Гърция 2011 или Аржентина 2001?
Протестите срещу бюджетните съкращения в Гърция   
Източник: ЕПА/БГНЕС
0

Протестиращи пред държавните институции; Международният валутен фонд (МВФ) предупреждава да се намалят разходите; хора в костюми, опитващи се да избегнат тълпата; страх от паническо теглене на пари от банките; призракът на фалита; валутата е фиксирана към валутата на много по-силна икономика.

Дали това е "Гърция 2011" или "Аржентина 2001"?

"Que se vayan todos" (всички да се махат) бе лозунгът на протестиращите, които принудиха аржентинския президент да се оттегли от властта, след като той заключи банковите им спестявания, провокирайки настъпването на дефолт и девалвация.

"Крадци" и "Оставете ни на мира", крещяха гърците. Паралелите между между гръцката криза и аржентинския срив от преди 10 години не бяха пропуснати от протестиращите в Атина миналия месец, когато парламентът гласуваше по-строги бюджетни ограничения.

Демонстрантите пуснаха балони, на които можеше да се прочете: "Вчера Аржентина, днес Гърция, а утре?".

Това гласуване разчисти пътя за приемането на втора спасителна програма на Европейския съюз и МВФ за Гърция, която за известно време успокои финансовите пазари.

Има обаче различни мнения за бъдещето пред Гърция, както и по въпроса дали страната трябва да бъде разубеждавана или окуражавана да следва аржентинския пример.

Някои икономисти твърдят, че дефолтът на Аржентина и отхвърлянето на връзката с долара в съотношение 1:1 - системата на "конвертируемост", продължила едно десетилетие - са създали условията за устойчивия икономически растеж, който миналата година достигна 9,2%.

Други твърдят, че аржентинската криза все пак е била предшествана от десетилетие на реформи, насочени към създаване на свободен пазар, и последвана от период на огромно поскъпване на суровините на световния пазар, облагодетелствало аржентинския износ на селскостопански продукти, затова за Гърция няма да бъде благоразумно да следва същия път.

"Точно като при нас през 2011 г., но за разлика от гърците, ние бяхме сами", отбелязват аржентинците, които от далеч следят събитията в Гърция. Това изказване подчертава разликите в стратегическото значение на двете страни - обвързаната с долара Аржентина все пак не представляваше риск за американската икономика.

Неконтролирана криза в Гърция обаче може да се разпространи до Италия или Испания. Въпреки че държателите на облигации от години съдят Буенос Айрес заради дефолта, на практика не беше отчетено свиване на икономиката.

Политиците и икономистите, които взеха участие в развитието на аржентинската криза, обаче чертаят паралели, които могат да помогнат на Гърция да намери нужните решения и да избегне някои капани.

Съкращенията никога не са достатъчни

"Водих разгорещени спорове с хора в Германия, които ми казваха: "Ние няма да преструктурираме, ние сме европейци, не аржентинци", сякаш някой може да избира", отбелязва Гилиермо Нилсен, който като финансов секретар на Аржентина води преговорите с кредиторите след дефолта, а по-късно става посланик в Берлин.

"Те обаче загубиха много време, защото не реагираха бързо и не се поучиха от грешките, допуснати в Аржентина", посочва той пред Ройтерс.

Хосе Луис Мачинеа е министър на икономиката от 1999 година до 2001 г., период на дълбока рецесия, който подкопава доверието във валутната система.

"Виждам много прилики, въпреки че много от проблемите, които Аржентина имаше, в гръцкия случай са още по-тежки. Нашият дълг бе 50 % или 55 % от брутният вътрешен продукт (БВП), а в Гърция е 150 %", отбелязва Мачинеа, който сега преподава в университет в Буенос Айрес.

От собствения му опит във въвеждането на тежки и почти винаги безплодни бюджетни съкращения Манчинеа стига до извода, че правителството в Атина може да убеди обществеността да приеме тези съкращения, "само ако другата страна също направи жертви".

Другата страна са кредиторите. Новият спасителен план за Гърция предвижда частните инвеститори да приемат 21 % загуби по облигациите, които държат.

"Без този елемент, когато искате от хората все повече и повече, съкращенията просто ще продължат да идват и никога няма да са достатъчни, тъй като рецесията ще ги поглъща", отбелязва той пред Ройтерс.

Манчинеа напуска поста си преди най-критичния момент през 2001 г., когато наследникът му Доминго Кавальо - краен защитник на конвертируемостта през първия си мандат като министър през 1991-1996 г. - прекратява паническото теглене на пари от банките чрез "coralito" (ограждане).

Чрез тази мярка на хората се забранява да теглят над 250 песо седмично от банковите си сметки. Последващите бунтове, придружени с насилие, принуждават президента Фернандо де ла Руа да се оттегли от властта, а наследникът му Адолфо Родригес Саа остава на поста едва седмица - време, достатъчно, за да обяви най-големия дефолт в историята.

Следващият президент Едуардо Дуалте освобождава песото от обвързаността му с долара, което води до обезценяване на аржентинската валута с 300% за три месеца и задължително прехвърляне в песос на депозитите и дълговете или така наречената песификация.

Според някои анализатори Гърция трябва да последва този пример, като обяви дефолт и напусне еврозоната, така че конкурентните предимства от евтината валута да могат да се използват за възстановяване на икономиката.

Паника от "песификация"

Носителят на Нобелова награда за икономика Пол Кругман посочва, че възстановяването на Аржентина е сигнал, че Гърция трябва да последва примера.

Дийн Бейкър от Центъра за икономически и политически изследвания пък отбелязва, че Гърция не може да приеме "безкрайните искания за икономии" и Аржентина "дава модела", по който може да бъде върната местната валута.

"Гърция трябва да възстанови конкурентоспособността си и това, което липсва на Атина, е механизъм за "измъкване от еврото"," допълва Гилиермо Нилсен.

Като временна мярка Гърция трябва да обмисли варианта, предлаган от аржентинските "квази валути" или удостоверения, издавани от централните и провинциални власти за заплащане на сумите, дължими на държавните служители и доставчици след кризата.

До 2003 г. Нилсен успява да изкупи напълно тези книжа. Сред оцелелите от аржентинската криза, които съветват да се избягва девалвация, е Марио Блейер, който за кратко управлява централната банка след дефолта и по-късно е консултант към Bank of England.

Не и без соя

Стив Ханке, професор по икономика в университета "Джон Хопкинс" в Балтимор, играе главна роля в разработването на валутни системи в редица страни - от Аржентина до Литва. Според него Гърция е трябвало още "първия ден" да направи доброволно преструктуриране, реформирайки данъчната система и приватизирайки неефективните държавни активи.

"Ако искате да чакате 10 години, за да възстановите дохода на човек от населението до предкризисните равнища, както направи Аржентина, то направете го, обявете дефолт, стигнете до огромна девалвация", заявява Ханке пред Ройтерс.

Експертът припомня, че на Аржентина бе нужно едно десетилетие, за да възстанови доходите на човек от населението (в долари) до равнищата от 2001 г. Ханке и други експерти посочват, че възстановяването на Аржентина се дължи най-вече на външни фактори, включително (всъщност с решаващо значение) на бума в цените на суровините.

"Аржентина се възстанови поради три причини - девалвацията, преструктурирането на дълга и соята", твърди Нилсен, припомняйки, че цената на соята скочи до близо 500 долара за тон спрямо около 180 долара за тон в периода на аржентинската криза.

"Какъв обаче ще бъде локомотивът, който ще измъкне Гърция от кризата? Това е неизвестно", допълва експертът.

Кавальо, чието име се асоциира с "coralito" и това го прави непопулярна фигура в Аржентина, подобно на Дела Руа и Карлос Менем (президента, донесъл "конвертируемостта"), отбелязва, че гърците проявяват мъдрост, отнасяйки се предпазливо към девалвация, подобна на аржентинската, и опасявайки се от спад на реалните заплати и хронична инфлация.

Вместо това той препоръчва да се премине към приватизация и реформи, подобни на въведените от него и Менем през 90-те, които обаче отчасти са разрушени от управници, дошли по-късно. "Гърците с пълно право се ужасяват, че това, което се случи в Аржентина след 2002 година, може да ги сполети и тях", пише Кавальо на сайта си.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Шопски бисер: „Работата и у сутиен да ми я турат — па̀ нема да я пипнем“.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Свят Преди 11 минути

Местните власти призоваха всички граждани да се укрият в бомбоубежища

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Свят Преди 54 минути

Унищожени са няколко цели, включително изследователски център северно от Дамаск

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

България Преди 2 часа

Съпредседателят на "Продължаваме - Промяната" коментира още и Бюджет 2025

Тази подправка изгаря мазнините и помага за по-бързо отслабване

Тази подправка изгаря мазнините и помага за по-бързо отслабване

Любопитно Преди 2 часа

Има и високо съдържание на антиоксиданти

Кой е Хан Док-су, изпълняващ длъжността президент на Южна Корея след импийчмънта на Юн Сук-йол

Кой е Хан Док-су, изпълняващ длъжността президент на Южна Корея след импийчмънта на Юн Сук-йол

Свят Преди 2 часа

Той е изправен пред трудната задача да поддържа функциониращо правителството в най-тежката политическа криза от четири десетилетия насам

Бивш футболист зае президентския пост в Грузия

Бивш футболист зае президентския пост в Грузия

Свят Преди 3 часа

Михаил Кавелашвили е получил подкрепата на 224 представители на 300-членната избирателна колегия

Сарафов обсъди с ФБР опитите за зловредно влияние и манипулиране на изборите

Сарафов обсъди с ФБР опитите за зловредно влияние и манипулиране на изборите

България Преди 4 часа

Във фокуса на разговорите е било и взаимодействието между българските и американските правоохранителни институции

Лена Бориславова: Ще се откажа от имунитетa си преди да стигне до зала

Лена Бориславова: Ще се откажа от имунитетa си преди да стигне до зала

България Преди 4 часа

"Призовавам г-н Борисов незабавно да подпише декларацията заради всички тези проблеми, които съществуват от много време в България", каза тя

Тежка катастрофа с пострадали на АМ „Тракия”

Тежка катастрофа с пострадали на АМ „Тракия”

България Преди 4 часа

След няколко часа блокада заради пътното произшествие, движението е възстановено

Зафиров: Рискуваме да станем свидетели на абсолютен колапс на демократичната система

Зафиров: Рискуваме да станем свидетели на абсолютен колапс на демократичната система

България Преди 5 часа

Това ще стане, ако не бъде съставено устойчиво правителство, заяви той

Южнокорейските депутати отстраниха президента Юн Сук-йол

Южнокорейските депутати отстраниха президента Юн Сук-йол

Свят Преди 5 часа

204 депутати се обявиха в подкрепа на предложението

Борисов: ГЕРБ ще застане зад Лена Бориславова, ако ѝ бъде поискан имунитетът

Борисов: ГЕРБ ще застане зад Лена Бориславова, ако ѝ бъде поискан имунитетът

България Преди 5 часа

Бюджет 2025 е плод на 4-годишна колективна безотговорност, заяви той

Банско официално даде старт на зимния си сезон

Банско официално даде старт на зимния си сезон

Любопитно Преди 6 часа

Специален гост е австрийската легенда в алпийските ски Михаел Валхофер

Израел атакува команден щаб на "Хамас", укрит в комплекс, в който се е помещавало училище

Израел атакува команден щаб на "Хамас", укрит в комплекс, в който се е помещавало училище

Свят Преди 6 часа

Израелските Сили за отбрана изрично посочват, че взимат мерки за защита на мирните жители

Газова експлозия във Венецуела отне живота на 9 души, сред които 7 деца

Газова експлозия във Венецуела отне живота на 9 души, сред които 7 деца

Свят Преди 6 часа

Причината за смъртта на жертвите е задушаване