Широко разпространената корупция и кризата на ценности ще подкопаят опитите на Гърция да възстанови своята икономика, предупреди световната организация за борба с корупцията "Трансперънси интернешънъл" (Transparency.org), предаде ДПА.
Всички ние знаем за кризата с дълга, но Гърция страда също от криза на ценностите, каза Костас Бакурис, ръководител на гръцкия клон на организацията, която публикува доклад за корупцията в страната.
В доклада се посочва, че всички сектори на гръцкото общество са живели
"в състояние на корупционна законност",
което "означава, че законът често опрощава или дори насърчава корупционните практики".
Много министри са имали "специални сметки", които не се били подложени на нормалните правила за бюджетна прозрачност, се казва в доклада, като се добавя, че това е още по-тревожно, "имайки предвид ролята на бюджетната непрозрачност в дълговата криза".
Друг пример е била практиката на узаконяване на незаконни постройки след построяването им.
Освен това само от частните компании, регистрирани на борсата, се е изисквало да имат прозрачни сметки, посочва "Трансперънси интернешънъл".
Според организацията дългогодишното приемане на корупцията и фатализмът по отношение на шансовете тя да бъде пресечена или да й се окаже съпротива са я укрепили и са направили реформата по-трудна.
Държавните служители са били допускани да действат в продължение на десетилетия
без каквато и да било прозрачност или ефективен контрол,
а вземането на подкупи е било "рутинна процедура".
Това и други порочни практики са подкопали върховенството на закона и са улеснили установяването на култура на безнаказаност, изтъква "Трансперънси интернешънъл".
Политическите лидери трябва да осъзнаят, че тази криза е уникална възможност да се предефинират изгубените ценности и да се изградят отново националните институции, посочи Бакурис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!