Константинов: Лекарствата ще поевтинеят до две седмици
Стефан Константинов   
Източник: БГНЕС

Ако до две седмици производителите на лекарства не намалят цените, ще последват много твърди законови действия.

Това заяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов пред БНТ.

Вчера той се срещна с представители на български и чуждестранни фармацевтични производители, с които са обсъдени възможностите за намаляване на цените на лекарствата. На срещата е присъствал и премиерът Бойко Борисов.

Има си комисия по цените и в рамките на две седмици ще има резултат, каза след срещата Борисов.

Имаме уверението, че до две седмици производителите ще ни дадат офертите си за отстъпки на лекарствата към Здравната каса, заяви Константинов снощи.

По думите му чрез подобни отстъпки ще се спестят средства на Здравната каса, които ще могат да се използват за други цели или за още повече лекарства.

Огнян Донев, собственик на "Софарма", не се ангажира с коментар за отстъпките на лекарствата.

Цените на лекарствата, които се плащат 100% от Здравната каса, да се върнат на нивата от 2010 г., поиска министърът тази сутрин в ефира на БНТ.

"Някои от скъпите лекарства за трансплантирани болни, за хронични и редки заболявания могат да паднат и под 50%.

Медикаментите, които се поемат частично от Касата, ще поевтинеят с около 10% и за това вече има принципно съгласие на производителите", заяви Константинов.

Министерството на здравеопазването проверява фирмите, които са печелили обществени поръчки за доставки на лекарства и за оборудване на болници

Докладът ще бъде внесен в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която ще реши дали има монопол на пазара, добави той.

"Открояват се двама-трима големи играчи и няколко малки. Дали е монопол, ще реши КЗК", каза Константинов.

По повод вчерашната му среща с производителите на лекарства министърът заяви, че тя е можела да се състои още през септември миналата година, ако вече освободеният зам.-министър Гергана Павлова го беше информирала навреме за проблема с цените.

"Вече ми става ясно защо е уволнена. Гергана Павлова е професионалист, но защо не предложи всички тези неща да се случат цяла година", коментира здравният министър.

По думите му тя му е казвала, че с по-малко пари купуваме повече лекарства, а системата е спокойна.

Той не пожела да коментира информацията в медиите, че след уволнението си от здравното министерство Павлова е била назначена за съветник на вицепремиера Симеон Дянков.

"Не знам дали тази информация е вярна, не съм се чувал нито с Дянков, нито с госпожа Павлова", заяви Константинов.

По темата с бонусите, изплащани в здравното министерство, Константинов каза, че той самият не е получил никакви пари, Гергана Павлова е получила около 10 хил. лв., Десислава Димитрова - 9 хил. лв., а заместникът му Кирил Добрев - 6 хил. лв.

По думите му парите ще бъдат дарени на Фонда за лечение на деца.

Константинов каза още, че има угризения към заместника си д-р Добрев, чиято заплата е по-ниска, отколкото е получавал като лекар и значително по-ниска от възнаграждението на директорите, за които отговаря.

Здравният министър заяви, че ще предложи да се промени начинът на заплащане в здравната сфера.

Той даде пример с кръвните центрове, където един лекар, който отговаря за доставките на кръв в тежки моменти, би получавал по 400 лв. месечно, ако не са бонусите.

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сестрата на Ким Чен-ун призова Южна Корея да разследва инцидент с дрон

Сестрата на Ким Чен-ун призова Южна Корея да разследва инцидент с дрон

Свят Преди 40 минути

Тя каза, че оценява "мъдрото решение" на Сеул да обяви публично, че няма намерение за провокации

Хаос след "Горети": Хиляди без ток, риск от спиране на влакове

Хаос след "Горети": Хиляди без ток, риск от спиране на влакове

Свят Преди 1 час

В същото време държавните железници предупредиха, че е възможно преустановяване на движението на влакове

Броят на жертвите при протестите в Иран расте

Броят на жертвите при протестите в Иран расте

Свят Преди 2 часа

Всеки, взел участие в протестите, ще бъде приеман за "Божи враг"

<p>Марко Рубио и Бенямин Нетаняху разговаряха по&nbsp;телефона</p>

Марко Рубио и Бенямин Нетаняху обсъдиха Иран, Газа и Сирия в телефонен разговор

Свят Преди 2 часа

Двамата са обсъдили протестите в Иран наред със ситуациите в ивицата Газа и в Сирия

СДС напуснаха Алепо след споразумение за прекратяване на огъня

СДС напуснаха Алепо след споразумение за прекратяване на огъня

Свят Преди 2 часа

Лидерът на СДС каза, че е постигната договореност за прекратяване на огъня с правителствените сили и за пълната евакуация на поставените под обсада мирни жители

Мадуро от килията си в САЩ: Справяме се добре, не тъгувайте

Мадуро от килията си в САЩ: Справяме се добре, не тъгувайте

Свят Преди 2 часа

Синът му разпространи думите на баща си по време на среща на партията на Мадуро - Обединената социалистическа партия на Венецуела

САЩ нанесоха удари по "Ислямска държава" в Сирия

САЩ нанесоха удари по "Ислямска държава" в Сирия

Свят Преди 2 часа

В атаките са участвали и изтребители на военновъздушните сили на Йордания

САЩ призоваха гражданите си във Венецуела "да напуснат страната незабавно"

САЩ призоваха гражданите си във Венецуела "да напуснат страната незабавно"

Свят Преди 2 часа

"Имаме информация, че въоръжени местни милиции, известни като "колективос", изграждат барикади по пътищата"

Украинско нападение с дронове рани четирима във Воронеж

Украинско нападение с дронове рани четирима във Воронеж

Свят Преди 2 часа

Поразени са сграда на службата за спешна помощ, седем жилищни блока и шест къщи

Мозъците ни са развили мощни механизми за защита на теглото ни

Мозъците ни са развили мощни механизми за защита на теглото ни

Любопитно Преди 3 часа

В продължение на десетилетия ни казваха, че отслабването е въпрос на воля: яжте по-малко, движете се повече

Космически апокалипсис: Слънчева буря може да срине сателитите ни до 3 дни

Космически апокалипсис: Слънчева буря може да срине сателитите ни до 3 дни

Любопитно Преди 3 часа

Ежедневието ни зависи от множество спътници, поддържайки телефоните ни свързани, GPS-а ни насочващ се и стрийминга на интернет

Изгубените мускули могат да ви отнемат независимостта – как да ги спасите с 1 тренировка седмично

Изгубените мускули могат да ви отнемат независимостта – как да ги спасите с 1 тренировка седмично

Любопитно Преди 3 часа

Физическата активност, по-специално силовите тренировки, е ключова за поддържането и увеличаването на мускулната маса и сила

Това са рисковете за световната икономика през 2026 г.

Това са рисковете за световната икономика през 2026 г.

Свят Преди 3 часа

Очаква се световният растеж от 3,2 процента през 2025 година да спадне до 2,9 през 2026-а

Празничният хаос приключи: Ето как да възстановите ритъма си

Празничният хаос приключи: Ето как да възстановите ритъма си

Любопитно Преди 3 часа

След празниците сънят става по-рядък, денят започва по-изморително и умората настъпва по-рано

Снеговалежите продължават: Опасност от поледици и виелици в части от България

Снеговалежите продължават: Опасност от поледици и виелици в части от България

България Преди 3 часа

Минималните температури ще са между минус 6° и минус 1°