Рубини: Няма да избегнем нова рецесия
Източник: ЕПА/БГНЕС

Предотвратяването на нова рецесия в световната икономика е "мисията невъзможна", твърди американският икономист Нуриел Рубини в публикация в днешното издание на британския в. "Файненшъл таймс".

Всички шансове да бъде предотвратена тежка рецесия пък ще изискват от САЩ, Великобритания и Германия "да въведат нови краткосрочни фискални стимули, обвързвайки се със средносрочни бюджетни икономии", отбелязва експертът.

Рубини е известен като един от малкото икономисти, които предсказаха спукването на балона на пазара на недвижими имоти и последвалия икономически спад.

Централните банки трябва да продължат да инжектират пари в икономиките, а Европейската централна банка (ЕЦБ) - да понижи водещата си лихва до нулево равнище и да изкупува италиански и испански облигации, за да се предотврати сривът на двете страни, посочва той.

"Не може да се предотврати настъпването на нова рецесия. Може обаче да се избегне втора депресия. Това е достатъчна причина за бързи и целенасочени действия", пише Рубини.

Икономистът определя като "неправилно" понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от "Стандард енд Пуърс", очаквайки то да доведе до парадокс. "Държавните облигации на САЩ вероятно ще останат най-слабо отблъскващите сигурни активи в света", ще поскъпват, а лихвата по тях ще се понижава, прогнозира експертът.

Още днес тази прогноза на Рубини се потвърди при електронната търговия в Ню Йорк.

Икономическите данни в света почти навсякъде са негативни, отбелязва икономистът, известен с апокалиптичните си прогнози.

"Водещите показатели за световното производство отчитат силно забавяне - както в нововъзникващи икономики като Китай, Индия и Бразилия, така и в насочени към износа или богати на суровини страни като Германия и Австралия", отбелязва той.

Междувременно Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреди, че

основните световни икономики показват нови признаци за забавяне

В сравнение с май през юни "в Съединените щати, Япония и Русия са се появили по-силни признаци за инверсия на циклите на растеж", съобщава организацията.

Тенденцията към влошаване на ситуацията е всеобща в основните световни икономики, подчертава ОИСР.

"Предварителните съставни показатели за Канада, Франция, Германия, Великобритания, Бразилия, Китай и Индия продължават да клонят към забавяне на икономическата дейност", коментира организацията.

Наблюденията на ОИСР, обединяваща развитите страни, основава наблюденията си на своя предварителен съставен показател (ПСП), създаден да прогнозира икономическите обрати.

Обратите в тенденцията на индекса обикновено предшестват с 6 месеца обрати в икономическата дейност, посочва организацията. През юни индексът за нейните 34 страни членки и икономиките от Г-7 се е понижил за трети пореден месец, според данните на ОИСР.

На основата на този показател еврозоната и Китай през юни са били във фаза на "забавяне", докато Съединените щати са показвали "възможен пик" на тенденцията.

Съобщението за това влошаване на международния икономически климат съвпада с днешните сътресения на борсите след историческото решение на рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" да понижи оценката си за САЩ от максималната степен "ААА" с една стъпка до "АА+".

Азиатските борси отчетоха огромни загуби, докато в Европа след кратка съпротива цените на акциите отново тръгнаха надолу.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Работник загина в кариера край Клокотница

Работник загина в кариера край Клокотница

България Преди 50 минути

Сигналът е подаден в късния следобед

НАП знаела за заглушителя от „Драгалевци“ още през 2023 г.

НАП знаела за заглушителя от „Драгалевци“ още през 2023 г.

България Преди 1 час

Данъчните са отказали да признаят кредит по ДДС за въпросното устройство

Археолози откриха 1500-годишен амулет с библейски текст в Турция

Археолози откриха 1500-годишен амулет с библейски текст в Турция

Любопитно Преди 3 часа

Изключителна археологическа находка в централна Турция разкрива тънък златен лист с древен надпис. Международният екип от изследователи смята, че артефактът е служел за защита на дете и крие неизвестен досега пасаж от Светото писание

Пребивали с часове, а после изгорили жертвата - внесоха обвинителен акт за убийството в Кула

Пребивали с часове, а после изгорили жертвата - внесоха обвинителен акт за убийството в Кула

България Преди 4 часа

Двамата напуснали България през ГКПП „Калотина“ и са задържани в Чехия

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Любопитно Преди 4 часа

НАДРБ изгражда противопожарни депа, предоставя оборудване и обучава местните общности с подкрепата на Фондацията на Кока-Кола ХБК

Дрога за 5 милиона евро трябвало да бъде прекарана с подводен джет до Турция

Дрога за 5 милиона евро трябвало да бъде прекарана с подводен джет до Турция

България Преди 4 часа

Част от дрогата е намерена в търговски обект в „Слънчев бряг“

<p>Папата оглави престижна класация за най-добре облечени в света</p>

Папа Лъв XIV оглави класацията за най-добре облечени на Vanity Fair

Любопитно Преди 4 часа

Папа Лъв XIV оглави годишната класация за най-добре облечени личности на Vanity Fair. Светият отец очарова мо критиците с умението да съчетава традиционните ватикански одежди с класически спортни елементи като бейзболни шапки и винтидж маратонки

Откриха антракс край Ловеч, взимат незабавни мерки

Откриха антракс край Ловеч, взимат незабавни мерки

България Преди 4 часа

Областният управител е свикал епизоотичната комисия на извънредно заседание

14 бебета починаха при пожар в болница в Исламабад, Пакистан

„Вратата беше заключена“: Шок след пожара, убил 14 бебета в Пакистан

Свят Преди 4 часа

Пожарът е избухнал в климатично устройство на третия етаж в отделението за майчина и детска грижа в PIMS, една от основните държавни болници в Исламабад. Само едно от 15-те налични бебета е било спасено

Принц Хари и Меган пристигнаха във Великобритания

Принц Хари и Меган пристигнаха във Великобритания

Любопитно Преди 4 часа

Херцогът и херцогинята на Съсекс пристигнаха от Калифорния заедно с децата си Арчи и Лилибет. Семейството се установява за постоянно в Котсуолдс, като децата вече са записани в местно училище, а въпросът с охраната им остава спорна тема

„Чистка няма“: заяви здравният министър

„Чистка няма“: заяви здравният министър

България Преди 5 часа

Ивкова коментира и оставката на главния държавен здравен инспектор

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

България Преди 5 часа

Проверяват се действията и бездействията на длъжностни лица, свързани с поддържането и контрола на разрешението за лечебна дейност

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

България Преди 5 часа

Най-много са пътували българските граждани на възраст 45 - 64 години - 502.0 хил., или 38.2% от всички пътували лица

Министърът на отбраната: Дроновете няма да спрат

Министърът на отбраната: Дроновете няма да спрат

България Преди 5 часа

Стоянов: Хубавото е, че няма боеприпаси към момента в тях

Ваня Запрянова

Ваня Запрянова: Сезонът на шампионите ме зове!

Любопитно Преди 5 часа

Ваня Запрянова ще се завърне на Арената с една единствена цел - победата

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди уловени в гореща прегръдка в Лондон

Любопитно Преди 5 часа

Моделът Кендъл Дженър и актьорът Джейкъб Елорди засилиха слуховете за връзката си с поредица от романтични срещи в британската столица. Двамата демонстрираха все по-голяма близост пред папараците, преди да се завърнат в САЩ