Тц ция работи по избора на място за строежа на трета АЕЦ в страната, а един от вариантите е градчето Игнеада в граничещия с България окръг Къркларели.
Това съобщи министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Танер Йълдъз, цитиран от информационния сайт Haberler.com.
Министърът уточни, че подготовката на строежа на трета турска АЕЦ, която да помогне на страната да покрие нарастващите си енергийни нужди, вече е в ход. Мястото ще бъде определено след геоложки проучвания, които ще продължат две години.
Сред възможните варианти е и Игнеада, заяви министърът, който отговори на журналистически въпроси преди откриването на панаир за минно дело и техника.
В отговор на въпрос дали при посещението на българския президент Росен Плевнелиев е бил обсъждан строеж на АЕЦ в Игнеада, министърът каза, че няма взето решение от турска страна за изграждането на АЕЦ там, но "Игнеада е едно от местата кандидати".
"Ние обаче няма да строим централа като арменската "Мецамор", която не е на нужното ниво, животът й е на изчерпване и е лишена от технологичност", изтъкна министърът.
Той добави, че преди това ще бъдат направени нужните геоложки и сеизмологични изследвания.
"Никой проект, който бихме осъществили, няма да навреди нито на нас преди всичко, нито на нашите съседи", изтъкна той. И добави, че всеки един проект ще бъде осъществен, като се вземат предвид изискванията за запазване на околната среда, а не"въпреки околната среда".
Преди два дни президентът Росен Плевнелиев постави пред турския премиер Реджеп Тайип Ердоган проблема с изграждането на ТЕЦ в близост до българо-турската граница с цялата му тежест и с цялото безпокойство. Темата е била сред основните в разговора на Плевнелиев с Ердоган при официалното му посещение в Турция.
Пред Ердоган Плевнелиев е изтъкнал, че
туризмът е стратегическа индустрия за България и за Турция и че
отговорното отношение към бъдещите поколения е да бъде запазена
чиста природата.
Притеснени сме, искаме тази тема да се следи
внимателно и се надяваме на пълно разбиране от турска страна, че
България има сериозен проблем с този проект, казал Плевнелиев.
В същото време днес кметът на Игнеада Тахир Ъшък заяви, че с решение на турското Министерство на
екологията и градоустройството е бил
отхвърлен проектът за построяване
на топлоелектрическа централа в Игнеада,
предложен от турската фирма
"Емба електрик юретим".
"Нашето население не иска централа в този район и
много ясно заяви това. Нашето желание е колкото се може по-скоро районът
дабъде обявен за туристическа зона. А край село Бегендик да
бъде отворен граничен пункт между Турция и България", подчерта кметът.
Това селото е основано от преселници от България.
"Хората искат да бъде отворен граничен пункт край последното гранично село откъм турска страна, намиращосе край браздата на турско-българската граница край Резовската река. Това ще помогне в изключителна степен за увеличаване на посещенията между населението от пограничните селища от двете страни на границата. А също за развитието на туризма и оживяването на търговско-икономическите връзки и на живота на населението в района на Игнеада", каза той.
В района на Игнеада се намират и прочутите лонгозни гори, които през 2008 г. бяха обявени за Национален парк-резерват с финансиране от Световната банка. С реализирането на проекта се гарантира опазването на уникалната флора и фауна на Лонгозовите гори в района на планината Странджа, която е обща за България и Турция.
Границата с България - едно от възможните места за турска АЕЦ
Кметът на Игнеада казва, че с решение на турското Министерство на екологията и градоустройството е бил отхвърлен проектът за построяване на ТЕЦ в близкия до границата град
30 ноември 2012, 14:44
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!