Руснаците се завръщат в Афганистан след 20 години
Останки от съветското военно минало в Афганистан   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Рк ката армия може отново да се завърне на афганистанската бойна сцена - но по покана на западните сили и за пръв път, откакто Червената армия бе прогонена от подкрепяните от САЩ муджахидини през 1989 г.

Това сочат обсъждани от натовски официални лица планове, разкрива британският в. "Гардиън".

Историческото връщане на руските войници в "трудната" страна в подкрепа на НАТО е основна тема в целия западен печат.

Споразумение с Русия може да бъде оповестено на срещата на върха на алианса в Лисабон през ноември, на която ще присъства и руският президент Дмитрий Медведев.

"Индипендът" научил, че Москва е ангажирана с обучение на афганистански военни и сили за сигурност и групи за борба с наркотиците, както и, че е дала принципно съгласие да снабдява НАТО с хеликоптери за битките в Афганистан.

Няколко машини вече били продадени на Полша, която е част от предвожданата от американците коалиция в страната.

По ирония на съдбата, именно доставката на ракети "Стингър" от американците и британците на афганистанските бойци обърна хода на съветската война в Афганистан и ускори рухването на комунистическия режим в Москва.

Обсъждано е и транспортирането на оръжие и боеприпаси през руска територия като алтернатива на пакистански маршрут, който е ставал многократно мишена на талибаните.

Очаква се също така руски инженери да възстановяват инфраструктура, вкл. електроцентрали, строени по време на съветската окупация.

В предложенията се предвижда Москва за пръв път да разреши на силите на НАТО да изтеглят оборудване от Афганистан по суша, отбелязва в. "Дейли телеграф".

Вестникът цитира думите на генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, че срещата на върха може да отбележи

ново начало в отношенията между НАТО и Русия

Малко вероятно е Русия да изпрати свои войски в Афганистан, но това си остава забележителен обрат, коментира в. "Индипендънт" в редакционна статия.

В замяна на помощта, Москва изглежда търси по-голямо сътрудничество с НАТО, отношенията с който бяха обтегнати заради плановете за противоракетна защита в Чехия и Полша. НАТО вече се съгласи да се "консултира" с Русия по въпроса.

Смята се, че в замяна на руската подкрепа в Афганистан НАТО ще понижи подкрепата си за Грузия и ще обуздае амбициите си за разширяване в Източна Европа, отбелязва "Индепендънт".

Стабилизирането на Афганистан е в интерес и на националната сигурност на Русия - Москва не иска хаос южно от границите си, когато силите на НАТО си заминат. Сделката обаче е също проява на "реалполитик".

"Това е горчив хап за НАТО, но на харизан кон зъбите не се гледат. А НАТО е в изключително слаба позиция в Афганистан в момента", коментира изданието.

САЩ ще започнат да изтеглят войските си от лятото на 2011 г. въпреки настояванията на американски военни командващи да се запази някаква форма на военно присъствие. Британският премиер Дейвид Камерън категорично заяви, че иска всички британски войници да са напуснали Афганистан до 2015 г.

Други държави от НАТО отдавна дадоха ясно да се разбере,

че не проявяват интерес към увеличаване числеността на контингентите си, а някои, като Холандия, вече изтеглиха войниците си.

Съседите на Афганистан засилват позициите си, както сочи разкритието тази седмица за финансови трансфери от Иран към президента на Афганистан Хамид Карзай. Пакистан и Индия също разширяват борбата си за влияние в страната.

Президентът Карзай пък се готви за заминаването на натовските войски, като протяга ръка на някои представители на талибаните.

"Надеждите на НАТО да установи функционираща демокрация с гаранции за правата на жените и защита на малцинствата в Афганистан вече изчезнаха. Политическата воля на Запада да изгради такова общество (ако изобщо я е имало) сега се е изпарила.

Най-доброто, на което можем да се надяваме сега е мирно споразумение с талибаните и многостранно споразумение за ненамеса между основните сили в региона", заключава британският вестник.
– Скъпи, днес ще готвя нещо специално! – Да предупредя ли пожарната?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бил съм по телевизията над 2500 пъти, но няма да познаете лицето ми

Бил съм по телевизията над 2500 пъти, но няма да познаете лицето ми

Любопитно Преди 1 час

Външността ми по онова време – слаб, на около 35 години и не много привлекателен – беше много търсена за роли

След тройното убийство в Бургаско: Полицията претърсва частни домове за оръжия

След тройното убийство в Бургаско: Полицията претърсва частни домове за оръжия

България Преди 3 часа

Все още не е ясно откъде Фахри Мустафа е взел пушката, с която е застрелял майка си, леля си и малката си сестра

Тръмп иска помощ от Китай в отношенията с Русия

Тръмп иска помощ от Китай в отношенията с Русия

Свят Преди 4 часа

Преди дни президентът на САЩ заяви, че китайският му колега Си Цзинпин може да окаже "голямо влияние" на руския президент в усилията за прекратяване на войната в Украйна

<p>&quot;Отсъствие без бележка&quot;: Над 100 депутати са пропуснали заседания през септември</p>

Близо половината депутати са имали неоправдани отсъствия през септември

България Преди 5 часа

Това показва справка, публикувана на сайта на Народното събрание

<p>След като разгневи Тръмп: Канада спира рекламата с Роналд Рейгън</p>

След като разгневи Тръмп: Канада спира реклама срещу американските мита

Свят Преди 6 часа

Излъчването ѝ ще продължи през почивните дни по време на Световните серии по бейзбол и в понеделник ще бъде преустановено

Русия с поредна атака с дронове и ракети срещу Украйна, загинали и ранени

Русия с поредна атака с дронове и ракети срещу Украйна, загинали и ранени

Свят Преди 6 часа

В Киев един човек е бил убит, а в региона на Днепропетровск - двама

Почина тайландската кралица Сирикит

Почина тайландската кралица Сирикит

Свят Преди 6 часа

Тя си е отишла от този свят на 93-годишна възраст

Проектът "Хармония": Така Русия пази подводния си ядрен флот

Проектът "Хармония": Така Русия пази подводния си ядрен флот

Свят Преди 6 часа

Русия защитава ядрените си оръжия в Арктика с тайната подводна система за наблюдение "Хармония"

Гренландия може да се превърне в най-големия сблъсък в трансатлантическите отношения

Гренландия може да се превърне в най-големия сблъсък в трансатлантическите отношения

Свят Преди 6 часа

Датчаните предупреждават - ако американският президент успее в Гренландия, други ще последват примера му другаде

Палестински фракции се споразумяха за правителство в Газа

Палестински фракции се споразумяха за правителство в Газа

Свят Преди 14 часа

Групите се обявиха за "продължаване" на подкрепеното от САЩ примирие

Край на любовните отношения между Стоянов и Сияна-Въшка?

Край на любовните отношения между Стоянов и Сияна-Въшка?

Любопитно Преди 14 часа

Хостесата заяви, че отношенията й си с бившия военен са приключили

Зеленски призова САЩ да разширят санкциите срещу Русия и поиска ракети

Зеленски призова САЩ да разширят санкциите срещу Русия и поиска ракети

Свят Преди 14 часа

Русия за пръв път използва планиращи бомби срещу южната украинска Одеска област