист не е бил задържан в Турция заради журналистическата си работа, броят на турските журналисти в затвора е тревожно висок и превръща Турция в световен лидер в това отношения, нареждайки я пред страни като Иран и Китай.

Наред с това, макар и поизтъркани, все още съществуват подозрения, че правителството на ПСР, чието минало се корени в политическия ислям и при това не чак толкова надълбоко (през 1997 г. коалиционно правителство, водено от ислямистка партия, към която принадлежеше Ердоган, беше принудено да се оттегли под натиска на армията),

прилага скрита програма за пълзяща ислямизация.

Като потвърждение на подобни твърдения се посочват ограниченията, въведени върху потреблението на алкохол, разрешаването на ислямските забрадки в университетите, цензурата в интернет.

Почти сигурно ПСР ще спечели и тези избори. Разпределението на местата в парламента обаче ще бъде от съществено значение за това дали опозицията ще може да изпълнява ролята си на коректив на управляващите.

В редакционни статии преди изборите сп. "Икономист" и в. "Файненшъл таймс" изразиха сходни позиции - за турците

ще е по-добре, ако победата на проислямската партия не е съкрушителна.

Признавайки заслугите на ПСР за икономическия бум на Турция и проевропейските реформи и отчитайки енергичната външна политика, двете издания все пак споделят загриженост във връзка с авторитарните тенденции на партията на Ердоган.

Основното безпокойство е възможността ПСР да се сдобие с мнозинство от две трети в парламента след изборите, което ще даде неограничена власт в ръцете на партията и тя ще може да осъществи плановете си за нова конституция без консултации с опозицията и без нужда от референдум.

Опозицията не подкрепи иницииран от ПСР пакет с конституционни промени, който бе приет на референдум миналата година, с мотив, че реформите нарушават принципа за разделение на властите.

Мнозина виждат в действията и намеренията на премиера стремеж да поеме контрол върху всички управленски лостове в държавата и да монополизира властта. Ердоган не крие плановете си за въвеждане на президентска система в Турция, която, както може да се очаква, ще оглави той самият след третия си и последен мандат като министър-председател.

Все пак светската опозиция съвсем не е за отписване.

Кемалистката Народнорепубликанска партия (НРП), която на предишните избори през 2007 г. получи подкрепа от малко над 20 на сто, изглежда е укрепила позициите си.

Според проучванията НРП, която за първи път ще участва в парламентарни избори под ръководството на Кемал Кълъчдароглу, се е устремила към високата летва от 30-процентна подкрепа, до голяма степен именно благодарение на харизмата на новия си лидер и на вътрешнопартийния му реформаторски подход.

Кълъчдароглу, определян от електората като представителен и убедителен лидер, не се поколеба да прочисти партията от старата гвардия, като изхвърли три четвърти от настоящите си депутати от листата на НРП с кандидати за изборите. "Тази партия трябва да стане нова, да има нова реторика, да е чувствителна към гражданите, да изслушва проблемите на хората...", мотивира се опозиционният лидер.

Единствената друга партия, която вероятно ще прескочи десетпроцентния изборен праг,

се очаква да бъде Партията на националистическото действие. Не е ясно обаче какво въздействие ще има върху формацията шумният сексскандал преди изборите, който доведе до оставките на 10 нейни ръководни членове, заснети тайно по време на извънбрачни интимни отношения.

Възможно е аферата да се отрази негативно на партията в едно консервативно общество, но и да рефлектира извън нея заради съмненията, че поддръжници на премиера Реджеп Тайип Ердоган стоят зад скандалните видеозаписи.

Кюрдската Партия за мир и демокрация трябваше да приложи

хитрост, за да изпрати повече представители

в следващия турски парламент. Тя реши да участва индиректно - с независими кандидати, които подкрепя, за да заобиколи по този начин непосилния за по-малките партии праг от 10% и да си осигури повече депутатски места.

Група туристи в планината загубили дамаджана с 10 литра ракия. Наложило се да изкарат само с храна и вода.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Политически лидер на &quot;Хамас&quot; е елиминиран</p>

Политически лидер на "Хамас" е убит при израелски удар в Газа

Свят Преди 1 час

До момента няма коментар от страна на израелската армия

<p>За ролята на социалните мрежи и децата &ndash; говорят Христо и Джулия от &bdquo;Един за друг&ldquo; (ВИДЕО)</p>

За ролята на социалните мрежи и децата – говорят Христо и Джулия от „Един за друг“

Любопитно Преди 1 час

От една случайна среща пред аптеката и 16 години заедно!

Отбелязваме третата неделя от Великия пост

Отбелязваме третата неделя от Великия пост

Любопитно Преди 3 часа

Чества се също паметта на свещеномъченик Никон и на мъченик Лука Одрински

Това е опит "да се наруши мира": Ердоган с критики към протестите в Турция

Това е опит "да се наруши мира": Ердоган с критики към протестите в Турция

Свят Преди 3 часа

"Периодът на излизане на улицата и сочене с пръст... приключи", подчерта турският президент

Благороден жест доведе до изненадваща елиминация в “Един за друг”

Благороден жест доведе до изненадваща елиминация в “Един за друг”

Любопитно Преди 3 часа

Джулия и Христо дадоха своето първо интервю в подкаста “Един без друг”

Образователни реформи поставят въпроси относно бъдещето на училищата в Тексас

Образователни реформи поставят въпроси относно бъдещето на училищата в Тексас

Свят Преди 3 часа

Един от най-обсъжданите въпроси е предложението за насочване на обществени средства към частни училища

<p>Любовният живот на Том Круз</p>

Том Круз: От брака с Никол Кидман до слуховете връзка с Ана де Армас

Любопитно Преди 3 часа

На Том Круз не са му чужди връзките на високо ниво

<p>Крайно време е ЕС да спре да източва средства за&nbsp;неефективна&nbsp;политика</p>

Politico: Как да осигурим финансиране за отбраната на Европа

Свят Преди 3 часа

Крайно време е ЕС да спре да източва средства за неизпълнима и неефективна климатична политика, която нито един друг континент не следва

Защо Нефертити все още вдъхновява, 3300 години след като е царувала

Защо Нефертити все още вдъхновява, 3300 години след като е царувала

Любопитно Преди 3 часа

Стилът на Нефертити продължава да влияе на модата десетилетия след откриването на бюста

Възможно ли е да получим болничен със задна дата

Възможно ли е да получим болничен със задна дата

България Преди 3 часа

Обясняват експертите от НОИ

Създаване на международен трибунал за агресията срещу Украйна, преди да е станало твърде късно

Създаване на международен трибунал за агресията срещу Украйна, преди да е станало твърде късно

Свят Преди 3 часа

Трибуналът ще бъде сигнал към всички диктатори, че международното правосъдие може да намери начини да държи лидерите отговорни — независимо кои са те

Затоплянето продължава: До 23° в следващите дни ☀️

Затоплянето продължава: До 23° в следващите дни ☀️

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 16° и 21°

<p>Откриха&nbsp;мистериозен подземен &quot;град&quot; под египетските пирамиди</p>

Учени твърдят, че са открили мистериозен подземен "град" под египетските пирамиди

Любопитно Преди 11 часа

Изследователи от Италия и Шотландия направиха това „новаторско“ откритие с помощта на радарни технологии

С мирен протест: Кочани настоява за справедливост

С мирен протест: Кочани настоява за справедливост

Свят Преди 13 часа

Гражданите заявиха, че ще продължат да се събират и през следващите дни

Изписват утре папа Франциск от болницата

Изписват утре папа Франциск от болницата

Свят Преди 14 часа

Той ще се върне в резиденцията си „Санта Марта“ във Ватикана

<p>Разследват прекъсването на тока, което затвори летище &quot;Хийтроу&quot;</p>

Великобритания разследва прекъсването на тока, което затвори летище "Хийтроу"

Свят Преди 14 часа

Летище "Хийтроу" преустанови работата си за ден