Актрисата Фара Фосет изгуби битката с рака
Фосет през 2004 г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Актрисата Фара Фосет, известна най-вече от тв сериала "Ангелите на Чарли", почина на 62-годишна възраст след тригодишна борба с рака.

През април тя бе откарана в болница в безсъзнание след поредно влошаване на злокачественото заболяване, което й откриха през 2006 г.

Звездата премина курс на агресивна химиотерапия и първоначално даде отлични резултати, но през 2007 г. болестта отново напомни за себе си.

Слухове за наближаващата й кончина се появиха по-рано през деня, след като тв водещата от Ей Би Си Барбара Уолтърс обяви, че й е било дадено последно причастие.

Близки семейни роднини и приятели, сред които дългогодишният неин партньор и колега Райън О'Нийл, са прекарали последните часове на актрисата до леглото й в болницата в Лос Анджелис.

По-рано тази седмица бе съобщено, че Фосет най-сетне е склонила да се омъжи за

мъжа, с когото живееше заедно от 1980 г. насам

Актьорът от романтичната драма "Любовна история" (1970 г.) обаче така и не успя да осъществи мечтата си за брак с нея.

"Макар и да ни изключително тежко в момента, всички ние, които я обичаме си, спомняме прекрасните моменти, изживяни с Фара. През годините тя донесе радост на толкова много хора по света", коментира О'Нийл.

Двамата имат 24-годишен син - Редмънд, който има неприятности със закона заради притежание на наркотици и през последните седмици от живота на майка си бе зад решетките.

Фосет е родена на 2 февруари 1947 г. в Тексас. Истинското й име е Фера Лени. От малка усилено спортува, учи в католическо училище, а в колежа е избрана за една от "10-те най-хубави ученички".

Тя е смятана не само за звезда на седмото изкуство, но и за един от символите на съвременната масова култура.

Дебюта си в киното прави през 1969 г. във филма "Един мъж, който ми харесва“ (Un Homme qui me plait), където партнира на Жан-Пол Белмондо.

Участвала е в множество реклами, снимала се е дори като едно от "зайчетата" на "Плейбой" в The Feminist and the Fuzz.

Звездният й миг настъпва през 1976 г.,

когато с Жаклин Смит и Кейт Джаксън стават първите три частни детективки от "Ангелите на Чарли".

Успоредно със зашеметяващия успех на сериала Фара прави нов удар - снима се за плакат с предизвикателен за времето си яркочервен бански.

Прекрасната коса, бляскавата усмивка плюс умопомрачителната й физика разпродават фотографията в рекордния 12-милионен тираж.

След 22 епизода в "Ангелите на Чарли" актрисата напуска сериала във върховия му период, защото мечтае за кариера в киното.

През 1983-та Фосет сменя своето амплоа и имиджа на красива блондинка, като смело се впуска в драматични роли.

Първите положителни отзиви идват с минисериала "Убийство в Тексас" и филма от 1986 г. "Крайни мерки" (Extremities), където играе жертва на опит за изнасилване. 

The Burning Bed (Горящо легло) от 1984 г., в който майсторски се превъплъщава в жертва на системно домашно насилие, й носи за първи път тв наградата "Еми" и номинация за "Златен глобус".

"Фара е много амбициозна, работи здраво и е наистина отдадена на ролите си. С такъв професионалист е истинско удоволствие да работиш, тя дава цялото си сърце!", разказва Ричард Масър, който й партнира в "Горящо легло".  

Фосет прави запомнящо се изпълнение и като Барбара Хътън в "Бедното малко богато момиче: Историята на Барбара Хътън", с което е номинирана за "Златен глобус" за най-добра актриса. 

В средата на 90-те, на 48-годишна възраст,

тя решава да се снима за "Плейбой". Броят с нейната снимка на корицата става най-продаваният за десетилетието.

Тя се съблича и по-късно, през 2000 г., в "Д-р Т. и жените" на реж. Робърт Олтман, където партнира на Ричард Гиър.

Актрисата активно участва и в благотворителни прояви. Тя работи усилено с Американското общество за борба с рака (American Cancer Society) и е член на борда на Националния съвет за борба с домашното насилие (National Advisory Council for the National Domestic Violence Hotline).

"Тя бе истински боец! Бори се докрай и с всички сили! - казва нейният бивш асистент Майк Пингел. - До последния си миг Фара бе лъчезарна и усмихната."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 6 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 8 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 8 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 9 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 10 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 10 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 10 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 11 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 11 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 12 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 12 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 12 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 12 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 12 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“