В центъра на София има много красиви стари сгради. Това е факт. Факт е обаче и че много от тези красиви стари сгради са занемарени, порутени, изоставени. Ако живеете в града, със сигурно се сещате поне за няколко от тях от раз. И каква е първата ви мисъл? - Наследниците не могат да се разберат; - чакат я да падне; - я да мина по-бързо, за да не падне върху мен...
А какво всъщност се крие зад обраслите огради и олющените стени?
Сайтът FadingSofia.rcss.eu търси отговор точно на този въпрос. Той прави "една друга разходка в центъра на София, която минава през времето, за да види старите къщи “отвътре” и да разбере техните “малки” истории, които са част от живота на столицата".
В него са събрани спомени за някои от най-известните рушащи се софийски къщи, биографиите на обитателите им, клюки от съседите, документи от архивите, стари вестници, списания и мемоари. Повечето от сградите са строени до 1944 г. и са в тежко и/или аварийно състояние, но пък са значими от гледна точка на културното наследство.
За всяка от тях има разказ, снимкова галерия, аудио разказ, а за повечето – и видео.
Потребителите обаче също имат възможност да качват информация за такива сгради.
Всичко започва със снимка на рушаща се къща във "Фейсбук" и коментарите под нея. Приятелската дискусия преминала в изследователски интерес, завладял "малък, но ентусиазиран изследователски екип от преподаватели в Софийския университет, архитекти, докторанти и студенти".
FadingSofia.rcss.eu е част от проект на Изследователски център по социални науки "Картография на изчезващата памет”.
Авторите му се надяват този виртуален рушащ се портрет на града да стигне до повече хора и да провокира повече размисли и действия спрямо така очерталия се проблем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!