Токът в цялата страна за битовите потребители ще поевтинее от 1 юли с между 1 и 2%.
Това каза днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов.
За стопанските потребители ще има увеличение между 1% и 3%, посочи той.
Доскоро регулаторната комисия прогнозираше увеличение на цената на тока с 4%-5% от началото на юли.
На 13 май Шушулов заяви, че в условия на предизборна кампания и икономическа криза в Европа и света не могат да бъдат поддържани невъзможно ниски цени за потребителите, били те битови или стопански.
Сега председателят на ДКЕВР аргументира новата си прогноза с икономическата криза, намаленото потребление на енергия и ниската инфлация от април м.г. до април т.г.
Не се очаква голямо повишение на цените на водата
Цените на ВиК дружествата ще бъдат разгледани през юли-август, след като от 1 юли бъдат приети новите цени на електроенергията.
Тъй като увеличението на тока за стопанските потребители няма да е повече от 3%, възможно е да не се наложи повишение на цените на водата, посочи Шушулов.
Ако се налага промяна на цените, то това ще е само при ВиК дружествата, които снабдяват с вода чрез помпени станции и имат високи енергийни разходи, докато в градовете, водоснабдявани по гравитачен способ, корекция в цените на водата няма да има, смята Шушулов.
Пловдив почти изцяло е на помпено снабдяване, такива са и дружествата в Североизточна България, където цената на водата е най-висока, посочи той.
В някои градове сме стигнали до санитарния максимум, който може да достига цената и трябва да търсим нови решения като например да разделим цената на водата за битово снабдяване и за стопански потребители като задържим цената за битовото водоснабдяване на сегашното ниво, каза Шушулов.
Малко след изявлението на Шушулов Федерацията на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) излезе с отворено писмо
В него индустриалците изразиха категоричното си несъгласие с увеличението на цените на тока за индустрията.
Според федерацията подобно увеличение ще докаже несериозното отношение към икономиката в страната.
"В период на небивала криза се внушава на обществеността, че България едва ли не няма да бъде засегната повече и стагнацията ще приключи след месец-два", се казва в писмото.
"Само за март 2009 г. намалението на промишленото производство е 17,1% в сравнение с март 2008 г. по данни на НСИ, а оборотът в промишлеността е спаднал с 20,7% за същия период", напомнят индустриалците.
Увеличение на цената на тока означава ново свиване на производството и невъзможност за запазване на работните места, добавят те.
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), на която федерацията е колективен член, се обяви в подкрепа на становището на БФИЕК.