Почина руската поетеса Белла Ахмадулина
Белла Ахмадулина ( снимка от 2006 г.)   
Източник: ЕПА/БГНЕС
На 73-годишна възраст в Переделкино край Москва е починала Белла Ахмадулина (abella.in), една от най-ярките руски поетеси, призната за продължител на лирическата традиция на Марина Цветаева и Анна Ахматова. Смъртта е настъпила заради сърдечна криза.

Ахмадулина, наричана в Русия "глас на епохата", е свързана с поколението на "шестдесятниците", автори изявили се в в началоото на 60-те години на миналия век при т.нар. размразяване, а след това влизали не един път в конфликт с идеологическата цензура на властите.

Както много други ярки личности на изкуството и литературата в някогашния Съветски съюз, тя има сложна съдба.

Баща й е татарин, бил е заместник-министър, майка й е с италиански произход, работила като преводачка в КГБ.

Още 16-годишна Белла (Изабелла) започва да публикува стихове, а през 1957 г. вече е обект на критика във в. "Комсомолская правда".

Била изключена от Литературния институт "М. Горки", защото отказала да се включи в обругаването на писателя Борис Пастернак, когато той получава Нобелова награда за романа "Доктор Живаго". По-късно я възстановяват и завършва през 1957 г.

Първата й книга с поезия излиза през 1962 г. и прави изключително впечатление с изискания стил, лиричния драматизъм и особено - с връзката с традициите на руската поезия.

През 60-те години тя участва в много популярните тогава поетични рецитали - често в огромни зали и на стадиони - заедно с Евгений Евтушенко, Андрей Вознесенски, Роберт Рождественски.

Поетесата бе легендарна със своята работоспособност - стотици стихове, поеми, преводи, десетки книги. В СССР и в Русия бе призната за жив класик. (четете в оригинал стихове от Белла Ахмадулина)

По съветско време бе сред защитниците на дисидентите. През 1979 г. участваше в скандалния самиздатски алманах "Метропол" - сборник с нецензурирани текстове на известни руски литератори.

Тя пишеше писма в защита на Андрей Сахаров иАлександър Солженицин, но го праваше от особена "самотна гражданска позиция - по-скоро печална, отколкото дръзка", коментира агенция РИА "Новости".

През 1993 г., след трагичните събития в Москва между 21 септември и 4 октомври, когато президентът Борис Елцин разгони Върховния съвет на Русия и по официални данни загинаха 148 души, Ахмадулина подписа "Писмото на 42-мата".

В това обръщение литератори настояваха да бъдат незабавно забранени "всички видове комунистически и националистически партии, фронтове и обединения". Събитията и писмото доведоха до дълбоко разцепление в средите на руската интелигенция.

Ахмадулина има четири брака. Тя е първата жена на писателя Евгений Евтушенко, а след това последователно се омъжва за писателя Юрий Нагибин, балкарския поет Кайсън Кулиев (от коренното население на Кабардино-Балкария в Северен Канказ) и театралния художник Борис Месерер.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Може ли Ивет Лалова да докаже, че е невинна

Може ли Ивет Лалова да докаже, че е невинна

България Преди 7 часа

Лекари и федерация застанаха зад голямата ни спортистка

Пуснаха под 200 000 франка гаранция Жак Морети

Пуснаха под 200 000 франка гаранция Жак Морети

Свят Преди 8 часа

Съпругата му Джесика Морети остава на свобода под принудителни мерки

Забравете Гренландия - слънчевите очила на Макрон превзеха Давос

Забравете Гренландия - слънчевите очила на Макрон превзеха Давос

Свят Преди 11 часа

Френският президент беше с авиаторски слънчеви очила, заради спукан кръвоносен съд на окото си

„Още едно момче тръгна нагоре“: Ники Кънчев се сбогува емоционално с Калин Терзийски

„Още едно момче тръгна нагоре“: Ники Кънчев се сбогува емоционално с Калин Терзийски

България Преди 11 часа

На 22 януари вечерта на 55-годишна възраст почина писателят, поетът, сценаристът и психиатър по образование Калин Терзийски

<p>Румен Радев напусна: Не могат да спрат вълната</p>

Румен Радев напусна президентската институция

България Преди 11 часа

Радев беше изпратен на парадния вход на институцията от вицепрезидента Илияна Йотова

Тези линии между веждите издават „злодея“ във вас

Тези линии между веждите издават „злодея“ във вас

Любопитно Преди 11 часа

Така наречените и много коментирани „11 линии“, гравирани между веждите, се образуват при раздразнение, досада, гняв или дълбока концентрация

Кръвната проба на шефа на парк "Рила" - близо 3 промила алкохол

Кръвната проба на шефа на парк "Рила" - близо 3 промила алкохол

България Преди 12 часа

След инцидента директорът на парк "Рила" е хоспитализиран