Кипърският президент Димитрис Христофиас назначи ново правителство.
На 28 юли той поиска оставките на всички министри заради политическата криза, възникнала след взрив на военен склад на 11 юли. Експлозията унищожи най-голямата електроцентрала на страната и оттогава в Кипър има режим на тока, недоволството на населението расте, а кредитният рейтинг на страната се понижи съществено. Според повечето кипърци виновни за кризата са некомпетентността и безхаберието на властите.
Новият кабинет, също както старият, се състои от 11 министри.
Трима от тях просто са запазили постовете си. Това са министърът на вътрешните работи Неоклис Силикиотис, министърът на труда и социалното осигуряване Сотирула Хараламбус и министърът на правосъдието и обществения ред Лукас Лука.
Ключовият пост на министър на финансите заема икономистът Кикис Казамиас. Финансовият ресор се разглежда като най-важното назначение в момент, когато както централната банка, така и най-големият кредитор на острова, предупредиха, че Кипър може да се превърне в
четвъртата икономика от еврозоната, която да поиска международен спасителен пакет,
ако не бъдат предприети спешни действия за коригиране на финансовите дисбаланси, отбелязва Ройтерс.
Министър на външните работи става Ерато Козаку Маркули, която е заемала тази длъжност и преди - за период от осем месеца при предишната администрация.
За министър на отбраната е назначен бившият министър на земеделието Димитрис Илиадис.
В сряда по-малкият коалиционен партньор в кипърското правителство - Демократическата партия (ДИКО), обяви след преговори с лявата партия АКЕЛ, че
слага край на коалиционното си сътрудничество
с тази формация, след като двете партии не успяха да се договорят за тактиката в преговорите за обединение на острова.
Този ход на ДИКО затруднява изпълнението на съществено важните икономически реформи, както и евентуалното приключване на преговорите за обединение на Кипър, разделен на гръцка и турска част след турска инвазия през 1974 г., последвала подтикнат от Гърция преврат на острова, посочва Ройтерс.
Кипър има президентска система на управление и изтеглянето на ДИКО от правителството
не застрашава оцеляването на президента Димитрис Христофиас,
чийто мандат изтича през 2013 г.
Приемането на икономическите реформи обаче зависи в голяма степен от парламента, където партията на Христофиас – АКЕЛ, не разполага с мнозинство.
АКЕЛ има 19 места в 56-местния парламент на Кипър.
Опозиционни партии намекнаха, че ще подкрепят правителството в приемането на законодателство, насочено да спаси икономиката на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!