България е усвоила едва 1,3% от предоставените пари по оперативните програми през 2009 г.
Това съобщи председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев на изнесено заседание в Правец.
Той изрази надежда, че до лятото този процент ще нарасне до пет.
Докладът обхваща 21 програми, финансирани от ЕС. Според данните съществува огромно разминаване между договорените (1,4 млрд. евро) и реално разплатените (72 млн. евро) средства от европейско финансиране .
Сред посочените сериозни проблеми са случаите на конфликт на интереси, на обжалване на обявените процедури, бавен процес на плащане на бенефициентите, завишени стойности на кандидатстващите проекти.
Затруднения създават и усложнените административни процедури
Според Танчев има реален риск да не използваме голяма част от предоставените по предприсъединителни програми пари - основно по ИСПА.
"В момента неусвоените средства са 300 млн. евро. Ще работим през цялата 2010 г. и в края ще разберем колко сме загубили, но в момента се договаря удължаване на срока за усвояване", обясни той.
Около 100 млн. евро можем да загубим и по САПАРД, каза той.
Анализът отчита нередности при организирането на процедурите за обществени поръчки и прекалено честото използване на възможността за директно договаряне в сектор "Околна среда".
Отбелязана е и
липсата на приоритетен подход при обявяването на схеми за безвъзмездна помощ
В доклада се посочва, че България е единствената страна в ЕС, която е с върнати два пъти Оценки за съответствие и все още е без нито една одобрена, сочи докладът.
"Това е доста експертен доклад в този му вид. В него няма нищо ново, нищо изненадващо за хората, които се занимават с тази тематика, коментира секретарят на Съвета за управление на средствата от ЕС Юлияна Николова.
За да има по-висока усвояемост, отбеляза тя, трябва да се опростят процедурите и механизмите за контрол, да се има повече доверие на крайните бенефициенти - било то физически лица или фирми.
Тя добави, че общините трябва да се научат да възлагат поръчки, но и да ги отчитат.
Николова отбеляза, че за бизнеса и за българските граждани
5% усвояване на евросредствата не е достатъчно
"Фирмите и общините имат нужда от повече. Необходими са ни повече плащания, особено по програма "Конкурентоспособност", заяви тя и си постави цел до края на мандата й нивата да стигнат 90%.
По изплатени средства от ЕС сега страната ни се нарежда на 15-о място, а по усвояемост - на 20-а позиция, каза Николова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!