Зг граничните паспорти на българските граждани, които имат неплатени данъци, осигуровки и глоби в големи размери, могат да бъдат отнети от Националната агенция за приходите (НАП), съобщиха от агенцията.
Мярката е част от законовите възможности, които се прилагат срещу длъжници, неплатили в срок задълженията си към бюджета.
Отнемането на задграничния паспорт се прави само тогава, когато гражданинът не прави нищо за уреждане на дълга си и отказва да влезе в контакт с приходните инспектори, обясниха от НАП.
Мярката цели да ограничи възможностите за напускане на страната на хора с неуредени дългове.
Новост от началото на годината е, че към сумата на общия дълг от данъци и осигурителни вноски вече се добавят и неплатените глоби към КАТ и други държавни институции, събирани принудително от НАП.
Само за първите месеци от началото на 2010 г. са отнети 247 документа за пътуване в чужбина.
От НАП припомнят случай от миналата година, при който младоженец е бил върнат от летището в София заради неплатени данъци. Семейната двойка е тръгвала на меден месец в Париж, когато се е оказало, че съпругът има големи дългове към държавата.
Пътуването все пак е било осъществено, но с един ден по-късно, когато парите са били внесени по сметките на НАП.
Освен отнемането на задгранични паспорти, публичните изпълнители могат да запорират банкови сметки, заплатата на длъжника или колата му.
Възможно е за големи дългове към бюджета да се стигне до възбрана на недвижим имот или дори до продажба на имуществото на физически лица и фирми, когато не се плащат дължимите данъци и осигуровки.
Тези мерки се прилагат само в краен случай, когато длъжникът отказва да обсъди с НАП различните възможности за плащане, посочват от приходното ведомство.
Данъчните съветват всеки гражданин или представител на фирма, който има временни финансови затруднения при плащането на данъци и осигуровки, незабавно да се свърже с НАП.
Има няколко възможности за договаряне плащането да стане на части. Това са например разсрочването или отсрочването на дълга или по-актуалното по време на кризата разрешение за неотложно плащане.
При него банковата сметка на длъжника се запорира, но от нея всеки месец се изтегля само определен процент - например между 10 и 20%, които отиват за плащане на дълга.
Останалите пари остават на разположение на дружеството, за да може то да осъществява търговската си дейност и да не се допусне фалит. Повече информация за деклариране и плащане на данъци, осигуровки и глоби може да се види в сайта на НАП.
Отнемат паспорт и за неплатени глоби към КАТ
Освен отнемането на задгранични паспорти, публичните изпълнители могат да запорират банкови сметки, заплатата на длъжника или колата му
6 април 2010, 13:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!