И вие ли сте от тези, които сутрин пиете кафе на гладно и нямате време или желание да закусвате? Храните се основно един път на ден, вечеряте късно и си лягате почти веднага след това? И, разбира се, живеете по-динамично отколкото би искало тялото и нервната ви система?
Такъв режим неминуемо има своите последствия върху организма, а първият, който отразява „нередностите“, е стомахът. Един от резултатите е появата на киселини. Парещата болка, която съпътства появата на киселини, е следствие от връщане на храна от стомаха в хранопровода. Тази храна е примесена с киселини и ензими и по пътя си обратно причинява натрапчив стомашен дискомфорт и болка зад гръдната кост.
„Стомашните киселини са опасни, защото могат да предизвикат увреждане на хранопровода от "корозионно" действие на солната киселина от стомашния сок, която е най-силната киселина в природата“, обяснява д-р Анелия Дечева, гастроентеролог в Клиника по Гастроентерология и Пулмология към МБАЛ “Токуда Болница София”. А обичайното самолечение със сода бикарбонат има бърз ефект, но по-късно предизвиква допълнително увреждане на хранопровода, коментира тя. Причината е в това, че към хранопровода се изкачват мехурчета с полепнал по тях кисел стомашен сок.
Според д-р Дечева, при честа поява на киселини е важно да се консултираме със специалист за наличните лекарства, с които можем да облекчим болката. Основните групи лекарства са противоацидни, протонни инхибитори, H2-блокери, алгинати. Разликата между тях е, че влияят на различни етапи в синтеза на стомашния сок, обяснява д-р Дечева.
Н2-блокерите, блокери на хистаминовите рецептори не бива да се използват продължително време, тъй като при блокирането на рецепторите, в един момент те стават неефективни. При поява на киселини тя препопръчва да се приемат антиацидни средства или алгинат. Натриевият алгинат е специфичен антирефлуксен агент, създаден с цел да възпрепятства попадането на стомашното съдържимо в хранопровода. При приемане, той бързо образува защитен слой над храната и възпрепятства обратния й път към стомаха. Това е и предпочитаният начин за облекчаване на киселините сред жителите на страните в Европа.
За да се справим с киселините, е важно и да променим режима си на живот, коментира д-р Анелия Дечева. Да се движим умерено, да се храним редовно, да ядем балансирана храна, най-добре варена, задушена или на скара. Може да е леко бланширана (по-твърди зеленчуци, груби целулозни храни), ястията с варива да са варени в няколко води, без запръжки, с предварително накисване. Да използваме подправки, характерни за региона ни и да избягваме силно пикантните. Млякото, лекото месо, зехтинът и рибата имат превантивен ефект върху стомашната лигавица, обръща внимание д-р Дечева. При появата на киселини е добре нощем да спим, като хранопроводът е на по-висока равнина от стомаха. В случай че не можем да повдигнем леглото или матрака, е добре да спим на по-висока възглавница, така че раменете ни да са върху възглавницата.
Човек, който често има киселини, трябва да промени начина си на живот, да намали стреса, прекомерното хранене или диетите с гладуване. Както и да се обърне към лекар в случай, че оплакванията продължават. Това съветват специалистите.