МВФ е поискал отписване на гръцкия дълг
Източник: Getty Images/Guliver

М еждународният валутен фонд (МВФ) е поискал европейците да отпишат значителни суми от дълга на Гърция, като е заплашил, че ще оттегли финансовата си помощ за страната, ако това не стане, съобщават гръцките вестници, като се позовават на британския „Файненшъл таймс“ (FT.com).

Предполага се, че предупреждението е било отправено от директора на фонда за Европа Пол Томсен на състоялата се миналия месец в Рига среща на финансовите министри от еврозоната.

Половината от транша в размер на 7,2 млрд. евро, които са предмет на интензивни преговори между Атина и нейните кредитори, трябва да дойдат от МВФ, отбелязва вестникът и допълва, че Гърция иска да осигури тези 7,2 млрд. евро, за да избегне фалит.

Страните кредиторки от еврозоната, които държат най-голямата част от гръцкия дълг, са категорично против негово отписване, но подкрепата от МВФ е от решаващо значение за финансирането на Гърция, се казва в публикацията.

Според двама представители, участвали в срещата на Еврогрупата в Рига миналия месец, Пол Томсен казал, че първоначалните данни, които е получил МВФ от гръцките власти показват, че Атина се движи към един първичен излишък от 1,5 на сто от БВП за тази година, докато съгласно съществуващите цели Атина би трябвало да постигне първичен излишък от 3 на сто от БВП за 2015 г. На фона на големия първичен излишък, който се очертава да се превърне в значим дефицит, нивата на дълга на Гърция ще растат отново. Това би могло да принуди Атина или да вземе драстични мерки за икономии, или кредиторите от еврозоната да се съгласят с отписвания на дълга, така че той да бъде вкаран в устойчива орбита, смята МВФ, според публикацията на „Файненшъл таймс“.

Анализатори в Атина коментират, че материалът на британския вестник е съвпаднал с телефонния разговор вчера на гръцкия премиер Алексис Ципрас с управляващия директтор на МВФ Кристин Лагард и че според говорител на Фонда двамата са обсъждали въпроси, свързани с хода на сегашните преговори между Атина и нейните кредитори.

Наред с това вестниците пишат днес за очаквана критична среща във Франкфурт на гръцкия вицепремиер Янис Драгасакис и на втория външен министър Евклидис, който в момента е координатор на гръцкия екип на преговорите с кредиторите, с президента на Европейската централна банка Марио Драги. Според изданията двамата отиват във Франкфурт, за да убедят Марио Драги, че правителството в Атина има воля за постигане на споразумение с кредиторите и да поискат от него осигуряване на ликвидност за гръцките банки от извънредния механизъм за парична помощ ЕЛА и вдигане на тавана от 15 млрд. евро, който в момента е валиден за гръцките банки на облигационните пазари.

В същото време гръцкият финансов министър Янис Варуфакис днес ще има среща в Париж с френския си колега Мишел Сапен, с когото ще обсъди отбелязания напредък на преговорите в рамките на Брюкселската група. След това Варуфакис ще посети Брюксел за среща с комисаря по икономическите и валутни въпроси на ЕС Пиер Московиси. Очаква се от тях Варуфакис да търси решения на въпросите, които бавят преговорите, така че на предстоящата среща на Еврогрупата на 11 май да бъде констатиран по-голям напредък в сравнение със срещата на Еврогрупата в Рига, пишат още вестниците.

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Ден за смирение е,&nbsp;<strong>кой празнува</strong>&nbsp;и&nbsp;<strong>какво не бива да се прави днес</strong></p>

Ден за смирение е, кой празнува и какво не бива да се прави днес

Любопитно Преди 1 час

На 7 декември почитаме свети Амвросий Медиолански и Филотея Търновска, кои са те

Moщно земетресение на границата между Аляска и Канада

Moщно земетресение на границата между Аляска и Канада

Свят Преди 2 часа

Не е издадено предупреждение за цунами и няма данни за щети или пострадали

<p>Неприятното заболяване атакува богатите региони</p>

Богатите региони отбелязват увеличение на разпространението на това неприятно заболяване

Свят Преди 2 часа

Едно упорито възпалително заболяване на кожата става все по-голям проблем по целия свят, особено в по-богатите региони, показва нов анализ на 236 държави

Облачно време и в неделя, ще спрат ли валежите

Облачно време и в неделя, ще спрат ли валежите

България Преди 2 часа

Mаксималните температури ще са между 6° и 11°

Ето защо Украйна не може спре Русия

Ето защо Украйна не може спре Русия

Свят Преди 11 часа

В Покровск е практически невъзможно да се различи свой от чужд

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Не всичко може да се обсъди по телефона

Мицкоски заговори за македонците в Пиринска Македония

Мицкоски заговори за македонците в Пиринска Македония

Свят Преди 12 часа

Християн Мицкоски беше избран за трети път за председател на ВМРО-ДПМНЕ

Сексуални изстъпления срещу пациенти от лекар във Великобритания

Сексуални изстъпления срещу пациенти от лекар във Великобритания

Свят Преди 14 часа

Той е обвинен и в още дузина престъпления, включващи дете под 13 години

"Възраждане" съди Съвета на ЕС за въвеждането на еврото

"Възраждане" съди Съвета на ЕС за въвеждането на еврото

Свят Преди 14 часа

По делото е назначена съдийка от Латвия

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Свят Преди 15 часа

Тя направи това изказване във връзка с новата стратегия за сигурност на САЩ

Ужас, Русия атакува Украйна със стотици дронове и ракети

Ужас, Русия атакува Украйна със стотици дронове и ракети

Свят Преди 16 часа

Запорожката АЕЦ тази нощ временно остана без външно електрозахранване

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

България Преди 16 часа

Страната ни ще бъде част от европейското културно и монетно наследство

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Любопитно Преди 17 часа

Българинът направи чудесен старт и компенсира наказанието си от вчера