Въпреки поевтиняването на златото на световните пазари с 11% в края на септември, то все още е сред най-атрактивните инвестиции за българина.
Сега то се търгува малко над 1200 евро за тройунция.
От началото на годината до края на септември златото е с доходност от 14%, коментира за БТА Макс Баклаян, управител на борсата за благородни метали "Тавекс".
Цената на златото стигна до рекордни нива от 1326 евро за тройунция в началото на септември. Една тройунция е равна на 31,103 476 8 грама.
Златото изпреварва повечето други активи, в които българинът спестява - имоти, банкови депозити, валути и акции.
Златото бие банковите депозити точно пет пъти по доходност, съобразена с инфлацията.
Според данни на БНБ най-голяма част от спестяванията на българските домакинства са съсредоточени в 3 до 6-месечни банкови депозити в лева и евро.
Към началото на 2011 г. лихвите по тези левови депозити са в диапазона 7,5-8%, а при тези в евро - около 6,4%.
Към края на август лихвите по същите левови депозити са намалели с около 2-2,5 процентни пункта и в момента са между 5 и 6 процентни пункта на година.
Тенденцията за понижаването на лихвите по банковите депозити в съчетание с годишна инфлация към август от 4,1% прави банковия депозит все по-малко атрактивен.
Друга популярна форма на спестявания за българите са недвижимите имоти.
Справка в български имотен сайт обаче показва, че от началото на годината цените на имотите в столицата са се понижили с около 3%. Наемите на тези имоти също са се понижили с около 5%.
При тази ценова конюнктура доходността (наемна цена върху покупна цена) на тези имоти е паднала под 5%. Тъй като едва ли в обозримо бъдеще ще се повтори имотният бум, този инвестиционен клас изглежда все по-малко атрактивен за българите.
Макар и относително нова форма на спестяване за българина, инвестицията в акции също е сред вариантите, които семействата обсъждат.
От началото на годината до края на септември българският фондов индекс СОФИКС е загубил над 4%.
Дори инвестициите в чуждестранни фондови борси генерират загуби. Ако сме инвестирали в американските индекси Dow Jones или S&P, от началото на годината до момента сме изгубили 5,8% и 10% респективно.
Инвестицията в немския DAX пък е генерирала загуба от над 18% за същия период. Не на последно място, българинът обича да държи част от спестяванията си в други валути.
Щатският, канадският и австралийският долар, както и британският паунд са се понижили спрямо лева от началото на годината.
Швейцарският франк е сред малкото валути, регистрирали положителна доходност. От началото на годината до края на септември той е поскъпнал с 2,5% спрямо лева.
Повече финансови новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!