Разходите на българските домакинства растат по-бързо от доходите през второто тримесечие на годината.
Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес.
Общият доход средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2011 г. е 940 лв. и спрямо същото тримесечие на миналата година се увеличава с 3,8%.
Същевременно общите разходи на лице от домакинство са 870 лв. за периода април-юни. Те се увеличават с 8,2% на годишна база, отчита статистиката.
Доходите от работна заплата през второто тримесечие на 2011 г. средно на лице от домакинството са 494 лв., което е с 8,4% повече спрямо същото тримесечие на миналата година.
Същевременно относителният дял на работната заплата в общия доход нараства от 50.3 на 52,5%, или с 2,2 процентни пункта.
Вторият по значение източник на доходи за българските домакинства са доходите от пенсиите. Относителният им дял в общия доход намалява с 1,3 процентни пункта и съставлява 30% от него.
Делът на доходите от самостоятелна заетост е 8% от общия доход, а приходите от социални помощи и осигуряване са 3,3% от общия доход.
Разходите за храна и жилище имат най-голям дял при формиране на общия разход и представляват 49,5% от него.
Най-съществено перо от бюджета на българските домакинства са разходите за храна.
Като абсолютни стойности те се увеличават с 1,9% и през второто тримесечие на 2011 г. са 316 лв. средно на лице от домакинството.
Относителният им дял в общия разход намалява с 2,2 процентни пункта и представлява 36,4% от него през второто тримесечие на 2011 г.
Разходите за дома се понижават на 135 лв. средно на лице от домакинство а делът им в общия разход незначително се понижава с 1,5 процентни пункта и достига 15,6%, показват данните на НСИ.
Разходите за здравеопазване се увеличават с 11,5% и възлизат на 51 лв. средно на лице. Делът им в общия разход е 5,8% и се увеличава незначително с 0,1 процентни пункта спрямо същото тримесечие на 2010 г.
Увеличават се разходите за транспорт и съобщения с 6% и достигат 97 лв. средно на лице, а относителният им дял намалява от 11,4 на 11,1%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!